Monitor

Ceva recomandări pentru un monitor(sau doua) de 27-29? Office și ceva gaming. Am un Dell antic de 22 care se cere înlocuit.
 
Vreau un set-up cu PlayStation4 PRO si nu stiu ce ar fi mai potrivit? In bugetul alocat display-ului (+/- 1600 RON) as putea sa iau un monitor de 28'' sau un televizor de 43". Stiu ca televizorul are latente putin mai mari decat monitorul dar mai stiu si ca implicit consolele sunt gandite pentru TV. Can you help?
 
Orice TV modern are un PC mode sau ceva asemanator, unde sunt scoase post-procesarile si latentele devin comparabile cu cele ale unui monitor bun. Daca mai iei si un TV cu 100 hz nativ, sau mai mult, deja e pro gaming material. Eu pe Sony-ul meu care indeplineste aceasta ultima conditie am constant impresia ca are un input lag mai mic decat monitorul Dell 2311H, care sta excelent la acest capitol. Jocuri testate, Mortal Kombat 9 si 10, Rocket League, Left4Dead 2, Quake3 si Unreal Tournament 2004.
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2311h.htm#input_lag
 
Și eu aș opta tot pentru un TV folosit pe post de monitor. Cu singura chestie enervantă că nu are power on/off automat pentru când primește semnal sau nu.
 
Sony sunt excelente la capitolul ăsta dar refreshul la TV este diferit de cel de la monitoare. Practic există panouri care duc 120Hz, dar alea sunt în TV foarte scumpe. Ce vezi cu 240/480Hz pe etichetă sunt păcăleli. Nu mai stau să mai reiau toată droaia de linkuri când am făcut research, dar practic un model ideal mi s-a părut Sony Bravia KD43XF7073. Are panel de 50Hz, dar Motionflow© 400Hz - da, se vede mișto și pare să aibă input lag foarte mic.
 
Motionflow-ul ala trebuie dezactivat neaparat la gaming, nu vad cum ar putea fi realizat fara input lag semnificativ. Un panel 100 hz nativ nu mai e asa scump ca pe vremuri, mai ales la 4k. Cam pe la 1000 euro pentru 55 inch (mai putin la diagonala mai mica) ar trebui sa existe panel 100 hz, cel putin la Sony - banuiesc ca la altii chiar mai ieftin.

La noi se gasesc televizoare 100 hz (PAL), cele 120 hz sunt NTSC.
 
Aș aprecia un link la TVul ăla de 1000EUR cu panel de 100Hz la 55 inch :biggrin:

Nu de alta, dar eu am dat 700 britbux pe un monitor de 27'' cu 144Hz panel. Și prețurile cam pe acolo sunt.
 
Poi de-aia am zis de ăla în primul post, dar tot n-am priceput de ce Motionflow trebuie dezactivat la gaming când majoritatea reviews explică ce cul e :biggrin:

Cred că cel mai bine te duci cu consola și te joci la magazin înainte să iei TVul :biggrin:
 
Aș aprecia un link la TVul ăla de 1000EUR cu panel de 100Hz la 55 inch :biggrin:
Atat m-a costat al meu acum cand, 3, 4 ani cred? Fix inainte sa explodeze 4k-urile, deci e 1080p ca asa erau aproape toate atunci. Sony 55 inch, nu mai reusesc acum sa gasesc modelul exact. Oricum Sony are in 2018 rezolutie 4k la acelasi pret, aceeasi serie midrange, m-as mira sa nu aiba panel 100 hz la ele. Comparatia cu monitorul nu-si are locul, monitoarele au fost si vor fi mereu mai scumpe, din diverse motive.

La buget mic recomand LG, pentru ca au suport PC bun chiar si la modelele ieftine. Si Philips la fel, dar stau mai prost la alte aspecte, gen calitatea electronicii.

La ce e cul acel motion flow in games, la exact? Te cred ca se vede mai bine, dar vreau sa vad un review in care au testat si constatat ca nu aduce cu el input lag. As fi chiar impresionat daca ar putea face asta fara input lag, pentru ca orice procesare ia ceva timp sa fie facuta, logic as zice eu...
 
Adică nu știi exact :biggrin:

Ideea este că m-am jucat la un prieten pe un TV absolut imens cu o chestie gen Motionflow activată și mi s-a părut că input lagul este aproape non-existent. XBox One era consola, controller firless.

Din ce am citit, panels care sunt la 100Hz cu adevărat sunt foarte foarte scumpe (sau mă rog, dincolo de bugetul pe care îl consider alocabil unei chestii pe care nu o folosesc mai deloc cu excepția unui film ocazional de pe Bluray sau ceva console gaming). Prin urmare, după îndelungi săpături, modelul de Sony Bravia de care am scris mai sus (KD43XF7073) mi s-a părut singurul decent.

Dar, din nou, nu aș da peste 500 britbux pe un TV :biggrin:
 
Probabil nu ai da nici 5k euro pe o pereche de boxe, dar ai da 30k pe o masina. Eu nu as da mai mult de 10k pe o masina, noua adica. Fiecare cu prioritatile lui. :smile:
 
  • Like
Reactions: Neo
Probabil nu ai da nici 5k euro pe o pereche de boxe, dar ai da 30k pe o masina. Eu nu as da mai mult de 10k pe o masina, noua adica. Fiecare cu prioritatile lui. :smile:
Stai, evident ai dreptate, prioritățile sunt pentru fiecare și sunt foarte personale.

Probabil cu boxele m-aș opri pe la 2k. Pe o mașină nu am plafon de cheltuială, indiferent de nouă sau SH, ceea ce înseamnă că-i bine că nu am bani pentru ce vreau la categoria aia* :biggrin:

*mai am un an și termin de plătit mașina personală și-s așa mulțumit de ea încât sunt fericit să spun că o să o țin probabil 10 ani+. Sau până nu mai există combustibili. Dar până acolo probabil o să ajung și eu să am plantația mea de porumb pentru biodiesel :biggrin: Efectiv cea mai bună investiție pe care am făcut-o vreodată.
 
Back
Top