Netbook

De vazut filme cu placere cred ca am nevoie de ecran de 15" minim. Da, poti vedea filme si pe un ecran de 4" dar asta nu inseamna ca imi face placere.
Ecran de 30" sau proiector ? Monitorul meu de 21.3" si rezolutie 1600x1200 imi e suficient, mersi.
 
Ok sunt si eu in aceeasi situatie, am nevoie destul de rapid de un netbook, iar tableta e NO NO NO!
Se foloseste pt browsing, messenger, you tube, putin office si este plimbat doar prin casa. Nu intru in amanunte de ce doar netbook, nu este pentru mine si din nou tableta sau un desktop micut sau un telefon mai mare, nu sunt solutii acceptabile! In principiu cerintele sunt:

Ecran de 9 -12 inch max
Wireless
Baterie rezonabila
Calitate a constuctiei la fel , adica as prefera sa nu mi se duca vopseaua de pe el sau sa sara tastele dupa un an de folosire.
Cat mai usor.
Daca ar avea si un win preinstalat ar fi ok - macar nu mi-as mai bate eu capul.
Buget:max 2000 lei, adica in traducere libera - sa dau 2000 lei pe asa o porcarie, trebuie sa fiu impresionat pana la lacrimi de calitatea constructiei si valoarea componentelor.

Ca sa aveti idee despre cam care este tinta, ar trebui sa inlocuiasca un FS Amilo mini UI .
 
Last edited:
Daca vrei Youtube accelerat via GPU as zice ca singurele variante posibile ar fi platforma de la AMD sau ceva cu ION (ultimele modele de Atom au mari probleme cu driverele din cauza noul sistem video implementat de Intel in ele). ION-ul fiind o generatie veche e cam greu de gasit si cam scump as zice ca ramane un netbook cu AMD ca singura alegere.
 
Pai nu prea, ca depasea cu 56 de lei bugetul maxim admis! :smile:
Multumesc amadurora, din pacate nu gasesc mai nimic, mai caut! Intre timp orice sugestie e binevenita!
 
Ok, deci problema devine din ce in ce mai presanta, am mare nevoie de sugestii pt un laptop/netbook, mic usor si devreme acasa!
 
Back
Top