Motor de începător

Rezervor ~ 20L, consum de la 3% la 15% in functie de stilul de condus. Daca tragi de gaz cu o vitezana pe A2, faci pana prostului pana sa iesi de ea. Daca mergi cu un naked, sub 120km/h ~5%, 120-140km/h 6%, etc.
 
De cazut n-am cazut, dar am scapat-o pe jos.
Faceam un pic de offroad cu Azazel cand am calcat pe o tija metalica, din aia folosita la fier-beton. Mi-a intrat printre toba si lant si probabil mi-a blocat roata. Cand s-a oprit motorul n-am putut s-o tin dreapta si a cazut pe partea stanga pe iarba/pamant. Nu s-a rupt/zgariat nimic.
 
Doar de curiozitate, ce înseamnă un rezervor distanţă pentru moto? Nu în oraş, aşa, la mers cât vezi cu ochii.

Recordul personal a fost de vreo 540 km până la uscarea aproape completă a rezervorului. București-Pitești-Transfăgărășean-Brașov-Rucăr. Am intrat pe rezervă pe la Fundata, am alimentat la Rucăr. Rezervor de 19l din care vreo 18 utilizabili. De la Fundata la Rucăr se tot coboară, de-aia am riscat atât :smile:
 
Deci? Nu merge nimeni la o plimbare? Haideti sambata, daca vineri sunteti ocupati. S-a schimbat prognoza, o sa fie 24C fara ploaie. :rulez:
 
Pai nu stiu! Astept propuneri.

Spre exemplu asa: Bucuresti - Buzau - Nehoiu - Intorsura Buzaului - Brasov - Cheia - Valenii de Munte - Bucuresti? Parca e un pic prea lung, nu?

As incerca si un pic de drum forestier, ca doar de aia mi-am luat TDM, dar nu stiu trasee.
 
Să-mi fie cu iertare, da' TDM-ul ăla mi se pare sport/enduro în aceeaşi măsură în care Adidas Y-3 Honja sunt pantofi de performanţă atletică. :smile: Adică doar dacă producătorul sugerează o treabă nu înseamnă că şi e. Nu ţi-ar trebui ghidon mai îngust, skid plate, spiţe, capacitate cilindrică mai mică coordonată cu o cutie de viteze mai permisivă şi alte alea ca să te dai mai cu plăcere pe coclauri?
 
Pai nu stiu! Astept propuneri.

Spre exemplu asa: Bucuresti - Buzau - Nehoiu - Intorsura Buzaului - Brasov - Cheia - Valenii de Munte - Bucuresti? Parca e un pic prea lung, nu?

As incerca si un pic de drum forestier, ca doar de aia mi-am luat TDM, dar nu stiu trasee.

Dacă ajungi în zona Cheia, sunt două drumuri interesante, da' n-am hartă pentru ele and stuff.

Primul ar fi imediat de la ieşirea din Cheia spre Măneciu, e o porţiune lungă şi dreaptă, care se termină cu o curbă la dreapta. Acolo mai e o intersecţie cu un drum forestier spre stânga, care duce spre regiunea numită Buzoianu, prin spatele Zăganului (muntele de pe stânga cum cobori din Cheia); tot în spatele Zăganului e şi izvorul Telejenelului, dar nu mai ştiu exact cum se ajunge. Zona e foarte faină, foarte puţin locuită, linişte de-ţi ţiuie urechile. Drumul e nasol pe alocuri, cel puţin pentru maşină - sunt multe vaduri făcute de camioane cu lemne. E posibil să fie mult noroi pentru că vremea e foarte capricioasă lângă munte, sunt câteva izvoare şi drumul e prin pădure, se păstrează umezeala. Am fost pe-acolo doar cu o Dacie papuc 4x4. Nu mai ţin minte distanţa.

