Medii optice de stocare cu probleme

Rabbit

Nebun
Uneori, din lipsă de bani sau pentru că siguranţa unor date mă interesa foarte puţin, am recurs la aşa-numitele „oglinzi”. Pentru cine nu ştie, e vorba de blank-uri care nu au inscripţionat nimic pe nici o faţă, fiind destul de greu de recunoscut faţa care trebuie scrisă.

Evident, se vând la bucată, de cele mai multe ori fără plic, fără a mai vorbi de carcasă. N-ai de unde să ştii viteza maximă de scriere, eu le-am scris la 16x, mi se pare o viteză de bun simţ pentru zilele noastre.

Din ce am folosit (în jur de 20 de bucăţi), toate recunoscute ca TDK (undeva în mijloc, dacă te uiţi în lumină, chiar se vede o inscripţie mică TDK), timp de ~jumătate de an nu am avut probleme decât cu un exemplar care pur şi simplu s-a cojit de-a lungul unei raze, şi asta în condiţiile în care a stat în sertar, fără a fi expus la soare, umiditate etc. Sunt curios ce ştie TDK de CD-urile astea.
 
Fiind curios de calitatea CD-urilor pe care le am, am făcut un mic test. Unitatea de citire a fost un writer LG 32x/10x/40x @ 40x/12x/40x. Menţionez că ultimul bloc apare deseori cu roşu (unreadable), mai mult ca sigur din motive logice şi nu fizice. Testul nu are o relevanţă foarte mare, mai degrabă e un test al compatibilităţii dintre unitatea mea de citire (veche de doi ani si care a început să dea ceva semne de oboseală), dar se pot trage câteva concluzii privind calitatea mediilor.

Vândut ca: Traxdata
Producător: Ritek
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 40x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: fără nici o zgârietură
Viteza la care a fost scris: 16x
Scris în urmă cu: câteva ore
Comentarii: no comment, am încercat şi alt exemplar şi s-a comportat la fel de prost

traxdata 40x.png



Vândut ca: Arita
Producător: Ritek
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: nespecificată
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: fără nici o zgârietură
Viteza la care a fost scris: 16x
Scris în urmă cu: 8 zile
Comentarii: binişor pentru un pseudo-noname

arita x.png



Vândut ca: Raxon
Producător: Unitech
Capacitate: 800 MB
Viteză maximă: 52x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: fără nici o zgârietură
Viteza la care a fost scris: 16x sau 8x
Scris în urmă cu: 10 zile
Comentarii: calitate slabă, specifică de noname

raxon 52x.png



Vândut ca: TDK Metallic
Producător: CMC Magnetics
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: nespecificată
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: câteva zâgrieturi şi murdării
Viteza la care a fost scris: 8x sau 10x
Scris în urmă cu: 2 luni şi jumătate
Comentarii: slab pentru un TDK

tdk x.png



Vândut ca: Tevion
Producător: Unknown
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: fără nici o zgârietură
Viteza la care a fost scris: necunoscută (maxim 16x)
Scris în urmă cu: 3 luni şi jumătate
Comentarii: nu e rău având în vedere producătorul necunoscut

tevion 48x.png



Vândut ca: Noname (oglindă)
Producător: TDK
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: nespecificată
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi foarte fine
Viteza la care a fost scris: necunoscută (maxim 16x)
Scris în urmă cu: 5 luni şi jumătate
Comentarii: no comment... totuşi totul depinde de la lot la lot, de la exemplar la exemplar (a se vedea primul post)

noname x.png



Vândut ca: Traxdata
Producător: Ritek
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 24x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: necunoscută
Scris în urmă cu: 6 luni
Comentarii: slăbuţ, totuşi mai bine decât versiunea 40x

traxdata 24x.png



Vândut ca: Imation
Producător: CMC Magnetics
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: o zgârietură destul de urâtă în exterior
Viteza la care a fost scris: necunoscută (maxim 40x)
Scris în urmă cu: 7 luni
Comentarii: destul de bine

imation 48x.png



Vândut ca: Samsung Premium
Producător: Prodisc
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 24x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: fără nici o zgârietură
Viteza la care a fost scris: probabil 16x
Scris în urmă cu: 7 luni
Comentarii: slăbuţ pentru un Samsung

