La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Tot @Neo: Alea-s clătite triple după standardele mele. Sau am trăit în minciună până acum. :mad2:
 
@Velkan - free your mind :tongue:
@Bausto - no dr Oetker, only chestii naturale... in afara de "crema".
"Crema" aia albă e frişcă, se vede şi într-o poză tubul pe care scrie Hulala :biggrin:
Frişca e total inutilă, umplutura de gem de zmeură/finetti rulz :biggrin:
 
Îmi pare doar mie sau clătitele alea au vene? Ai pus doar suflet sau şi inimă în ele?
 
Thor, era intr-un stadiu intermediar in poze. La final este ca o maioneza ceva mai subtire :wink:
Hulu, ambele :smile:
 
Bun... canicula insuportabila, asa ca zilele astea m-am delectat cu ceva usor si racoritor.

Denumita pe la terase/restaurante 'Coupe Jaques', urmatoarea reteta e un fel de Profiterol. Urmatoarele ingrediente se pun in ordine intr-un bol mai mare sau in cupe de inghetata, in cantitati variabile, dupa preferinte.

1. (optional) piscot de sampanie sau chiar mini-croissante.
2. fructe in general de consistenta tare, nezemoase: bucati de ananas/fructe din conserve (mango, papaya etc.), boabe de struguri (daca sunt mari se pot taia), banane, piersici, nectarine. Evitati citricele.
3. cupe/linguri de inghetata asortata. Eu am incercat cu diverse variante cu ciocolata, cafea si au fost foarte bun.
4. ornati cu frisca dupa preferinta.
5. sticks-uri finetti si ciocolata rasa pentru ornat.

Cum am mai spus ingredientele se pun in cantitati destul de mici, in special daca se folosesc cupe pentru inghetata.

Rezultatul: mie mi s-a parut apetisant, mai ales la o temperatura peste 35 de grade.
Numar de calorii: Who cares? I'm skinny!

Poze nu am facut pentru ca eram prea nerabdator sa mananc. :biggrin:
 
Pentru zilele de canicula:
Se ia un pepene galben, se taie in doua si se scot samburii. Miezul se taie in cubulete si se amesteca cu alte fructe (preferabil fructe de vara), tot taiate bucati mici. Amestecul se tine la frigider o vreme, apoi se pune in cupe si peste el se toarna un pic de coniac (nu exagerati, ca ii da un gust amar) si niste zahar, nu mult nici asta.
Enjoy!
 
Nu prea cred, pentru ca cel verde e foarte zemos. Dar poti incerca.

LE: Si voi ati auzit chestia cu "pepenele galben e ca banana" sau doar pe mine incearca sa ma duca mama cu zaharelul?
 
Last edited:
Am incercat diferite retete de salate de fructe in care era si pepene galben si nu mi-a placut niciuna. Asta desi imi place pepenele galben. N-am incercat-o pe cea de mai sus, n-am coniac la indemana. :biggrin:

Pepenele rosu dulce si rece merge excelent dupa 10 minute de mers prin caldura de afara. :wink:
 
Pentru zilele de canicula:
Se ia un pepene galben, se taie in doua si se scot samburii. Miezul se taie in cubulete si se amesteca cu alte fructe (preferabil fructe de vara), tot taiate bucati mici. Amestecul se tine la frigider o vreme, apoi se pune in cupe si peste el se toarna un pic de coniac (nu exagerati, ca ii da un gust amar) si niste zahar, nu mult nici asta.
Enjoy!

Recomand rom in loc de cognac. Si sa fie pus in amestec inainte de introducerea la frigider. :smile:
 
Back
Top