Metoda directa de transfer fisiere intre HDD si echipament ce dispune de Wireless

Foxter

Membru Senior
Un amic doreste sa poata trasfera prin Wireless de pe un HDD fisiere. Problema e ca nu vrea sa conecteze HDD-ul la un PC ci cauta un dispozitiv care sa alimenteze hardul si sa transmita fisierele de pe el prin wireless pe o tableta. Exista un astfel de dispozitiv sau e doar un vis frumos ?
 
Ce-mi trece mie acum prin cap, pus HDD-ul intr-un rack USB, si conectat la un router ce detine un port USB. Varianta mai simpla/ieftina decat asta, care sa nu includa un calculator, eu unu nu stiu.
 
Si mai spune-i sa se uite dupa routere care sa stie de ntfs (nu toate stiu), asta daca-l intereseaza transfer de fisiere mari .
 
Și să citească și review-uri ale routerelor ălora, că se poate trezi cu viteze de 1-4 MB/s, nu 20+ cât are prin USB.
 
I-am dat amicului un link la threadul asta. Multumesc pt precizari suplimentare radul si puterfixer.
 
Ceva recomandari pt anumite modele va rog ? Poate aveti un anumit model care v-a placut in mod deosebit si il puteti recomanda ?
 
Back
Top