samsung 24x.png



Vândut ca: Creation
Producător: Plasmon
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: mici zgârieturi sau murdărie care nu se ia, totuşi CD-ul a fost păstrat în carcasă
Viteza la care a fost scris: necunoscută (maxim 40x)
Scris în urmă cu: 7 luni
Comentarii: în afară de o anumită zonă unde a avut probleme de viteză, care a fost încetinită cu mult, probabil din cauza murdăriei acumulate în mod suspect, s-a comportat bine

creation 48x.png



Vândut ca: Philips
Producător: Ritek
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi
Viteza la care a fost scris: 8x sau cel mult 12x
Scris în urmă cu: 9 luni
Comentarii: s-a descurcat perfect, drept urmare există diferenţe mari faţă Ritek-urile de la Traxdata

philips 48x.png



Vândut ca: Verbatim DataLife
Producător: Unknown
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: necunoscută (cel mult 40x)
Scris în urmă cu: 10 luni
Comentarii: calitate mediocră, mă aşteptam la mai mult de la Verbatim, probabil e făcut de producătorul „Unknown” special pentru Eastern Europe

verbatim 48x.png



Vândut ca: TDK d-view
Producător: Mitsui
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: necunoscută (cel mult 40x)
Scris în urmă cu: un an
Comentarii: s-a comportat surprinzător de bine

tdk 48x.png



Vândut ca: Sky
Producător: Unknown
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: nespecificată
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: fără nici o zgârietură
Viteza la care a fost scris: necunoscută (maxim 40x)
Scris în urmă cu: un an
Comentarii: not bad...

sky x.png



Vândut ca: DataTrack Euro Disc
Producător: Multi Media Masters & Machinary
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: nespecificată
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: zgârieturi extrem de multe
Viteza la care a fost scris: necunoscută
Scris în urmă cu: aproape 2 ani
Comentarii: zgârieturi animalice dar care n-au contat decât la viteza de citire, destul de redusă; totuşi, CD-ul nu e plin

datatrack x.png



Vândut ca: Creation
Producător: Plasmon
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 24x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: zgârieturi relativ multe
Viteza la care a fost scris: necunoscută (maxim 24x)
Scris în urmă cu: 2 ani
Comentarii: luat la „lichidare de stoc”, se comportă excelent

creation 24x.png



Vândut ca: Sony
Producător: Sony
Capacitate: 650 MB
Viteză maximă: nespecificată
Culoare: turcoaz
Aspect aparent: zgârieturi relativ multe
Viteza la care a fost scris: 2x sau cel mult 4x
Scris în urmă cu: 3 ani
Comentarii: calitate excelentă

sony x.png



Vândut ca: Imation
Producător: TDK
Capacitate: 650 MB
Viteză maximă: 8x
Culoare: albastru
Aspect aparent: zgârieturi extrem de multe
Viteza la care a fost scris: necunoscută
Scris în urmă cu: 4 ani
Comentarii: CD-ul l-am ţinut în sertar de vreun an fără nici un pic de protecţie şi dupa 4 ani se comportă aproape impecabil

imation 8x.png



Vândut ca: Verbatim
Producător: Mitsubishi
Capacitate: 650 MB
Viteză maximă: nespecificată
Culoare: albastru
Aspect aparent: zgârieturi multe
Viteza la care a fost scris: necunoscută
Scris în urmă cu: 4 ani şi jumătate
Comentarii: calitate bună

verbatim x.png



Vândut ca: TDK Reflex
Producător: Taiyo Yuden
Capacitate: 650 MB
Viteză maximă: 8x
Culoare: turcoaz
Aspect aparent: zgârieturi extrem de multe
Viteza la care a fost scris: necunoscută (probabil 2x sau 4x)
Scris în urmă cu: 5 ani
Comentarii: zgârieturi animalice, la care nici Taiyo Yuden n-a mai făcut faţă

tdk 8x.png
 
Last edited by a moderator:
Unitatea cu care au fost testate discurile este un combo LG GCC-4480B, 48x24x48x16x.

