La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Păstorel

Un thread foarte fain, şi pentru a nu rămâne nebăgat în seama (eu, desigur): l-a citit cineva pe Păstorel (fratele lui Ionel Teodoreanu, îmi pare că Alexandru era numele mic)?
Nu de alta, dar eu salivez de fiecare dată când citesc reţetele lui. Poate ne întâlnim odată şi o punem de-un spanac cu unt ala sus-menţionatul :smile:
 
Mi se pare ca voua va place mult mai mult sa mancati decat sa gatiti judecind dupa cat postati pe aici. Din ciclul "iata ce pot face doua maini dibace" :biggrin: va prezentam astazi - Pepperoni Pizza.

Pt. a grabi procesul am cumparat un blat de pizza gata facut. Incalziti cuptorul in prealabil la aproximativ 150 grade Celsius. Se pune blatul in tava de pizza. Adaugati sosul de rosii, branza razalita si salamul pepperoni. Eu am adaugat branza dupa pepperoni asa ca aspectul estetic a avut putin de suferit din cauza asta dar ordinea corecta e cea mentionata mai sus.

Tineti pizza in cuptor intre 8-10 minute dupa care o scoateti din tava si chemati lumea la masa. Timp total de preparare aproximativ 20-25 de minute. Din pacate pe cat de repede se face pe atat de repede se si duce, in 10 minute a mai ramas doar o feliuta din toata pizza. Este delicioasa si merge de minune o Cola dupa :smile:. Pofta buna!
 

Attachments

  • pepperoni_.jpg
    pepperoni_.jpg
    65.8 KB · Views: 554
Last edited by a moderator:
Mda, nice... insa tot grataru' rulz... ieri la pranz, proaspat intors din Turcia, nu am vrut sa halesc nimic altceva decat o ciorba de burta si o ceafa de porc la gratar, cu mult mujdei...
In curand... reteta de cartofi a la Alex & Iulia :tongue:
 
Nemernicilor ... sper ca sunteti multumiti de voi; este 1 noaptea si am inceput sa imi dau seama ca ar trebui sa am o problema daca beau 2 litri de Fanta pe stomacul gol.

Bine de ideea cu pizza de mai sus; nu am pepperoni, dar mi se pare ca am masline si niste hamburgeri de vita (din aia fara condimente, 3 la casoleta).
Fac hamburgerii la gratar si aia sunt carnea pentru pizza.

Revin dupa banchet. :smile:


A iesit bine azi-noapte, dar cand pizza este de 3 ori mai mica decat cea de sus sunt mirat cum de a rezistat 10 minute. :smile:
 
Last edited:
OK... reteta simpla si buna pentru cei care s-au plictisit de cartofi prajiti... :smile:
Cartofii (cantitatea depinde de foame si de nr de persoane) se curata si se taie cubulete nu foarte mari. Se pun intr-un vas de Jena cu capac, se toarna peste ulei de masline extra-virgin, se pune usturoi (praf sau natural), putin delikat si oregano/busuioc/menta, dupa gust. Se baga la microunde la putere de ~750W 10 min in prima faza. Se scot, se intorc sa se patrunda pe toate partile, se pot stropi si cu putin vin alb sec si se mai baga inca 5 min. In acest timp, se ia cascaval afumat si se rade (cantitate dupa gust) si se caleste la foc mic niste muschi afumat (se poate inlocui in functie de ce exista prin frigider, insa muschiul ramane cel mai bun pt asa ceva). Se scot cartofii, se amesteca cu cascavalul si cu muschiul si apoi se mai baga inca 5 min la microunde. Rezultatul... un deliciu, usor de facut seara dupa munca... Pofta buna!
PS: poze poate mai pe seara, daca fac la pranz si daca ies bine facute cu mobilul... :frown:
 
Ce intra:
- paste
- ulei de masline
- usturoi
- boia de ardei

Cum intra:
Se caleste usturoiul in uleiul de masline, se adauga boia si se amesteca. In paralel se fierb paste. La sfarsit se amesteca toate cele. Cantitatile de chestii iuti pot varia, am vazut facut si cu putin usturoi si boia, si cu mult (si sarea caciula din cap cand mancai, trebuia racorit dupa).

Ce iese: o masa rapida si gustoasa. Si destul de ieftina. Si, daca potriviti cantitatile bine, iesiti si voi din bucatarie cu gura in flacari :biggrin:.
 
Ce intra:

- spaghete
- ulei (floarea soarelui sau masline daca aveti fitze)
- doua cepe - taiate julien (adica "pestisori" nu tocata)
- doi-trei ardei grasi babani - taiati felii
- un ardei iute (ajunge!) taiat felii foarte fine
- ciuperci feliate - o conserva sau din congelator (daca ati pus la rece)
- pasta de tomate - dupa gust. Si ceva ketchup dulce in completare...
- o capatzana de usturoi - se taie cateii in felii foarte fine, nu se zdrobesc ca bizonu'
- condimente asortate (pentru carne), piper, busuioc, oregano, ce va mai pica in mana...
- doua foi de dafin (intregi)
- daca sunteti intregi la minte mai pregatiti ceva sunca de porc sau ceafa afumata - taiata in felii subtirele, gen taitei. Vreo juma' de kil, acolo...

Cum intra:

Se pune apa la fiert cu sare (dupa gust - adica se gusta, nu dupa ochi sau dupa ce zice reteta). Cand da in clocot se adauga spaghetele. Se lasa la fiert pe foc potrivit, fara capac. Se amesteca din cand in cand ca sa nu se lipeasca. Cand sunt fierte (se incearca cu furculita daca sunt facute - nu "se lasa la fiert cat scrie pe ambalaj"!) se scot intr-o strecuratoare si se tin sub jet de apa rece pana se racesc (evident...). Se lasa dreq la scurs.

Intr-o tigaie se incinge uleiul. Cand incepe "sa sara" se arunca in tigaie ceapa si ardeii (gras si iute). Se calesc putin, pana incep sa prinda culoare. Se adauga ciupercile, usturoiul, miroasele, foile de dafin, sunca. Se mai calesc cateva minute. Se adauga bulionul si ketchupul si se mai amesteca pe foc inca un minut-doua.

Se amesteca spaghetele cu ce e in tigaie, intr-o cratita mare, pe foc mic - ca sa se incalzeasca la loc.

Ce iese: ceva comestibil.
 
Cozonac cu stafide, nuci, rahat, alune şi cacao, toate în cantităţi industriale, rulz.
 
Nu merge mai, pentru ca umplutura fiind ingreunata de mixtura aia de ingrediente, cozo nu mai creste.
Expandabilitatea aia, data de fermentatia drojdiei nu face fata la greutatea umpluturii si se tufleste.
N-ai observat ca cei mai aratosi cozonaci au si foarte putina crema... asa.. cate un firicel in spirala?
 
Miahi are dreptate. Gura! :biggrin:

Apropo, stie cineva cum se face un blat de pizza pe bune? Nu retete de pe net, ci ceva incercat si cu rezultate strong. De ani de zile ma fac ca incerc sa aflu... :smile:
 
Back
Top