Linux for newbs

Pe 32/64MB RAM si K6-2 la 350/450MHz a mers Mandrake 8.0 si RedHat 7.4 cred. Nu au avut probleme.
 
Distro-uri vechi înseamnă şi kernel fără o grămadă de patches plus 'j'de probleme de compatibilităţi dacă vrei să pui soft nou. E ca la Windows, pe sistemul respectiv merge foarte bine un OSR2, dar ce mai faci cu el, nu ştiu :smile:
 
Din moment ce nu lucrez eu pe ele şi în plus oamenii sunt obişnuiţi cu Win98 pe 16MB RAM şi procesor la 100Mhz, nu cred că se vor strâmba prea mult din nas. Iar dacă găsesc un distro vechi cu absolut tot ce am nevoie pentru office de babalâci şi fără probleme la BSA.
 
Linux for newbs. Good title.

Am în față un Asus X75VC-TY010D care are drivere numai pt. Win8. Din ce am butonat, observ că are un wireless Ralink. Help is needed to get a driver, me is noob.

PS: Linux Zorin 7.
 
Săm caind of Linux, pe câte l-am mai pus până acum recunoștea direct webcam, wireless, etc.
Bun, să zicem că am găsit denumirea plăcii, da' nu văd de unde se poate downloada de pe site-u' ăla. Sau suntem noi mai speciali. :biggrin:
 
De ce nu încerci o altă distribuție ca Ubuntu de exemplu, s-ar putea să nu fie nevoie să instalezi drivere manual.
 
Help me help you, cum ii zice la placa aia?

Neo, asta nu e o solutie buna la linux, pentru ca te trezesti ca versiunea noua, care stie de wifi, nu stie de alte chestii, si tot va trebui sa iei la pila. Partea nasoala e ca unele drivere pur si simplu nu exista.
 
De obicei suportul la Linux este mult mai bun la distribuții "consacrate", cum sunt Ubuntu, Mint (chiar, de ce nu Mint?).
 
RT9390 1T/1R PCIe, deci bănuiesc că asta-i. Now, how do I download that on Win8 so I can install it on Linux? :goofy:
 
De ce nu încerci o altă distribuție ca Ubuntu de exemplu, s-ar putea să nu fie nevoie să instalezi drivere manual.
Pt. că ăsta a mers pe zeci de configurații până acum, a mers la foc automat din obișnuință. Și altceva nu prea pot să pun. :goofy:
 
RT9390 1T/1R PCIe, deci bănuiesc că asta-i. Now, how do I download that on Win8 so I can install it on Linux? :goofy:

Presupun că ai vrut să scrii RT5390, și că n-ai încercat să bagi whatever data în form-ul ăla, ca să downloadezi driverele.

Unii se plâng de probleme și cu alea, vezi și asta:

FIX FOR RALINK WLAN DRIVER:

1. download driver
2 tar -xvf /home/ukbeast/USERNAME/Downloads/2011_1007_RT5390_RT5392_Linux_STA_V2.5.0.3_DPO_v2. bz2.bz2
3 cd 2011_1007_RT5390_RT5392_Linux_STA_V2.5.0.3_DPO
4 download patch http://gridlox.net/diff/rt5592sta_fix_64bit_3.8.patch
5 patch -p1 <rt5592sta_fix_64bit_3.8.patch (if asks for directory point it to pci_main_dev.c)
6 make sure /os/linux/config.mk reads HAS_NATIVE_WPA_SUPPLICANT_SUPPORT=y
7 make
8 sudo make install
9 modprobe rt5390sta
 
ĂĂăăă, da, 5390... dăfac typo was that? Da, și normal că n-am băgat mail ca să iau un driver, seriously? Dar mulțam, rămâne pe mâine.
 
De cîteva săptămîni, am pus Manjaro 17.0 KDE pe un Dell Precision M4500, în loc de Windows 10. Căutam un SO pentru net, media, documente, ship spinning în EVE, OpenTTD și ocazional GIS. Am ajuns în final la Debian și Manjaro, le-am testat și mi-a plăcut mai mult Manjaro. Plus că eram curios cum se comportă Arch, pe care nu îl mai încercasem.

Impresia generală e bună, pare finisat, se mișcă mai bine decît Win 10 și îmi place modelul rolling release și faptul că nu a necesitat bibileală, exceptînd cîteva pachete de fonturi.

Am reușit să rulez EVE prin PlayOnLinux, iar pyfa și OpenTTD rulează nativ. La fel și QGIS. Și se pare că există și un GtkEveMon. LibreOffice și Firefox foloseam deja pe Win 10.
 
Ești groaznic, în loc să fii full BDSM cu Arch iei BDSM-lite. Sunt dezamăgit :frown:
 
Imi trebuie un linux pentru un server. Trebuie SA MEARGA™. Trebuie sa mearga:
- fara bibileli,
- fara erori,
- fara panici,
- din prima,
- de fiecare data,
- si sa poata compila orice, oricand, oricat de vechi sau nou, inclusiv pe el insusi.
Optional, ar putea sa fie bazat pe musl libc si sa NU contina systemd sau dbus.
 
Back
Top