Vândut ca: Delphi
Producător: Multi Media Masters & Machinary
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 16x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: multe zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: 16x
Scris în urmă cu: 2 ani
Comentarii: multi spuneau ca Delphi nu sunt bune...

ulfi%20delphi16x.png



Vândut ca: Delphi
Producător: Multi Media Masters & Machinary
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 12x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: zgârieturi circulare adânci pe margine şi fine pe restul discului
Viteza la care a fost scris: 12x
Scris în urmă cu: 2 ani
Comentarii: relativ bine

ulfi%20delphi12x.png



Vândut ca: Maxell
Producător: Ritek
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: o zgârietură adâncă pe margine
Viteza la care a fost scris: 24x
Scris la data de: 7 aprilie 2004
Comentarii: să fie oare de la zgârietură?

ulfi%20maxell.png



Vândut ca: EMTEC
Producător: Plasmon
Capacitate: 650 MB
Viteza maximă: 16x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: foarte multe zgârieturi
Viteza la care a fost scris: 32x !
Scris la data de: 22 august 2000
Comentarii: destul de bine având în vedere vechimea şi viteza la care a fost scris

ulfi%20emtec.png



Vândut ca: Memorex
Producător: Prodisc
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 52x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: impecabil
Viteza la care a fost scris: 24x
Scris la data de: 7 aprilie 2004
Comentarii: aproape perfect

ulfi%20memorex.png



Vândut ca: Traxdata
Producător: Ritek
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 24x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: mă întreb oare cum reuşeşte să-l citească...
Viteza la care a fost scris: 12x
Scris la data de: 30 noiembrie 2002
Comentarii: extraordinar de bine, cand mă gândesc că vroiam să-l arunc din cauza zgârieturilor...

ulfi%20traxdata.png



Vândut ca: Imation
Producător: CMC Magnetics
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: 24x
Scris la data de: 7 mai 2003
Comentarii: foarte bine

ulfi%20imation.png



Vândut ca: Data Track D. Euro Disc
Producător: Plasmon
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 12x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: foarte multe zgârieturi, câteva mai adânci.
Viteza la care a fost scris: 8x
Scris la data de: 13 ianuarie 2002
Comentarii: nici nu ma aşteptam la mai mult din partea unui no-name care arată jalnic

ulfi%20datatrack.png



Vândut ca: TDK Reflex Ultra
Producător: Ritek
Capacitate: 650 MB
Viteză maximă: 16x
Culoare: turcoaz
Aspect aparent: multe zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: 12x
Scris la data de: 8 iunie 2000
Comentarii: foarte bine

ulfi%20tdk%20reflex%20ultra.png



Vândut ca: TDK Speed - X
Producător: TDK
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: impecabil
Viteza la care a fost scris: 24x
Scris la data de: 1 ianuarie 1970 ?!? (are cam 1 an for real :smile:)
Comentarii: foarte bine

ulfi%20tdk%20speed-x.png



Vândut ca: Innovations
Producător: Ritek
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: 24x
Scris la data de: 1 ianuarie 1970 (chestia asta incepe să mă enerveze, nu are mai mult de 3 luni)
Comentarii: excelent pentru un no-name

ulfi%20innovations.png



Vândut ca: Raxon
Producător: Multi Media Masters & Machinary
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 52x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: 24x
Scris la data de: are aprox. 2 luni
Comentarii: perfect

ulfi%20raxon%2052x.png



Vândut ca: Raxon
Producător: Plasmon
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 48x
Culoare: verde deschis
Aspect aparent: câteva zgârieturi fine
Viteza la care a fost scris: 24x
Scris la data de: 13 iunie 2003
Comentarii: discuri ieftine şi foarte bune (am testat foarte multe şi toate sunt bune).

ulfi%20raxon%2048x.png
 
Last edited by a moderator:
Lipsea un CD-RW. Îl cheamă Dysan, are 700 MB şi vrea să fie scris între 8x şi 12x. A suferit cam 100 de scrieri, de cele mai multe ori la 12x, are vreo 7 luni şi o mulţime de zgârieturi superficiale. E recunoscut ca Prodisc 10x. :eek:

