Netbookuri si ultraportabile

Nu e netbook, nu e ultraportabil, nu e tableta, e de toate.

M-am jucat mai devreme cu Surface Pro intr-un magazin Microsoft. Varianta simpla sux pur si simplu (Windows RT? ce sa fac cu el?), Pro-ul fara tastatura e cam nasol, cu tastatura (aia care face click, nu aia touch) e chiar interesant, atat de interesant incat probabil o sa cer unul sa ma joc cu el. Zic "el" pentru ca in aceasta configuratie il consider un laptop replacement mai mult decat o tableta.

Ce imi place:
- ocupa de vreo 3 ori mai putin spatiu in bagaj decat laptopul meu si e de vreo 2 ori mai usor
- pretul cu 128 GB e decent
- e Windows, adica imi merge orice aplicatie care merge pe laptop; inseamna ca il pot lasa linistit acasa daca plec cu treaba

Ce nu imi place:
- autonomie de doar 5 ore si ceva
- nu are slot pentru SIM 3G/4G/whatever G
- doar un singur port USB; e 3, dar asta nu e foarte important; pot sa bag un card 3G in el, asta e bine, dar cam atat
- nu are docking station; ar fi util sa il pun in ds si instantaneu sa am tastatura mare, monitoare mari, LAN si incarcare

Ce nu conteaza pentru mine, dar poate conta pentru altii:
- nu are decat 4 GB de RAM. Suficient pentru Office si mail, totusi, nu fac CAD in avion
- ecranul cam mic - nu e nici tableta, nu e nici laptop, dar mi se pare o alegere onorabila
- nu are, inca, Haswell. O sa aibe versiunea care apare in toamna, sa vad daca reusesc sa fac rost de un exemplar mai repede.
- are DisplayPort in loc de traditionalul VGA (folosit in special de proiectoare); da, tre' sa car un adaptor dupa mine in caz de nevoie, dar nu e un cap de tara. Mufa aia (D-sub 15) nu incape oricum pe un dispozitiv atat de mic. Si suntem in 2013, nu 2003.
 
Ai uitat esențialul, rulează Windows 8.

Surface Pro rulează Windows 8 x64, nu RT?
 
În US e ok prețul, p-aici tableta de $899 (64GB) e aproape $1400. Mai adaugi și tastatură și ajungi în zona uzuală de preț a ultraportabilelor.
 
Surface pro ruleaza pe x86, nu pe ARM. Poti instala orice merge pe un PC.

Da, aici e ieftin, dar daca iau unul pentru evaluare nu il platesc, faca fac deployment la vreo 500 de bucati pretul de retail nu conteaza, dar chiar si daca l-as cumpara pentru uz personal pretul e decent (include si o tastatura cadou).
 
Ce pot sa zic e ca Samsung ATIV Q ruleaza fin (si e "doar" un i5), ca Acer Iconia Tab W700 baga joace la med fara sa gafaie prea tare si ca alte chestii facute deja sunt mai frumoase, mai subtiri si ruleaza Android si Win8 in dual boot.

Daca macar jumate din chestiile pe care le vad pe aci vad lumina zilei ca produse finite, ARM will have to step up their game.
 
Back
Top