Laptop high(er) end

Alimentarea cu voltmetrul (HDD-urile astea se alimentează simplu la 5V). Conector SATA... cu osciloscopul, documentaţia chipset-ului şi mult, mult timp liber. Şi noroc, că nu ştii dacă pinii de SATA sunt chiar scoşi pe placa de bază dacă nu trebuie conectaţi pe undeva (chestie de economie).
 
Am descoperit că portul eSATA + USB = powered eSATA, adică îţi trebuie doar un cablu ca să legi HDD-ul, fără vreun rack sau alte chestii care să mai pape curent şi performanţă. 100MB/s pe HDD extern e bine. Iar USB-ul ăla pare să dea mai mult de 500mA, merge ok un HDD de 500GB 7200rpm pe care scrie că poate să tragă 800mA.
 
Uite aici ce specifica USB2.0
Battery Charging Specification 1.1: Released in March 2007 (Updated 15 Apr 2009).
Adds support for dedicated chargers (power supplies with USB connectors), host chargers (USB hosts that can act as chargers) and the No Dead Battery provision which allows devices to temporarily draw 100 mA current after they have been attached. If a USB device is connected to dedicated charger, maximum current drawn by the device may be as high as 1.8 A. (Note that this document is not distributed with USB 2.0 specification package only USB 3.0 and USB On-The-Go.)

Later edit, mai la obiect:

A unit load is defined as 100 mA in USB 2.0, and 150 mA in USB 3.0. A device may draw a maximum of 5 unit loads (500 mA) from a port in USB 2.0; 6 (900 mA) in USB 3.0
 
Acumulatorii NiMh se pot incarca chiar si la C/10. Adica o zecime din capacitatea in mAh.
Daca facem calculul necesar, inseamna ca putem incarca un acumulator de 5Ah, sau 5000mAh. Majoritatea acumulatorilor din ziua de azi sint intre 2000 si 2700mAh, ceea ce face ca acel curent sa fie rezonabil.
 
E suficient pentru un telefon mobil sau un aparat foto (desi nu stiu aparate foto sa se incarce pe USB, nu stiu de ce). Daca vrei sa incarci bateria la masina exista solutii mai bune :tongue:
 
Pentru ca e greu sa faci un circuit de incarcare in aparat. Se poate disipa caldura inauntru inutil, apar dilatari-contractari care pun probleme de fiabilitate, etc.
 
Deci de vreo 3-4 ore tot configurez la laptops și mă dau pe ebay și îmi vine să mă urc pe pereți :smile:

Cerințe:
- procesor cât mai puternic, minim quad core; Intel only, preferabil cu hyper-threading;
- 4 sloturi RAM; poate avea doar 2x2GB instalați;
- minim NVIDIA Quadro 3000M;
- preferabil fără HDD :hihi: dar cu 2 locașe;
- backlit keyboard;
- 1920x1080 și dimensiuni decente;
- blu-ray writer.

Am 3 candidați:
- Sony Vaio Z - minusuri -> doar un singur HDD posibil, maxim 8GB RAM, no Quadro, 13 inch;
- Lenovo W520 - minusuri -> doar un singur HDD (?!), cel mai bun Quadro disponibil este 2000M (le meh);
- Dell M6600 - minusuri -> durează 10-15 zile lucrătoare toată trambalarea și este posibil să nu mă găsească acasă curierul => 2 weeks no lappie. Preț ceva mai mare dar este holy graal, are tot ce trebuie the sexy mofo :love:

M6600 de pe ebay fie sunt din SUA (cică ei le trimit rapid, prețurile sunt super bune dar dunno... nu am reușit să găsesc unul fix cum vreau, ba au Quadro 5000 cu 2620M (lolz), ba au multitouch dar n-au bluray (touch mi se pare cam meh la laptop), nici unul nu este cu display IPS... partea comună este că au a shiton of RAM (minim 12GB rofl); cele din UK sunt dubioase, cică manufacturer refurbished dar are scratch pe palmrest și n-are poze decât generice (ratingul ++++++ al sellerului m-ar îndemna să le dau un telefon totuși...).

Alte idei? Going bananaz :disperat:
 
2 lacase de HDD - nu ai nevoie, poti pune oricand un HDD sau doua pe eSATA; daca nu are eSATA pe controller eSATA pe PCI Express (sau cum ii mai zice la ala nou extern). Asta ar face filtrarea mai simpla si gasesti mai multe modele.
 
Sunt sătul de cabluri și căblărițe, când plec în tură plec cu 50 de cabluri de toate națiile și culorile și tot uit ceva acasă; same thing cu accesorii -> HDD. Vreau un SSD pentru main stuff și un HDD de stocare, sau, în cel mai rău caz, un RAID 0 de 2 HDDuri, dar ambele la interior. O soluție ar fi un SSD pe miniPCIe, dar este foarte foarte scump și se încălzesc ca naiba.