dysan cd-rw.png
 
Last edited by a moderator:
Deşi testul spune câte ceva, mai ales în privinţa compatibilităţii dintre inscriptoare şi diferite blank-uri, acesta are unele neajunsuri. În primul rând testarea mediilor optice nu se face cu aceeaşi unitate care a şi scris respectivele blank-uri. Scanarea cu un alt drive ne dă în plus şi informaţii legate compatibilitea cu alte unităţi de pe piaţă. Un alt aspect este legat de unităţile folosite şi anume LG, care nu se pot lăuda cu un comportament adecvat citirii discurilor problematice. Când se testează asemenea discuri trebuie să avem în vedere comportamentul unităţii la citirea zonelor defectuoase şi să corelăm rezultatele corespunzător. În cazul de faţă starea CD-urilor cred că e puţin denaturată (în rău) de inscriptoarele folosite. Dar, nici celălalt caz nu e de dorit şi anume când testăm cu o unitate cu insuşiri foarte bine exprimate la corecţia erorilor (unităţile vechi Teac şi Pioneer). Scanarea cu o asemenea unităţi va raporta o situaţie mult mai bună decât realitatea şi va ascunde o bună parte din probleme.

În cele ce urmează vă prezint acelaşi CD ars cu un incriptor Philips şi scanat succesiv cu alte trei unităţi, printre care se află şi un CDRW LG. Discul se poate citi fără probleme şi la viteză maximă (inclusiv de LG), cu excepţia zonei de la sfârşit unde zgărietura adâncă a afectat stratul activ.

Vândut ca: TDK Reflex
Producător: TDK
Capacitate: 650 MB
Viteză maximă: 8x
Culoare: albastru
Aspect aparent: zgârieturi puţine, două mai evidente: una mai mare la început şi alta adâncă la sfârşit de aproximativ 1 cm lungime, de data asta pe partea cealaltă (partea vopsită) a discului
Viteza la care a fost scris: necunoscută, maxim 16x
Scris în urmă cu: 3 ani, 12 Ian 2001
Comentarii: calitate excelentă, zonele cu probleme sunt opera exclusivă a zgârieturilor
 

Attachments

  • scan soft111.png
    scan soft111.png
    8.2 KB · Views: 1,106
Mai sus se observă pe de o parte o preferinţă a LG-ului pentru culoarea roşie, zona raportată de acesta fiind cea mai mare dintre unităţile folosite, iar pe de altă parte comportamentul foarte bun al Liteon-ului.
Mai jos pun o captura cu distribuţia erorilor C1 şi C2. Se remarcă prezenţa nr. mare de erori C1 (aferente celor 2 zgărieturi mai serioase) şi a erorilor C2 (erori necorectabile) la sfârşitul discului.
 

Attachments

  • quality test.png
    quality test.png
    25.2 KB · Views: 1,117
Desi pare trucata, nu e. Este un CD-R Mitsubishi (model R74S1B), made in Singapore, tras acu' 7 ani! :nuts: Nu vreau sa il laud dar stau si ma intreb cate dintre CD-urile trase azi vor arata asa nu peste 7 ani ci peste... cateva zile dupa ardere... :frown:
PS: Nero il raporteaza gresit drept Verbatim. Celelalte softuri sau chiar o versiune mai veche de Nero il vad ok: Mitsubishi Chemicals etc...
PPS: dye albastru - AZO
 

Attachments

  • mitsub.png
    mitsub.png
    5.7 KB · Views: 1,048
PS: Nero il raporteaza gresit drept Verbatim. Celelalte softuri sau chiar o versiune mai veche de Nero il vad ok: Mitsubishi Chemicals etc...

Pai eu stiam ca Mitsubishi Chemicals produce pentru Verbatim. De fapt am vazut numai Verbatim-uri care ori erau "Unknown" ori "Mitshubishi...".

De curand am scris niste CD-uri Prodisc (asta scria pe ele) 52X cu viteza 52X pe un writer Teac (Asus) 52x24x52x iar la 2 ore nu mai puteau fi citite fara erori. :frown: Imi cer scuze ca n-am poze cu care sa argumentez.
 
Quark, dacă nu e trucată atunci este nefolositoare. :smile:
Unitatea ta nu pare să returneze erorile de tip C1 (care există pe orice disc, chiar şi pe cele cu stare de sănătate foarte bună), şi asta în ciuda faptului că este trecută pe lista unităţilor suportate. Nu este un caz singular, şi cu unitatea mea LG GCE-8520B se petrece acelaşi lucru. "Disc Quality Test" se recomandă a se face în primul rând cu inscriptoare Liteon, iar apoi cu unităţi DVD-ROM (raportează mai puţine erori comparativ cu un writer) de aceeaşi marcă sau cu clonele aferente.
În consecinţă, acest test (Disc Quality Test) cuplat cu unităţi de gen LG sau Teac nu poate să spună nimic cu privire la calitatea unui CD.
În asemenea situaţii mai nimerită mi se pare opţiunea "ScanDisc", eventual cuplată cu un "Transfer Rate" pentru a se vedea implicaţiile zonelor cu probleme asupra vitezei de citire.

