Mouse, gamepad, joystick și alte... tastaturi

Eu am găsit chestia asta, împreună cu cealaltă privind accelerarea (doar pe ea o foloseam) mai demult pe un forum de gameri. Am luat-o de bună așa. Oricum, testând mouse-ul cu Mouse movement recorder pare a fi suficient să debifezi accelerarea la Mouse Properties. Ceastălaltă e pentru pitici. :smile: Pentru pitici și mai furioși există și un fix al lui MarkC.
 

Attachments

  • MouseMovementRecorder.rar
    22 KB · Views: 7
La mine nu-i nicio diferenta intre setarea maxima si cea minima, cred ca miahi are dreptate si treaba aia nu are legatura cu mouse acceleration in normal use.
 
Tocmai mi-am luat pt. laptop un mouse optic Hama, de 5 (cinci) lei. Functioneaza, e mai bine decat cu touchpadul. Me happy. :biggrin:.
 
După ce am donat acum ceva timp un Steelseries Xai cuiva care avea mai multă nevoie de el decât mine și-am cumpărat altul nou, sigilat pentru "colecție", l-am scos de la naftalină.

I-am făcut ceva setări ca să scap de accelerația de-a dreptul enervantă și momentan descopăr de ce nu o să mai folosesc G700 în viitorul apropiat :biggrin:. Forma clasică îl avantajează masiv, este foarte comod de folosit chiar și cu orele, în FPSuri a trebuit să mă obișnuiesc puțin cu el dar altfel 9.5/10. Are și profile on-board, deci trebuie setat doar o singură dată și apoi se descurcă singurel indiferent de computerul la care îl conectezi. Suficiente butoane dar nu excesiv de multe, probabil mi-aș blestema zilele într-un MMO dar din fericire nu mai joc așa ceva.

Nu are nevoie de toți cei 5001CPI, și cu tweaks rezonabile este un mouse absolut excelent. Să vedem cât durează coatingul de pe el, în schimb.


SS.png
 
Am comandat pentru sotie un Razer Orochi mobile. Mi-a placut ca merge atat prin BT cat si cu fir, plus ca e ceva mai mic ca dimensiuni.
Sper sa fie si decent calitativ.
 
Este un jaf oribil, prin bt merge la 125Hz maxim şi simți că are lag. Am returnat atât gen 1 cât şi gen 2.

Mai bine magic mouse de la apple :smile:


 
Repet, este mizerabil. În fine, îl testează şi dacă e ok să-l păstrați, mie mi s-a părut că are lag mai mare decât un mouse no name pe care l-am primit moca la un hub usb. Avea şi mini receiver ^^

Edit: ca idee, am prin casă aproximativ 10 mousi, majoritatea high end, Steelseries, Razer, Logitech. Orochi m-a dezamăgit la modul "mai bine folosesc trackpointul", nu "este puțin overpriced" :biggrin:

 
Tocmai am cumparat doi mousi Hama, cu fir, 15 Lei bucata. Ocazie cu care am constatat ca sunt infinit mai usori decat borcanele wireless. Moment in care am decis sa raman la fir forever.
Ferice cei saraci cu duhul (eu). :biggrin:
 
Problema cu firele n-ar fi prea rea dacă laptopurile din ziua de azi n-ar avea așa puține porturi. Orice din categoria ultrabook pare dotat cu un număr "incredibil" de "două porturi", gen.

Nu că mi-ar fi dor de Dell M6600 care avea jde porturi dar avea de exemplu 4x USB puse pe același "port" și dacă băgai un HDD USB 3.0 cu alimentare și un stick murea HDDul :biggrin:
 
Da, din pacate are un ultrabook cu 2xUSB. Nu ca ar avea ce sa bage in ele, unul este receiverul pentru mouse si celalalt un hdd din cand in cand.

Quark mie nu mi-au placut niciodata mouse usor. De-aia am apreciat Logitech G5 caruia ii poti ajusta greutatea, si a ajuns sa fie incarcat cu combinatia de greutati cea mai mare. La un moment dat am ajuns la cei wireless care din cauza bateriilor (cautam cu 2xAA) erau ceva mai grei, dar la tehnologia de atunci nu erau cei mai buni.
Dar evident, fiecare cu propriile alegeri.
 
Am comandat pentru sotie un Razer Orochi mobile. Mi-a placut ca merge atat prin BT cat si cu fir, plus ca e ceva mai mic ca dimensiuni.
Sper sa fie si decent calitativ.
Logitech MX Anywhere 2s. All that and a bag of chips (adica senzorul Darkfield, care merge pe orice). Aceiasi bani.
Doar ca acumulator, nu baterii AA.
 
Am Genesys GX78 si la serviciu si acasa. I-am facut deja review, dar trebuie sa repet ca e superb cand trebuie sa bag parola la fiecare 10 min.
 
Păi de exemplu eu schimb G700 între mac și PC şi am shortcuts şi setări diferite pentru fiecare din ele. Plus shortcuts pentru Capture 1 Pro şi alte programe.


 
Back
Top