Mouse, gamepad, joystick și alte... tastaturi

Și încă ceva: ăștia spun că PS2 nu suferă de ghosting și alte năzbâtii de-astea, dar pe actualul sistem (are și PS2) nu reușesc să apăs mai mult de 3 până la max. 6 taste, iar renumitul test SHIFT + SHIFT > THE QUICK BROWN FOX JUMPS OVER THE LAZY DOG arată execrabil: THE QUICK BROWN FOX JUMPS OVER THE LAZY DOG. Să nu fie pe placa asta de bază un PS2 veritabil?
Rezultatul la Redragon Yaksa este THE QUICK BROWN FOX JUMPS OVER LAZY DOG
Da, nu bate X-ul la acel test, dar pare că stă foarte bine în real life.
Specificațiile dau 26 de taste fără conflict. Eu am testat bătrânește ca amicul de aici și nu are probleme de ghosting. De fapt, review-ul lui m-a făcut să mă decid.
 
Pai ti-a zis ursa. Tii apasate ambele taste Shift si tastezi THE QUICK BROWN FOX JUMPS OVER THE LAZY DOG.
Daca iese corect ai super tastatura. Daca nu, asta e. :biggrin:
 
he quic brown ox ump over z og

Asta a iesit pe tastatura mea chioara Delux. Nu am patit niciodata in jocuri sa nu-mi mearga taste, deci e perfecta. :biggrin:

Nici mousu' nu e de gaming. M-am obisnuit din tinerete cu periferice ieftine si simple si nu suport nici sa ma uit la mousii si tastaturile de gaming, pline de lumini, butoane peste butoane si alte functii pe care nu le voi folosi niciodata. Iar de jucat ma joc in continuare... de fapt stai, ca exista un periferic de gaming modern folosit si de mine, controlerul de PS4 conectat pe PC pentru Rocket League si inca cateva jocuri.
 
Majoritatea tastaturilor nu trec testul, probabil peste 90%. Pe laptop e ceva de genul HE QUIK BROWN FO JUPED OER HE LA DOG. Scumpe diodele :smile:. Sunt sigur că pe tastaturile voastre vechi merge, pentru că pe vremea aia era minim $30 o tastatură, nu $2.
 
TE UIC RWN JUS VER TE LAY DG
THE QUICK BROWN FO JUMPS OVER THE LAZY DOG

2 tastaturi Microsoft, ghici care-i cea mai scumpă?!:smile:
 
I-am făcut şi safteaua ieri pe net. E OK tastatura, foarte responsivă şi comodă la joc.
Rămâne de văzut cum o să stea la capitolul fiabilitate, dar asta timpul o va decide.
Sunt tastaturi mai scumpe care nu trec testul şi ieftine care o fac sau se apropie de maximum. Mai e şi categoria de tastaturi care deşi trec testul, au ghosting, un exemplu (zic testerii) ar fi aceasta.
 
Last edited:
ghici care-i cea mai scumpă
Prima, normal :smile:

Eu a trebuit să renunț la tastatura pe care o folosesc de ~7 ani pe desktop pentru că s-a incompatibilizat cu ceva și intră în standby (e bluetooth) și nu mai iese decât cu restart. Chestia e că merge în exact configurația asta (dongle bluetooth+os+etc) de peste 1 an și până acum n-avea probleme. Of course, dacă o leg bluetooth pe laptop merge perfect. Of course, alte device-uri bluetooth pe exact același dongle+pc merg perfect.

Pentru că vroiam 10-key-less, să ocupe mai puțin loc, am ajuns la Logitech G410, mecanică+full RGB pe fiecare tastă. E interesantă, doar că zdrăngăne cam tare când apeși tare/repede pe ea, și din câte înțeleg nici nu prea am ce-i face, nu merge o-ringed. Cel mai mult îmi plac efectele de iluminare :smile:. Din păcate nu e wireless.

După cum arată are loc de un mic hub USB înăuntru, cred că o să mă distrez într-o zi.
 
Testat pe laptop, merg toate tastele aparent :smile:

[miahi's edit: merge și fără să pui o poză de țșpe megapixeli ne-atașată]

Edited typo :smile:

Puteai și tu să dai resize și nu erau nșpe megapixeli, parcă România avea internet decent :goofy:
 
Nu e vorba de net decent, e vorba de dat scroll 2 pagini să trec de poza ta; rezise înseamnă download + deschis în ceva + resize + upload; e treaba ta asta :smile:.
 
HE QUC BROWN OX UMP OVER HE Z OG
Asta a fost un no-name de uz curent.

THE QUICK BROWN FOX JUMPS OVER THE LAZY DOG
Asta a fost tastatura veche din poze.
 
Prin 1999-2001 jucam NFS 3 si alte jocuri split screen cu fratii mei, pe o singura tastatura; era munca dracu' sa gasim suficiente taste sa nu se anuleze reciproc. Hai ca la NFS mai era cum era, dar la Mortal Kombat sau Wrestlemania amandoi faceam acrobatii pana la tastele functionale. Oare pe astea ieftine de acum mai ai vreo sansa sa joci 2 oameni odata, ca pe atunci? Nu cred ca voi afla niciodata, pentru ca acum am 4 controlere, split screen pe TV, se pot pune si 2-3-x tastaturi daca e cazul...

A mi se scuza depanarea de amintiri. Se mai intampla, dupa o varsta. :smile:
 
Back
Top