La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Nu-i problema, ce a zis Pisoi e din seria: "Maica, tineretu' din ziua de azi..." Doar ca am impresia ca la el simptomele astea se manifesta un pic cam prea devreme...
 
Sunteti off-topic... ramaneti la haleala si modul ei de preparare! :biggrin:
Cu urmatoarea ocazie bag o saramura de crap cu mamaliga (aici am nevoie de suport feminin :wink:), mi s-a facut pohta...
 
Estivală :wink:
Home made icecream, beats the shit outta Aloma or Nirvana, mult mai cost-effective, plus că ştii ce ai pus în ea. Singurul dezavantaj e că mesteci de ţi se acreşte în amestec. Dar rezultatul e pe măsură :biggrin:
 

Attachments

  • P1010035.JPG
    P1010035.JPG
    85.7 KB · Views: 146
  • P1010036.JPG
    P1010036.JPG
    83.1 KB · Views: 129
6 oua, 10 linguri de zahar rase. 150g ciocolată, 900ml lapte.
Se amestecă gălbenuşurile cu zahărul până se omogenizează bine-bine, apoi se adaugă laptele amestecând continuu. Apoi se adaugă ciocolata rasă (recomand ciocolată de menaj, rulează). Toată chestia se pune la fiert pe baie de apă - pui o oală mare cu apă în ea, iar în apa aia scufunzi cratiţa în care ai amestecul. Trebuie ca virgulă compoziţia să fie la nivelul apei din oala mare. Ideea este ca viitoarea îngheţată să ajungă la temperaturi ridicate foaaarte lin, altfel coagulează proteinele din ouă prea repede şi iese vax :smile:
Şi apoi urmează treaba cea mai interesantă. Dai la lingură până se îngroaşă amestecul. Timp estimativ - 1 ora + :biggrin: Trebuie să ajungă la o consistenţă asemănătoare cremei pudding din comerţ, evident, nu foarte groasă.
Apoi se toarnă toată chestia într-un vas şi se amestecă în continuu până se răceşte. Când e călduţă (călâie), se adaugă 1 lingură de smântână minim 20% grăsime şi se amestecă bine. Chestia asta e ca să nu facă ace la îngheţare.
Se lasă să se răcească bine-bine, apoi se dă la congelator :smile:

P.S.: e foarte important modul de amestecare. Numai într-o direcţie, viteză medie-mică, totul cu răbdare :smile:
 
Ok. Prima duminica cu ceva timp petrecuta acasa o sa o incerc .. nu de alta da prea e apetisanta in pozele lui Zdrang. :biggrin:.

Later edit. Mc de reteta si de urare :smile:.
 
Last edited:
Ce incearca "sunetul amuzant, facut la impact" sa spuna e ca "trebuie sa gasesti pe cineva care sa mestece pana ti/i se acreste" in timp ce tu joci WoW :tongue:.
 
Cu o mica intarziere: un miel "traditional" de Paste si un pui muncitoresc. :smile:
 

Attachments

  • img_0866.JPG
    img_0866.JPG
    184.4 KB · Views: 129
  • img_4880.jpg
    img_4880.jpg
    138.3 KB · Views: 142
N-ai pic de simt artistic.
Oricum, cred ca acel chenar are rolul de a "estompa" imaginea din fundal, unde cel mai probabil niste indivizi erau beti. :biggrin:
 
Clatite. Rulz.
 

Attachments

  • IMG_2347.jpg
    IMG_2347.jpg
    155.1 KB · Views: 134
  • IMG_2345.jpg
    IMG_2345.jpg
    150.3 KB · Views: 117
  • IMG_2339.jpg
    IMG_2339.jpg
    150.7 KB · Views: 102
  • IMG_2341.jpg
    IMG_2341.jpg
    150.6 KB · Views: 104
Back
Top