Netbook

Ce ți-aș recomanda în linii mari:
- dual core;
- lotsa RAM;

LOL! Deja ai sarit de 2000 RON. In general segmentul 1000-1500 RON e dominat de netbookuri cu Atom a caror chipset nu inghite mai mult de 2GB de ram.
 
Caut și eu o folie d-aia + controller usb să-l fac cu touchscreen pe-al meu când ajunge. Idei unde pot găsi? :what:
 
Poti sa cauti un pic aici.
Da, stiu ca e mult, dar stiu ca sunt topic-uri care explica exacr ce si cum, inclusiv cu (posibile) surse de achizitionare a touchscreen-ului.
 
Sunt mai mult plecat prin delegaţii, aşa că m-am gândit să-mi fac rost de un net/notebook. Ceva cu video cât mai integrat, o să fie folosit numai la 'net şi eventual ceva filme DVD-Rip.

Any tips?
Mulţămesc.


PS: eventual SH, ofcors.
PS2: în jur de 1000 de lei.
 
Eu îți spun din proprie experiență că tabletă > netbook la browsing/muviz. Dar delegațiile în care am fost eu au fost ceva gen omgwork de dimineață până seara, de nu-ți mai arde să șezi la birou dup-aia și netbook în pat = meh :biggrin:

Și dacă te trezeai mai devreme puteai lua Galaxy Tab 7" (GT-P1000) cu 800 RON :tongue:
 
Uite, exemplu bun de open minded: ai incercat vreodata ca sa vezi cum e si sa stii de ce e "no no"?
 
Da, nu-mi plac touchscreen-urile. Le-am încercat pe monitoare şi ceva telefoane, nu mă încântă, prefer taste.
 
Depinde ce înțelege prin dat pe net. Dacă 99% din timp e folosit la scris e-mail-uri și scris pe forumuri, da, e enervantă o tabletă. Dar în majoritatea cazurilor scrisul e doar 5%, și atunci nu mai contează touch screen-ul.

Eu tocmai vin după o săptămână și ceva de net doar pe telefon (ok, unu' mare), și a fost super ok pentru dat pe net, chat pe yahoo și skype, sharing de poze și filme și uitat la diverse chestii. Bateria de 2500mAh nu ține totuși ca la o tabletă, noroc cu USB-ul din avion.
 
De ce rahat pe băţ nu-i de ajuns motivul "pt. că nu vreau"?

Nu vreau touchscreen, vreau taste. Nu vreau ceva cu numai 256 sau 512 MB de RAM. Nu vreau un sistem de operare necunoscut, nu am timp să învăţ încă unu' de la zero. Nu văd motivul pt. care aş lua un ecran să-l proptesc când vreau să mă uit la un film, pe când un net/notebook pot să-l ţin în braţe. Şi nici să iau un ecran căruia să-i adaug ţ-şpe accesorii doar ca să-l fac aproape laptop.

So there's a bunch of reasons. Pick your favourite.
 
Vezi - habar nu ai cu ce se mananca dar esti impotriva. Fii in continuare, ia-ti ce vrei tu, dar atunci nu mai intreba ce sa iti iei. Poti sa bati cuie cu patentul daca nu iti plac manerele de ciocan, treaba ta.
 
Pana la urma ne-am lamurit, omul a vrut initial sa isi ia netbook (ca fapt divers, unii se plang ca netbookul are ecranul prea mic pt filme, eu ma mir cand vad ca sunt unii oameni ce se pot uita pe telefoane cu ecran de 4" la filme) apoi s-a lamurit ca daca adauga ceva bani poate sa isi ia un laptop. I-a fost sugerat sa isi ia tableta dar daca omului ii plac chestile mai clasice cu tastatura, nu il atacati pt asta, mai bine ii recomandati un laptop ieftin care sa se incadreze in cerintele lui.

PS: M-am jucat cu o tableta chinezeasca de 7" a unui amic, e simpatica dar tot as prefera un netbook pt calatorii.
 
Pana la urma ne-am lamurit, omul a vrut initial sa isi ia netbook (ca fapt divers, unii se plang ca netbookul are ecranul prea mic pt filme, eu ma mir cand vad ca sunt unii oameni ce se pot uita pe telefoane cu ecran de 4" la filme) apoi s-a lamurit ca daca adauga ceva bani poate sa isi ia un laptop. I-a fost sugerat sa isi ia tableta dar daca omului ii plac chestile mai clasice cu tastatura, nu il atacati pt asta, mai bine ii recomandati un laptop ieftin care sa se incadreze in cerintele lui.

PS: M-am jucat cu o tableta chinezeasca de 7" a unui amic, e simpatica dar tot as prefera un netbook pt calatorii.

Nene, dacă tu folosești ochelari cu dioptrii 20, normal că ți-ar trebui monitor de 30 inch și/sau proiector. Te poți uita foarte confortabil la filme pe 4".

Iar tabletă chinezească de 7" = rofllolwtflolrofl, ok, cum zici tu :biggrin:
 
Back
Top