În spatele numelui Verbatim se află compania Mitsubishi, CD Speed făcând corelaţia automat între marca comercială şi fabricantul real al blank-ului.
 
Originally posted by dannotto
În consecinţă acest test (Disc Quality Test) cuplat cu unităţi de gen LG sau Teac nu poate să spună nimic cu privire la calitatea unui CD.
Asta e singurul lucru cu care nu sunt de acord din postul tau. Vrei sa pun poze si cu alte CD-R-uri? C2 ABUNDA si Teac-ul le raporteaza cuminte. :wink: Stim f. bine ca erorile C1 nu ne supara (in cantitati rezonabile), ba chiar NU exista CD-R pe lumea asta care sa nu aiba erori C1.
Uite insa un lucru care ma preocupa: de ce nr. de erori scade odata cu micsorarea vitezei de citire? Ia sa auzim pareri...
 
de ce nr. de erori scade odata cu micsorarea vitezei de citire? Ia sa auzim pareri...

Pai electronica unitatilor este in asa fel conceputa incat sa citeasca datele la viteza maxima (sa zicem 52x) pana cand ajunge intr-o zona cu erori. Eroarea e corectata rapid (sa zicem la viteza 16x) si citirea continua pana la urmatoarea eraore samd.

Daca citirea este mai lenta (sa zicem 16x) atunci erorile care necesita o citire a discului cu 16x in zona buclucasa nu mai apar.

Sau aberez?:confused:
 
Eu vorbeam de erori de tip C1 (corectabile) şi nu de erori C2 (necorectabile). De curiozitate scanează acelaşi disc cu un inscriptor Liteon si apoi compară rezultatele obţinute. Erorile C1 (erori corectabile) există pe toate discurile şi chiar dacă nu ar fi pe discul respectiv apar totuşi la citire fiind generate de cititor, dar totuşi există. Este imposibi ca din miliardele de semne (pits şi land) să fie citite toate perfect.
Un disc fară erori C1 presupune următoarele:
1) Blank-ul trebuie să fie de o perfecţiune absolută!
2) Inscriptorul să scrie miliardele de semne perfect fără ca nici unul să fie modificat prin formă sau poziţie!
3) Cititorul la rândul său să citească miliardele de semne cu o precizie absolută!
4) Pe discul in sine să nu fie nici o amprentă sau zgârietură indiferent de cât de mică ar fi ea!
Quark, la tine toate fazele s-au petrecut întocmai?

Later edit
Uite insa un lucru care ma preocupa: de ce nr. de erori scade odata cu micsorarea vitezei de citire? Ia sa auzim pareri...
Pentru simplul motiv că acurateţea -citirii- poziţionării razei laser este cu atât mai mare cu cât viteza de citire este mai mică. Cu alte cuvinte, erorile de tip C1 nu sunt întotdeauna întotdeauna erori reale şi pe care apoi le poţi măsura şi atribui în mod corect fiecărei cauze. Ceea ce culeg programele gen CD Speed este o sumă a erorilor care apar în mod obligatoriu în fiecare stadiu (de producţie, inscripţionare, citire).
Dacă discul tău se prezintă aşa cum vrei tu (şi noi de altfel) atunci CD-ul tău are un nr. rezonabil de erori C1 care nu determină apariţia nici unei erori C2.
 
A... Chiar ai citit cu atentie ce am scris eu mai sus? Hai sa fac un cut&paste:
"... NU exista CD-R pe lumea asta care sa nu aiba erori C1."
Ce zici de asta? :biggrin:
 
Am citit. Tu ne arăţi prin captura de ecran tocmai lucrul ăsta: Un CD PERFECT fără nici o eroare de tip C1. Pai dacă nu există nici un disc pe lume fără erori C1, atunci de ce al tău nu are?
Poate că unitatea ta nu le reportează sau CD Speed nu ştie să le numere, nu? Deci în consecinţă testul tău fie ne arată o situaţie improbabilă, fie este irelevant cu hardware-ul dumitale. Care o fi din astea două? Eu zic că ultima este mai plauzibilă.
Mai jos avem cea mai interesantă parte din testul tău.
Se vede clar media care este 0, maximul 0 şi bineînţeles totalul care nu putea fi nici el diferit de zero.
 

