Mouse, gamepad, joystick și alte... tastaturi

THE QUICK BROWN FOX JUMPS OVER THE LAZY DOG
Razer Blackwidow Ultimate 2013


Mă puneți să scot din debara tot ce mai am vechi și rezervele acuma :smile:
 
Mai am ceva Microsoft vreo două şi una bt pentru Mac şi încă una bt pentru playstation 3. Şi încă vreo două lappies :smile:


 
Din ce știu eu, Microsft au fost cei ce au lansat provocarea asta cu tastaturile anti-ghosting. Anumiți producători s-au raliat mesajului. Microsoft s-a făcut că mai uită și astfel mai apar tastaturi de-ale lor care suferă de acest efect. :smile:

Deocamdată eu sunt foarte mulțumit de Yaksa, deși încă nu m-am obișnuit cu gap-ul acela dintre săgeți și rândul de taste de sus.
 
MacBook Pro Retina 15'' Late 2013 integrated keyboard THE QUICK BROWN FOX JUMPS OVER THE LAZY DOG

Apple Keyboard (BT) H CK BN FX JMPS V H LAZ DG

Razer Spectre THEQCKBRWFXJVERTHELAZYG

Toplel tastatura "dă gaming", probabil la Starcraft 2 n-ai nevoie de toate tastele :hihi:
 
Fiindcă fiică-mea mi-a șutit acum ceva vreme biroul PC-ului și mi-a dat în schimb unul de când avea ea vreo 8-10 ani :biggrin: a venit vremea să-mi fac cadou unul mai pe mărimea mea și adecvat scopului upgrade-ului făcut de curând: gaming. Mai e de făcut un singur pas: un mouse potrivit. Pus-am ochii pe unele, dar sunt cam scumpe. Aștept să intre la oferte, ceva...
http://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/mad-catz/rat-pro-s/
http://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/logitech/g402-hyperion-fury/
http://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/logitech/g302-daedalus-prime-moba/

Cum sunt cei laser comparativ cu aceștia optici? Din ce am înțeles sunt probleme (sare cursorul) când îl salți de pe pad? E adevărat?
 

Attachments

  • IMG_20170212_165700.jpg
    IMG_20170212_165700.jpg
    68.6 KB · Views: 24
Nu stiu cum incapi la biroul ala, eu as face claustrofobie instantaneu.

Nu stiu cum fac soarecii laser in general, ai mei (Logitech) daca ii ridici de pe mouse pad peste 2-3 mm nu mai misca deloc, ceea ce mi se pare si normal. La aia cu bila era la fel, chiar mai putin.
 
Aaa, ăsta e imens, îmi încape tastatura întreagă pe el, pe lângă mouse. Să-l fi văzut pe celălalt. :biggrin:
Oricum, dimensiunea e dictată de conformația spațiului, max. 90 cm. Am încercat mai mulți pereți din cameră, dar ăsta e singurul loc unde suport un birou cu PC.
 

Attachments

  • IMG_20170212_131158.jpg
    IMG_20170212_131158.jpg
    57.4 KB · Views: 19
Lumea se cam plânge de Avago 9500/9800.
http://www.overclock.net/t/1435313/avago-9500-acceleration

Much later...
Am dat o raită azi prin Altex Galați (nu scap așa ușor de ăștia!) să văd fizic ce șoareci au. Spre surprinderea mea aveau un raft plin de ei (cel puțin 40 de modele), numai buni de probat. Am ignorat jegurile lor Myria, precum și alte noname-uri "grupa mică" (cu senzori Avago sau Pixart la limita office), cum ar fi Natec, Hama Genesis, Trust (deși am fost mulțumit de al meu GXT31 cu PAW3305). Apoi am ajuns la "grupa mare": șoarecii de gaming cu senzori bengoși: A3366, A3310 și mai noul Mercury - Logitech in-house. Probat MadCatz-ul RAT Pro S, care e execrabil dp meu dv privind ergonomia și confortul. Tăiat de pe listă. Probat și alții (Mionix, Razer, Steelseries), nu mi-au plăcut din diverse motive, principalele fiind prețul și confortul. Deși nu-s fan, cel mai bine mi-au picat "pe mână" maușii Logitech. Trei modele mi-au plăcut: G502, G402 și G203 cu un plus pentru ultimul, grație confortului foarte bun, eu preferând designul clasic. Primele două depășind bugetul, am rămas cu ochii pe G203 Prodigy, cu noul senzor Mercury, despre care am citit de bine. Oricum, n-a fost singurul review ce m-a convins să dau comanda pentru micuț, dar sper să aibă dreptate amicul.
 
