Mozilla Firefox

miahi, atat timp cat API-ul o sa fie public nu vad ce ar putea face Google. :smile:

puterfixer, adblock-ul din Iron nu stie regex si nu e compatibil cu listele standard pentru Adblock.
 
Vreau un plugin cu care sa salvez poze mai usor decat cu click dreapta - save image as - save. Am cautat printre addon-uri si nu am gasit decat tampenii. Practic ceva de genu' 1 click save.
 
Ti se pare mai simplu sa rascolesti prin foldere de cache dupa fisiere cu nume schimbate (gen 03FEFE80d01) sau fara extensie ca sa gasesti poza pe care o cauti decat sa dai click dreapta si save? Si daca lai vrea ceva mai simplu de atat, cum ar putea sa il ajute o chestie substantial mai complicata si mancatoare de timp?

Sper doar ca nu era un intro pentru o remarca de genul "...pentru ca in Wondows98 poti sa le iei usor din cache cu..." :tongue:.

lai, probabil ceva gen "Down Them All" pentru Firefox te-ar ajuta. Dar tot trebuie sa dai click dreapta pe poza si apoi "sta one click", optiune care salveaza obiectul in ultima locatie folosita sau intr-una definita de tine. Salvare "one click" in adevaratul sens al cuvantului ai putea sa faci doar setand actiunea pentru unul din butoanele mouse-ului (scroll-ul eventual). Dar asta nu stiu cum s-ar face.
 
Nu au fixuit destul. Firefox imi ocupa 120MB de RAM dupa ce am deschis 2 taburi cu site-uri nu foarte complexe. Daca il inchid mai ramane agatat inca 10s in Task Manager. Ceva nu e ok.

Raman la IE8 pentru majoritatea situatiilor.

Edit. In momentul asta, cu acest unic tab deschis la forumul XF, Firefox imi ocupa 95MB de RAM.
 
E de la tine, ca sa zic asa. Eu am deschis un FX de 6h, 2 ferestre cu 8, respectiv 6 tab-uri (contin si Flash si alte chestii complicate, cateva tab-uri au history stufos) si consumul de memorie e 158Mb. Nu ai niste extensii ciudate instalate?
 
AdBlock Plus. Cred ca e o extensie care s-ar gasi cam in orice instalare de Firefox si nu ar trebui sa provoace asa probleme.
 
AdBlock Plus si inca 3-4 pluginuri, 86 mb doar cu pagina XF. Who cares, la ce altceva sa folosesc memoria sistemului ? :biggrin:
 
Inca sunt socat. La ce dreq am 4GB de RAM? Ca sa-mi incarce paginile de pe HDD?
Si cand nu e nici un tab incarcat ce naiba mai tine in memorie? Amintiri?

Nu zic ca sa va placa dar parca ceva nu miroase bine mai ales daca ne gandim la alte discutii despre softuri bloated :wink:. Pe principiul "de-asta am" inseamna ca Vista e un vis frumos. Softuri gen browser care mananca sute de mega de RAM, eventual sute de mega si pe hard sau care papa procesor pe paine. Ca doar de-asta am tera de hard si gigi la procesor.

Asta e lene sau incompetenta din partea programatorului. Browserul cu siguranta poate sa-si faca treaba si fara sa ocupe cateva sute de mega de RAM. Si poate tu ai 4GB dar asta nu-i cazul la oricine. Poate vrei sa faci si ceva productiv in timp ce urmaresti un tutorial de pe net.

Doar pentru ca "am de unde" nu inseamna ca e si ok. Cand nu mai e ok? Cand ocupa prea mult RAM, prea mult spatiu pe hard sau prea mult din procesor? E un browser, da-l incolo. As vrea sa imi explice si mie un programator de ce "trebuie" sa ocupe atata RAM sau de ce Iron nu trece de 80MB de RAM nici sa-l bati cu toate ca face (discutabil) treaba la fel de buna.
Eu inteleg ca lumea software-ului evolueaza dar mi-aduc aminte ca acum nu prea multi ani reuseam sa folosesc XP pe doar 256MB de RAM. Acum FF nu poate sa se descurce cu mai putin pentru ca programatorii au invatat meserie la Politehnica si "optimizare de cod" e o chestie ezoterica sau o legenda.

Mi-aduc aminte de o alta bucatica de soft cu multe injuraturi sub centura: Nero.
 
Back
Top