Attachments

  • crop mcc.png
    crop mcc.png
    723 bytes · Views: 1,021
Eu prin captura mea va arat un CD-R la care NU am cum sa stiu numarul de erori C1 (unitatea NU le raporteaza) si care dupa 7 ani de la inscriptionare are 0 (zero) erori C2. Si asta citit la viteza maxima (52x). Eu cel putin asta inteleg dupa ce recitesc de zece ori ce am postat.
PS: Si rog sa remarcati calmul cu care postez. :biggrin:
 
Quark, trebuie să recunoşti că valorile postate de tine sunt extrem de improbabile. Mai degrabă e vorba de o eroare a unităţii/softului, decât de un disc perfect. Chiar şi unui amator, cum sunt eu, i se pare ciudat.

Răspunzând la întrebarea ta iniţială, pusă retoric: e clar că nici un CD de 10-20 cenţi nu va arăta ca unul care făcea vreo 2-3 dolari acum 7 ani. Şi eu aveam nişte dischete 3M din 1995, care în 2002 funcţionau încă perfect. Să nu discutăm despre cât costaseră iniţial...
 
Vândut ca: Delphi
Producător: Multi Media Masters & Machinary
Capacitate: 700 MB
Viteză maximă: 52x
Culoare: auriu deschis
Aspect aparent: intact (firicele de praf pe suprafata)
Viteza la care a fost scris: 16x
Scris în urmă cu: 2 zile
Unitate de citire/scriere: Teac CD-W552E
 

Attachments

  • cd.png
    cd.png
    26.2 KB · Views: 1,015
Eu am dubii serioase privind modul de scanare al inscriptorului Teac CD-W552E. Dacă arată chiar aşa de rău atunci datele se pot citi doar într-o proporţie de 2,3%, datele din cealaltă parte (97,7%) fiind compromise. În mod normal pătrăţelele roşii apar doar în zone grav afectate, zone în care datele nu mai pot fi recuperate. Mi-e greu să cred că după doar 2 zile CD-ul repectiv a devenit un gunoi numai bun de pus în tomberon. Verifică te rog cu un alt cititor şi posteză rezultatul. Am impresia că rezultatele sunt denaturate în mod grosolan de Teac.
 
Vândut ca: Philips CD-R 74 min/650 MB
Disc Manufacturer: Taiyo Yuden
Data la care a fost scris: 15 decembrie 1996 :wink:
Type: Data CD
Aspect aparent: intact, fără zgârieturi
Culoare: albastru-verzui (parcă mai mult verde)
Scris la: 1,2,4 sau 6x (asa scrie pe el, cum nu eu l-am scris, nu stiu la cat a fost scris).
Testat cu: LG GCE-8524B.
 

Attachments

  • scandisc.png
    scandisc.png
    4.5 KB · Views: 1,002
Last edited:
Originally posted by dannotto
Eu am dubii serioase privind modul de scanare al inscriptorului Teac CD-W552E. Dacă arată chiar aşa de rău atunci datele se pot citi doar într-o proporţie de 2,3%, datele din cealaltă parte (97,7%) fiind compromise. În mod normal pătrăţelele roşii apar doar în zone grav afectate, zone în care datele nu mai pot fi recuperate. Mi-e greu să cred că după doar 2 zile CD-ul repectiv a devenit un gunoi numai bun de pus în tomberon. Verifică te rog cu un alt cititor şi posteză rezultatul. Am impresia că rezultatele sunt denaturate în mod grosolan de Teac.

Am refacut testul cu un Teac CD-W540E (adica Teac-Teac :smile:) foarte cinstit si am acelasi rezultat (de fapt citirea este chiar mai lenta si de data asta TOATE sectoarele sunt unreadable).

PS: Nu am inteles, nu ai mai vazut loturi intregi de CD-uri care sa fie compromise dupa prima scriere?
 
Back
Top