Last edited:
Tocmai a primit un coleg azi G203 Prodigy; e ok, doar să îți placă butoanele - care-s foarte ușor de apăsat, adică dacă-ți place să sprijini degetele pe butoane e posibil să le apeși din greșeală până te obișnuiești; e și un pic mai mic decât se aștepta el - depinde cât de mari ai palmele. În rest e un mouse normal, care-și face treaba fără pretenții. 1000Hz, țșpe mii dpi, astea-s mofturi.
 
N-am mâinile mari și oricum nu-l țin palmat. :smile: Mouse-ul actual e un pic mai mare și chiar îl simt așa. Pe G203 l-am probat azi (cum ziceam) și mi s-a părut perfect. și cel mai mult îmi place designul clasic. Click-urile nu mi s-au părut așa moi.
DPI mai mare de 800 în jocuri nu-mi trebuie.

PS: mini biroul de la #88, acum scos din uz, a fost donat unor copilandri, cărora le-am donat ceva mai înainte și o unitate. :smile:
 
Daca esti dispus sa ridici bugetul un pic vezi ca e un G502 desigilat la PCGarage la un pret bun (zic eu). E un mouse absolut fantastic, il am de vreo jumatate de an si m-am indragostit de el.
 
Mulțumesc, deja am dat comanda pentru G203. Mi-a fost mai OK cu el în palmă decât cu G502. Poate să regret butoanele în plus.
 
1000Hz nu-s mofturi :smile:

Cu DPI, ca să beneficiezi de ei, dai sensibilitatea din windows în jos în timp ce dai de DPI în sus, menținând o mișcare a cursorului care nu este prea rapidă. Şi disable la "enhance pointer precision".


 
Apropos, formă mai clasică decât steelseries sensei nu cred că există în alt mouse și este un periferic excepțional. De acord că este cam piperat, dar eu de exemplu am mai luat un Xai să am de rezervă, atât de bun mi s-a părut.


 
Chestia cu DPI-ul este relativa, am vazut multe sfaturi pe net de la gameri profesionisti care recomanda sa il scazi totusi pana la sub 1000, pentru ca pur si simplu nu ai nevoie de multe ori de asa ceva daca nu esti top-of-the-line-ultra-pro gamer.
De multe ori 800 este de ajuns. Din nou, depinde de preferinte, dar multa lume pierde acuratete la DPI-uri ridicate fara a avea vreun beneficiu. Sunt site-uri si videos care te ajuta sa-l reglezi.
 
Da, aşa e SCViper, şi eu merg cu 500dpi/200dpi pe axe orizontal/vertical, cu creşterea senzitivităţii ingame. Asta fiindcă mişcarea e mai smooth la dpi mic. :wink:
1000Hz folosesc curent, dar sunt suficienţi şi 500Hz.

DPI-urile astea sunt ca Waţii amplificatoarelor: sunt buni cât mai mulţi, da' să asculţi muzica tot în surdină. :wink: Prietenii ştiu de ce. Quark, ai legătura.
 
Sa nu intram la partea audio ca nu-i bine.
Cand e vorba de electricitate combinata cu mecanica lucrurile se complica exponential.
 
Ah, nu, era doar o nevinovată comparație metaforizată. Cu optică, mecanică mai puțină. :smile:
 
Back
Top