1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Mouse, gamepad, joystick și alte... tastaturi

Discussion in 'Jocuri' started by ursamajor, Jan 23, 2017.

1. Neo

Neo Motan agresif

Nu pricepi. Gamerii profesioniști sunt niște oameni care nu pricep prea multe cum este cu precizia, dar eu am testat în modul următor - închis curbe în grafică vectorială cu zoom variabil. DPI ajută imens la valori mari, contrabalansate de setarea sensibilității in Windows şi fără enhance pointer precision. Altfel, la DPI mic, cursorul îți "sare" între pixeli. Demonstrat în corel draw şi adobe illustrator.

Precizia adevărată, măsurabilă - este mult mai mare la DPI mare. Folosit mouse capabil de 5700dpi la 800dpi e că şi cum îți iei Ferrari şi mergi cu 30km/h pe Victoriei în loc să o duci pe circuit şi să-i întinzi mușchii.

Scuze, dar marea majoritate a gamerilor profesioniști habar nu au cum funcționează ce-i în cutie şi lângă cutie. Ei fac reclamă unor produse şi bagă la păcănele. Repet, majoritatea.

2. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Si eu am observat ca laserii de DPI mare "sar" cand sunt folositi la DPI mic (800-1000, nu absurd de mic). Eu am simtit problema in jocuri/shootere si am confirmat-o tragand linii orizontale in paint. In plus, nu fac fata nici la acceleratii foarte mari, necesare atunci cand joci shootere la DPI mic - la shootere online tip quake am nevoie sa ma intorc 180 de grade aproape instantaneu, iar cand fac miscarea mea de intoarcere mult-studiata surpriza, nu ma opresc cu crosshairu' exact acolo unde trebuie, unde ma opresc cu un mouse optic setat la acelasi DPI. Am p-aici la firma o gramada de modele, diversi producatori, asa sunt absolut toti. Eu raman fidel senzorului optic. :biggrin:

3. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Nu ştiu cum e la laser, dar la optic cu dpi mic/ingame sens. mare am precizie în jocuri muult mai bună decât cu dpi mare/ingame sens. mic.

4. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Sunteti obisnuiti cu un anumit (tip de) mouse, DPI si accelerare, si normal ca nu va iese din prima atunci cand il schimbati. Nici eu nu nimeresc butoanele in Win98 cand fac un clic rapid dintr-o parte in alta a ecranului, ca m-am obisnuit cu accelerarea din XP.
    Exersati si va veti obisnui dupa o vreme.

5. dreamer

dreamer Little Devil

Buey, da' ce papuci jucati voi online de e asa mare belea daca nu nimeresti instant head-shot? :goofy:

6. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Mi-a venit jucăria. Fck, nu se pot seta DPI independent pe orizontală și verticală. Sau n-am nimerit eu? Ăsta e un mare minus dp meu dv pt. Logitech.

Attached Files:

7. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Dar nu intra praful pe sub butoanele alea?

8. SCViper

SCViper Membru Senior

Eu am testat in shootere teoria de mai sus. Dupa ce am scazut DPI-ul mi-a crescut precizia. Din cate spuneam, fiecare cum vrea, nu sustin ca detin adevarul absolut, e posibil sa gresesc :smile:.

ursamajor likes this.
  9. Quark

Quark zis şi Brucan

Cica: "Optical mice mostly sense only the top of the surface they are on, such as a fabric mouse pad. But the laser light looks more deeply, so it is more likely to sense peaks and valleys in a surface, giving it a jittery movement at slow speeds. It's picking up too much useless information."
    Deci incercati sa variati si suprafata pe care puneti soarecul.

10. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Me too. Testele celebre și simple din Paint arată de ce.

EDIT: doar ce-am făcut și eu teste.

tm.jpg

Last edited: Feb 15, 2017
  11. Neo

Neo Motan agresif

Deci voi vă jucați cu accelerare on pentru pointer. Ce pot spune, fiecare cum îi place, dar pe de altă parte ideea era de zero accelerare :smile:

Evident depinde şi suprafața folosită. De aceea ai paduri netede şi paduri mai rugoase, se folosesc cu setări diferite.

Din păcate mai am de lucru la metodologia de testat mouși, tocmai pentru că rezultatele sunt foarte subiective în 95% din cazuri.

12. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

De unde ai tras concluzia asta? Accelerare ZERO, cel puțin la băiatu'.

13. Neo

Neo Motan agresif

Enhance pointer precision în windows este accelerare şi accelerarea rămâne şi cu ăla dezactivat până pui un patch, cel puțin la windows 7.

14. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

La W8 și W10 nu-i așa, parol!

15. Neo

Neo Motan agresif

Ciudat, pentru că accelerarea cu enhance pointer precision on eu o simt şi la win10, unde folosesc mouși fără accelerare de ceva ani :smile:

16. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Da, omule, dar n-am bifată accelerarea în Win. Nici eu nu suport. Și nu-i trebuie niciun patch, că despre asta vorbeam.

17. SCViper

SCViper Membru Senior

Uitasem complet de enhance pointer precision, mersi Neo. L-am dezactivat si o sa testez si varianta asta, sunt curios acum.

18. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

What? Tu ai jucat cu accelerare?

19. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Pentru cei interesați de chestia cu accelerația mouse-ului:
    În plus, în afară de setarea clasică de la mouse pointer, unde se debifează accelerarea...
    Control Panel>Ease of acces center>Make the mouse easier to use>Set up mouse keys> mutați sliderul de la accelerație la zero/slow>Apply

Attached Files:

• m3.jpg
      m3.jpg
      File size:
      62.4 KB
      Views:
      9
    • m1.jpg
      m1.jpg
      File size:
      64 KB
      Views:
      9
    • m2.jpg
      m2.jpg
      File size:
      52.2 KB
      Views:
      9
  20. miahi

miahi Wizzard

Păi setarea aia n-ar trebui să se aplice când se folosesc MouseKeys? La mine chiar atunci se aplică.