MSI GTX 460 Cyclone O/C, HDMI e întotdeauna primul display

whiskas

Chronic suicidal
Olá,

Cu placa din titlu, dacă activez ambele „extended display” din Windows, ieșirea HDMI este văzută întotdeauna ca primul display iar monitorul este văzut ca proiector. Știe cineva cum se poate forța ca vreuna dintre ieșirile DVI să fie principală? Am încercat instalat/reinstalat Windows/drivere, fără succes.

Mulțumesc.
 
Extended -> setezi primary ca fiind cel pe DVI, apply, move screens around dacă pune 2 în stânga lui 1, apply, reboot (de control). La login screen în Windows ar trebui să aplice deja asta. Să nu fie cablul belit, vede conexiunea ca fiind via DVI? Știu că sună stupid, dar unele monitoare au nevoie de drivere ca să aplice tot cum trebuie și să nu-ți spună că-i proiector sau TV. Vezi și statusul HDCP pe HDMI ca să verifici că totul e ok.
 
Extended -> setezi primary ca fiind cel pe DVI, apply, move screens around dacă pune 2 în stânga lui 1, apply, reboot (de control). La login screen în Windows ar trebui să aplice deja asta. Să nu fie cablul belit, vede conexiunea ca fiind via DVI? Știu că sună stupid, dar unele monitoare au nevoie de drivere ca să aplice tot cum trebuie și să nu-ți spună că-i proiector sau TV. Vezi și statusul HDCP pe HDMI ca să verifici că totul e ok.
Mulțumesc pentru răspuns. :smile:
Pentru monitor am drivere, totul e în regulă. N-am spus că n-am reușit să forțez monitorul LCD ca display principal, dar mă deranjează principial faptul că Windows îl vede ca al doilea ecran și îl consideră mereu proiector. Vreau să zic, adicătelea, că e piticism și nu problemă funcțională. :smile:
Altfel, la boot totul e OK și în Windows la fel, doar că nu-l pot forța (pe Windows adică) să-l vadă ca 1 și nu ca 2. :biggrin:
 
Păi dacă dai la ăla set primary apoi identify, nu-l arată pe ăla ca fiind 1 și pe al doilea ca fiind 2?
 
Why don't you go outside and do whatever it is that you are doing? :biggrin:

Nu, serios, și pe mine m-ar călca pe nervi grav, dar imo dacă totul este funcțional n-are rost să-ți bați capul :biggrin:
 
Back
Top