miahi's garage sale

Status
Not open for further replies.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Am adunat o tonă de chestii pe care nu cred că o să le mai folosesc, o să pun aici ce şi cum dau. Voi updata primul post când adaug/vând ceva.

Procesoare:
Opteron 144 (1.8 GHz Venus E4, 1MB cache, socket 939) 70 lei
Celeron 500 (500MHz Mendocino, 128KB cache, socket 370) 10 lei
Pentium 120 (socket 7) 10 lei
Intel Celeron 1GHz (Coppermine 128, Socket 370) 25 lei
Intel Celeron 1.3GHz (Tualatin 256, Socket 370) 30 lei - rezervat

Memorii:
512MB SDRAM PC133 CL3 - vândut
2x256MB SDRAM PC133 CL3 - rezervat

MB:
FastFame [something] (i815, 3 sloturi RAM, 6xPCI, 1xAGP, 2xserial, 2xUSB). Un condensator de la sursa memoriilor a cedat si a fost înlocuit cu unul exact la fel. Una din chestiile de prindere de la memorii e rupta. A avut Tualatin-ul de mai sus instalat. 35 lei - rezervat

Plăci grafice:
Gigabyte NX66T128VP (GeForce 6600GT, PCI-E, 128MB DDR3, frecvenţe 500MHZ/1.1GHz parcă, răcire pasivă, VIVO). Pachetul conţine placa grafică, ventilatorul original (opţional, nu l-am folosit), cablu VIVO (composite in, svideo in, component out, svideo out). 80 lei. - vândut

HDD-uri:
Seagate Momentus 7200.1 80GB (2,5", ATA 100, 7200rpm, fără bad-uri). 140 lei. - vândut

Coolere:
Zalman CNPS6000 Al-Cu, socket A/370 (radiator evantai, sistem de prindere ventilator, ventilator Zalman 90mm) 40 lei - vândut
Spire _something_ (Socket 939, folosit 2 zile pe Athlon 4200+ - din kit-ul lui Wolfie) 15 lei.
Papst 4412 F/2GL (120mm, 1600 rpm) 35 lei - vândut

Reţelistică:
MSI Wireless-G USB2.0 Adapter (US54G, foarte rar folosit) 30 lei
Router Asus RX3041 (Ethernet WAN, 4xEthernet LAN) 50 lei.
CNet Wireless-G CardBus Adapter, CWC-854 ver.E, 40 lei

Adaptoare:
Socket 370 -> Slot1 (nu suportă Coppermine) 10 lei - vândut


Sistem:
CPU: Athlon Thunderbird 1GHz
MB: Biostar M7VIG Pro-D (Socket A, VIA KM266, uATX, grafică onboard - detalii)
Cooler: Titan D9TBCU35 (2300rpm)
Memorie: 2x256MB DDR333 PQI
110 lei


Va urma.
 
Presupun că te referi la Zalman. Se potriveşte peste procesor, am mai avut ceva asemănător pe el. E posibil să meargă şi fără ventilator, dar n-am încercat exact cu ăsta, că nu mai am placa de bază Slot1.
 
Opteronul ăla... cât de rece este? Şi se potriveşte pe orice placă de bază Sk 939 cu updates la zi?
 
Nu e foarte rece Opteron-ul, pentru că are vreo câteva milioane de tranzistori în plus faţă de un A64 de frecvenţă egală (pentru 512KB cache în plus, se folosesc 3-4 tranzistori pe bit). Eu aveam un XP120 peste şi nu mergea lăsat pasiv; oricum, airflow-ul necesar aducerii pe la 50 de grade era obţinut dintr-un Nexus la 7 volţi, pus pe bracket-ul de la Zalman, la vreo 5 cm distanţă. Pentru overclocking Nexus-ul nu e suficient, l-am dus la 2.7 GHz stabil cu un ventilator 120mm cu 2500 rpm, infernal de gălăgios.

Eu l-am avut pe Abit AN8 Ultra. Luasem de la Wolfie kit-ul placă+procesor, dar abia după ce am luat placa am văzut că e compatibilă cu toate opteroanele mai puţin 144 :frown:. Am testat, nu merge pe ea.

Dacă îl vrei ţi-l dau să încerci.
 
A, nu, mulţumesc, am deja A64 3000+, la aceeaşi frecvenţă de bază. Speram să fie mai rece, ca să pun totul pasiv, incluzând sursa :smile:
 
Doar dacă-l undervoltezi ai şanse, nu ştiu cât de mult se duce în jos că nu m-a interesat prea mult. Probabil poţi face acelaşi lucru şi cu 3000+, deci e neinteresant.
 
Thermal Design Power 67W, spre deosebire de ... 67W la alde Venice/512K? Nu par sa fie prea mari diferentele, conform scriptelor.
 
Da, ideea e că 67W scrie la toată seria, fără diferenţieri pe frecvenţe şi tensiuni. Ce caută war e unul d-ăla low power, greu de găsit.
 
Exact. Pot la fel de bine să fac undervolt la ăsta pe care îl am; pe mine mă interesează ceva care să se încingă cât mai puţin. Cooler am pentru el, e un Gigabyte PCU31VH, full-copper, la 5V. Nu-mi trebuie spor de performanţă, fiindcă e file storage server.
 
Ce-ţi trebuie ţie e un radiator cu suprafaţă mare şi neînghesuit, adică cu distanţă mai mare între lamele. Gigabyte-ul ăla e ca un bloc de metal, nu convingi aerul să intre liber pe-acolo.
 
Se adaugă la listă:

Seagate Momentus 7200.1 80GB (2,5", ATA 100, 7200rpm, fără bad-uri). 170 lei.

Benchmark aici.
 
Nu l-am dat, dar îl vrea Neo la pachet cu alte chestii, de-aia am pus menţiunea rezervat. Dacă se răzgândeşte e al tău.

Mai aveam unul, dar trebuie să ajung pe la ai mei să văd în ce stare mai e. Probabil după sărbători o să mai adaug chestii.
 
Eu ştiu că mai am, dar ţi-am zis, trebuie să-l găsesc întâi. Te anunţ când dau de el.
 
Adaug o placă grafică Gigabyte NX66T128VP (GeForce 6600GT, PCI-E, 128MB DDR3, frecvenţe 500MHZ/1.1GHz parcă, răcire pasivă, VIVO). Pachetul conţine placa grafică, ventilatorul original (opţional, nu l-am folosit), cablu VIVO (composite in, svideo in, component out, svideo out). 80 lei.
 
Adaptorul slot-socket s-a dat. Au apărut reduceri la unele chestii, vedeţi în lista de sus.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top