Alt drum e de la Măneciu, peste baraj (la prima intersecţie mare cum vii dinspre Cheia faci stânga, apoi a treia stradă la stânga, mergi în faţă până ajungi la o intersecţie unde asfaltul o ia la stânga, dar mai e un drum neasfaltat în faţă - mergi în faţă, treci peste un pod, tot mergi în faţă până ajungi pe baraj; la capătul celălalt al barajului, drumul la dreapta), urcat spre Chiciureni (câteva serpentine largi), apoi o porţiune de drum de creastă (se vede fain de sus, dacă e vreme foarte bună se vede şi Ploieştiul - care e la 50km) şi coborât spre coada lacului dinspre Telejenel. Drumul are cam 6 km şi e destul de bun (până în vârful Chiciureniului am mers cu Polo-ul). Dacă mai ai chef, drumul continuă spre Schinda, pe lângă Telejenel.

Ar mai fi urcatul la cabana Roşu, da' e nasol drumul, dacă ai atins acceleraţia din greşeală poţi să te duci 100 de metri la vale, nu cred că merge ca prim drum forestier.
 
Ar mai fi Bolboci, e destul de aproape și partea enduro e mai lungă și relativ ușoară. București-Târgoviște-Pucioasa-Moroieni-urcat spre Piatra Arsă, coborât la Bolboci, retur acasă. Să văd dacă pot să plec sâmbătă de acasă, vine echipa de zidari să termine de zugrăvit pe-afară.
 
Sambata vine la mine echipa de vopsitori, asa ca pot ori vineri ori saptamana viitoare.

Alta propunere: Vulcanii Noroiosi, tot pe langa Buzau. Orice, soare si cald sa fie, am facut zilele astea 300Km (si am reusit si sa consum un rezervor in distanta asta) si sub 10 grade la 100km/h windchill is a bitch (iti ingheata capul in casca).

Să-mi fie cu iertare, da' TDM-ul ăla mi se pare sport/enduro în aceeaşi măsură în care Adidas Y-3 Honja sunt pantofi de performanţă atletică. :smile: Adică doar dacă producătorul sugerează o treabă nu înseamnă că şi e. Nu ţi-ar trebui ghidon mai îngust, skid plate, spiţe, capacitate cilindrică mai mică coordonată cu o cutie de viteze mai permisivă şi alte alea ca să te dai mai cu plăcere pe coclauri?
Daca CB-ul s-a descurcat pe Transalpina, cred ca mergi si cu TDM-ul pe drumuri similare. Mai mult de atat e deja enduro, fara semnalizari, fara far si fara cheie de contact. Sigur, un Transalp, Africa Twin sau Super Tenere probabil ar fi mai adecvat pe coclauri dar pana acolo sunt sute de kilometri si nu cred ca vrei sa mergi cu Transalpul pe autostrada sau DN1. :smile:

1TheTDMAdventureTourer.jpg


summit2.jpg
 
Mâine nu pot eu. Azi am aflat că mâine am curs până pe la 12:00.
Astept tel. De la voi sa-mi ziceti când (dacă) aveti liber.
Dacă nu puteti, probabil o să mă aventurez singur până la Piatra Arsă. (Multumesc pt. idee!)
 
Pana la urma a iesit un Bucuresti - Oltenita - Calarasi - Silistra - Ostrov - Ion Corvin - Cernavoda - A2 - Bucuresti (420Km). Traseu frumos, cam dificil pentru un incepator (am fost cu masina, am uitat complet ca de la Ostrov incolo e piatra cubica asortata cu nisip si balegar), Marius ne-a dus cu 60km/h pana la Calarasi iar pe A2 a scapat mana in gaz la 180km/h (frigul e de vina).
 

Attachments

  • dunare6.jpg
    dunare6.jpg
    150.1 KB · Views: 42
Foarte fain! :wink:
Eu din păcate am lucrat, mai am şi noaptea asta. Ce e mai rău că se încheie sezonul, sper că zilele astea să mai fie vreme bună să pot profita căci sunt liber.
 
...Si astazi la Snagov (unde am dat peste niste manelisti desi se intunecase afara), dar drumul a fost fain. :smile:
 
Back
Top