Nu mai spun că am reușit 3 configurații în 3000 lire, una mai bună ca alta, practic discountul crește pe măsură ce cumperi chestii mai scumpe, dar ți se bagă pe gât 8GB RAM (dacă selectez 4GB nu scade nimic din preț) și HDDuri de minim 750GB (wtf). Diferențele teoretice de performanță între configurații cu același preț - 2-3-4 lire. Absurd.

LE: cel mai enervant este să adaug unitatea optică BR-writer, 358 lire doar aia omgwtf. Pe scan.co.uk este 65 lire cu tot cu TVA, dar măgăria la Dell este că sunt slot loading, nu tray load, deci no swap for you muahaha :mda:
 
Pentru W520 poți să iei adaptor HDD pe care să-l pui în unitatea optică (who needs that anyway?). $10 pe ebay sau $50-60 original (dacă există, pentru T510 al meu nu exista nimic original).
 
Daca te multumesti cu un GTX 580M in loc de Quadro, MSI-ul asta se incadreaza si pare si un pic mai eften.
Partea buna e sistemul audio, de care am auzit ca e chiar superior oricariu altul de pe leptoape.
 
Gata, dat comanda :biggrin:

Base Precision M6600 : Standard Base
Processor One Intel Core I7-2860QM (2.50GHz, 8MB cache, Quad Core)
Memory 8GB 1333MHz DDR3 Dual Channel (2x4GB)
Video Card NVIDIA Quadro 3000M with 2GB GDDR5
Hard Drive 750GB Serial ATA (7.200 Rpm)
Microsoft Operating System English Genuine Windows® 7 Ultimate (64Bit OS)
Optical Devices 8X DVD+/-RW Drive Slot Load
Wireless Networking Intel™ Pro Wireless 6300 (802.11 a/g/Draft-n 3X3) Mini Card Bluetooth Dell 375 Bluetooth Card EMEA
Anti Theft Device & Asset Tagging XPM AntiTheft Plate - 28mm x 46mm


+ ăsta :biggrin:

OriginalPng
A4265976.jpg


Pfuai, 3 martie delivery ffs.
 
Singura diferență este numărul de CUDA cores, care momentan mă interesează mai puțin și frecvența nucleului (475MHz la 4000M VS 450MHz la 3000M) și a memoriilor (950MHz la 4000M VS 900MHz la 3000M). Overall nu făcea diferența 358 lire. S-ar putea să ajungă (mult) mai repede, ei ziceau estimat în general 10 zile lucrătoare, tech supportul lor mi-a zis 10-15... să vedem mâine când le intră banii cum actualizează.

Și dacă va fi cazul pot oricând să cumpăr placa separat de pe ebay și să vând 3000M-ul, costul upgradeului ar fi pe la 100 lire, mult mai convenabil zic eu :smile:

LE: nu-mi dau seama din order numbers care e laptopul și care este rucsacul, io încă sper ca ăla de pe 10 februarie să fie lappie :biggrin: Siteul Dell sux donkey balls, nu știu ce incompetenți au la web development dar sunt total retarzi.
 
Mda, primit confirmările, se pare că rucsacul ajunge pe 5 martie, laptopul pe 10 februarie :insane:
 
Am completat ce nu am luat de la Dell de pe scan.co.uk
- 4x4GB Corsair Vengeance SODIMM DDR3 1600 - total ~90 lire; costa ~200 lire upgradeul de la Dell;
- Bluray writer Sony internal - 65 lire; costa ~358 lire upgradeul de la Dell;
- 3D Connexion Space Pilot Pro - practic am făcut o economie overall și ăsta a fost gratis :biggrin: and mother of facepalms this shit is big :shocked:
 
Venit jucărie.
A sosit momentul pentru un upgrade (de fapt nevoia de al doilea laptop în paralel cu primul). Vedeți ceva nasol la ăsta (Lenovo T530 N1BBBRI, i7-3630QM, full HD, 8GB RAM, NVS 5400M, baterie de 9 celule)? Va avea un upgrade la 16GB RAM + 128GB SSD + 750GB HDD 7200rpm. Se pare că e unul din puținele din stocurile românești.
 
Cu upgrades pare ok. Credeam ca s-au mai ieftinit laptopurile, pretul a fost un pic socant (ma asteptam sa fie doar vreo 2/3). Sper sa iti fie suficient 16 GB de RAM, eu azi-noapte am dat pe-afara (o ferma de SharePoint 2010 si modulele de 8GB bucata sunt inca pe drum).
 
Back
Top