Mouse, gamepad, joystick și alte... tastaturi

Chestia cu DPI-ul este relativa, am vazut multe sfaturi pe net de la gameri profesionisti care recomanda sa il scazi totusi pana la sub 1000, pentru ca pur si simplu nu ai nevoie de multe ori de asa ceva daca nu esti top-of-the-line-ultra-pro gamer.
De multe ori 800 este de ajuns. Din nou, depinde de preferinte, dar multa lume pierde acuratete la DPI-uri ridicate fara a avea vreun beneficiu. Sunt site-uri si videos care te ajuta sa-l reglezi.

Nu pricepi. Gamerii profesioniști sunt niște oameni care nu pricep prea multe cum este cu precizia, dar eu am testat în modul următor - închis curbe în grafică vectorială cu zoom variabil. DPI ajută imens la valori mari, contrabalansate de setarea sensibilității in Windows şi fără enhance pointer precision. Altfel, la DPI mic, cursorul îți "sare" între pixeli. Demonstrat în corel draw şi adobe illustrator.

Precizia adevărată, măsurabilă - este mult mai mare la DPI mare. Folosit mouse capabil de 5700dpi la 800dpi e că şi cum îți iei Ferrari şi mergi cu 30km/h pe Victoriei în loc să o duci pe circuit şi să-i întinzi mușchii.

Scuze, dar marea majoritate a gamerilor profesioniști habar nu au cum funcționează ce-i în cutie şi lângă cutie. Ei fac reclamă unor produse şi bagă la păcănele. Repet, majoritatea.


 
Si eu am observat ca laserii de DPI mare "sar" cand sunt folositi la DPI mic (800-1000, nu absurd de mic). Eu am simtit problema in jocuri/shootere si am confirmat-o tragand linii orizontale in paint. In plus, nu fac fata nici la acceleratii foarte mari, necesare atunci cand joci shootere la DPI mic - la shootere online tip quake am nevoie sa ma intorc 180 de grade aproape instantaneu, iar cand fac miscarea mea de intoarcere mult-studiata surpriza, nu ma opresc cu crosshairu' exact acolo unde trebuie, unde ma opresc cu un mouse optic setat la acelasi DPI. Am p-aici la firma o gramada de modele, diversi producatori, asa sunt absolut toti. Eu raman fidel senzorului optic. :biggrin:
 
Nu ştiu cum e la laser, dar la optic cu dpi mic/ingame sens. mare am precizie în jocuri muult mai bună decât cu dpi mare/ingame sens. mic.
 
Sunteti obisnuiti cu un anumit (tip de) mouse, DPI si accelerare, si normal ca nu va iese din prima atunci cand il schimbati. Nici eu nu nimeresc butoanele in Win98 cand fac un clic rapid dintr-o parte in alta a ecranului, ca m-am obisnuit cu accelerarea din XP.
Exersati si va veti obisnui dupa o vreme.
 
Buey, da' ce papuci jucati voi online de e asa mare belea daca nu nimeresti instant head-shot? :goofy:
 
Mi-a venit jucăria. Fck, nu se pot seta DPI independent pe orizontală și verticală. Sau n-am nimerit eu? Ăsta e un mare minus dp meu dv pt. Logitech.
 

Attachments

  • IMG_20170215_123549.jpg
    IMG_20170215_123549.jpg
    77.4 KB · Views: 16
Eu am testat in shootere teoria de mai sus. Dupa ce am scazut DPI-ul mi-a crescut precizia. Din cate spuneam, fiecare cum vrea, nu sustin ca detin adevarul absolut, e posibil sa gresesc :smile:.
 
Cica: "Optical mice mostly sense only the top of the surface they are on, such as a fabric mouse pad. But the laser light looks more deeply, so it is more likely to sense peaks and valleys in a surface, giving it a jittery movement at slow speeds. It's picking up too much useless information."
Deci incercati sa variati si suprafata pe care puneti soarecul.
 
Deci voi vă jucați cu accelerare on pentru pointer. Ce pot spune, fiecare cum îi place, dar pe de altă parte ideea era de zero accelerare :smile:

Evident depinde şi suprafața folosită. De aceea ai paduri netede şi paduri mai rugoase, se folosesc cu setări diferite.

Din păcate mai am de lucru la metodologia de testat mouși, tocmai pentru că rezultatele sunt foarte subiective în 95% din cazuri.


 
Enhance pointer precision în windows este accelerare şi accelerarea rămâne şi cu ăla dezactivat până pui un patch, cel puțin la windows 7.


 
Ciudat, pentru că accelerarea cu enhance pointer precision on eu o simt şi la win10, unde folosesc mouși fără accelerare de ceva ani :smile:


 
Da, omule, dar n-am bifată accelerarea în Win. Nici eu nu suport. Și nu-i trebuie niciun patch, că despre asta vorbeam.
 
Uitasem complet de enhance pointer precision, mersi Neo. L-am dezactivat si o sa testez si varianta asta, sunt curios acum.
 
Pentru cei interesați de chestia cu accelerația mouse-ului:
În plus, în afară de setarea clasică de la mouse pointer, unde se debifează accelerarea...
Control Panel>Ease of acces center>Make the mouse easier to use>Set up mouse keys> mutați sliderul de la accelerație la zero/slow>Apply
 

Attachments

  • m3.jpg
    m3.jpg
    62.4 KB · Views: 13
  • m1.jpg
    m1.jpg
    64 KB · Views: 13
  • m2.jpg
    m2.jpg
    52.2 KB · Views: 13
Păi setarea aia n-ar trebui să se aplice când se folosesc MouseKeys? La mine chiar atunci se aplică.
 
Back
Top