La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Pentru mine citirea acestui thread la ora 3:30 a fost un sport extrem. Nu doresc la nimeni sa treaca prin ce am trecut eu. Chiar acum o sa dau o raita pe la frigider. Felicitari Quark! Pe cand o demonstratie live? :tongue:
 
Un grătar.... cu gust de corel :smile:

PS: Cine-mi dă un extinctor?
 

Attachments

  • foc1.jpg
    foc1.jpg
    189.7 KB · Views: 791
Intervin şi eu nesimţit în topic. Ardeii ăia postaţi de Quark sunt de-a dreptul perverşi, nu am mâncat nimic până nu am avut şi eu un castron ... şi da, sarmalele alea în foi de viţă chiar sunt producţie proprie, asistat bineînţeles de un sobor de femei.

sarmale.jpg



copan.jpg
 
Last edited by a moderator:
Rog toţi care au postat în acest thread să fie banaţi :drool: :mda:
Acest post va fi pus şi la "Forum - Propuneri".
 
Rog pe cei ce salivează să nu viziteze acest topic cu burta goală.

Dedicaţie specială pentru Quark: mâncare la ceaun preparată pe malul mării. Ingrediente? Tot ce am găsit la îndemână sau în satul din apropiere: cartofi, ceapă, ardei gras, mazăre, fidea, apă plată, cârnaţi, afumătură, supă instant la plic şi altele. Pe seară, deşi intraseră în ceaun câteva fire de nisip, a fost bătaie pe ultimii dumicaţi. :biggrin:
 

Attachments

  • vadu-limanu 069.jpg
    vadu-limanu 069.jpg
    57.1 KB · Views: 716
Nu este corect am scris o reteta de tort cu piscoturi , ciocolata, ananas si crema de vanilie si cica nu eram inregistrat ...si eram :sad:
 
Aaa.. pai aici nu postam retete ci numai produsul finit! Plus certificatul de autenticitate, ca este produs de degetelele noastre. :biggrin: De retete nu ducem lipsa...
 
Originally posted by rdunare
Rog pe cei ce salivează să nu viziteze acest topic cu burta goală.
Hombre, mai sunt unii (eu) care vor să slăbească! :mad:
După ce îmi arunc ochii pe aici, s-a dus o săptămână de postit pe apa sâmbetei :smile:
Promit că următorul post o să fie ontopic :biggrin:
 
Enigma dispariţiei lui Quark (vedeţi că e carne de catâr bătrân, sper că am preparat-o cum trebuie):
 

Attachments

  • quark.jpg
    quark.jpg
    106.9 KB · Views: 671
Cooking for engineers
It's not often I post about a website, but this one is different. It is Cooking For Engineers. No big deal, you'd think - a web site about recipes and cooking. But go look at how he's presented it. Most recipes are designed for women, and their funny way of looking at the world. These are very different and instantly understandable for tech geeks like us. Oh yes, although he's been affected by firefox, he blames Microsoft. :smile:
(Sursa)
 

Attachments

  • snap023.jpg
    snap023.jpg
    31.2 KB · Views: 632
Ardei copţi, chiftele şi sos de smântână, dacă tot întrebaţi ...
Cumva imi dai impresia ca esti in casa parinteasca atunci cand faci pozele astea. Nu stiu... "ustensilele si recipientele" degaja un aer cam rustic :biggrin:. Esti sigur ca nu umbli cu cioara vopsita? Just joking...
 
La ultima am fost end-user. Dacă fotografiam ce a pregătit eu ieri, aveam acum cele mai frumoase poze cu pâine cu margarină şi sardele, cei mai bine fierţi cremwusti şi cele mai reuşite felii de pâine scoase de un toaster.
 
Un pui mort, câţiva bureţi otrăvitori, pommes-de-terre, quatre-épices, servit cu Chardonnay de Murfatlar 2002...
 

Attachments

  • img_0003.jpg
    img_0003.jpg
    71.4 KB · Views: 611
Nope. Eu nu l-am făcut, doar l-am preparat. :biggrin:
(Mai ajung şi eu din când în când în bucătărie)
 
Back
Top