La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Deeeeeci... nu cred că ar fi un capăt de țară să fac si eu un utilaj de ăsta, am cu cine, am cu ce și am unde, vorba aia.
Dar tre să fiu sigur ca merita osteneala, așa că, stimate burebista, te aștept cu multiple dovezi.
Vizuale și literar descriptive, dat fiind că nu am șansa să pipăi și să urlu "Esteeeee !"
 
Depinde ce înțelegi prin dacă merită osteneala. :smile:

Ce aveam înainte se vede în fundal într-o poză. Își făcea treaba și cam atât.
Ăsta e cu o clasă mai sus atât la aspect cât și ca funcționalitate/versatilitate. Șamota aia când se încinge ajută la menținerea temperaturii, capacul îți păstrează temperatura ca-n cuptor, teava aia împrăștie fumul organizat, o să urmeze și o ferestruică d'aia cu care poți regla tirajul (deci implicit temperatura), un termometru ca să văd cât e temperatura cu capacul închis și o poliță laterală să mai pui scule/cârpe/chestii la îndemână.

Pentru mine a meritat pentru că:
- fac grătar practic în fiecare sâmbătă (doar dacă e furtună sau -10°C renunț)
- toamna coacem vinete/gogoșari/ardei două familii. E treabă grea. :smile:
- am descoperit și carnea de vită și vreau să încerc mai multe tehnici de preparat.

PS. Dacă ai vreodată drum prin Bacău sâmbăta mi-ar face o deosebită plăcere să te invit la cumnată-meu să vezi cu ochiu' tău și să-l folosești cu mâna ta. :smile:
 
In sfirsit fratele chinez mi-a livrat si ultimele accesorii: un termometru si o fanta de aerisire pentru tiraj.

termo.jpgaero.jpg

Totul e in parametri acum. Mai trebuie un raftulet lateral ca sa mai pot pune una-alta si o gaura pe unde sa scoatem cenusa care se aduna pe fundul butoiului dar asta deja nu mai e o prioritate.

Citeva impresii dupa 3 sau 4 gratare pe care le-am facut cu el.
Fata de gratarul clasic are doua avantaje:
- samota care chiar tine caldura
- capacul care-ti face temperatura de cuptor inauntru.

Ce am invatat pina acum e ca trebuie sa am rabdare sa se incinga gratarul/samota. Macar juma' de ora de cind pun carbunii incinsi.
Odata incins totul cu o cana de carbuni (care umple cam juma' de gratar) si cu capacul pus am avut 200°C in interior. Carbuni recomand calduros genul asta (cinspe lei la Penny):

bioten.jpg
De exemplu simbata cu o cana de carbuni d'astia am copt la slow cooking (o ora) hartanul ala de Picanha din poza de mai sus, o sarja de porc (cefe, mici, scaricica, piept), o sarja de pulpe de pui si o sarja de frigarui. Plus niste brinzica.
La final am acoperit citiva cartoji in jar si i-am lasat o ora. Temperatura inauntru cu capacul lasat a scazut de la 200°C la 160-170°C. In aproape 4 ore...:eek:

Bottom line sunt extrem de multumit de gratar si de craftmanship-ul cumnatului. :inlove:
 
... cit e ceasul, bre? numa ce am terminat cu varza indesata in ardei gras, am auzit ca ar fi tare buna.
Asa-i, Brucane?
 
Gem de mere. Productie 100% proprie si naturala, merele crescute in livada din spatele casei "de la tara" ca sa zic asa, fara ingrasaminte, pesticide sau alte ajutoare. Din cauza asta nu arata foarte bine fizic, nu arata de pus la vanzare, iar odata la 2-3 ani nu creste nici macar un fruct, dar atunci cand ies sunt incredibil de dulci si de bune. Reteta de gem de mere zice de 1.5-2 kg de zahar la 5 kg mere, noi punem doar 1 kg si deja iese foarte bun, foarte dulce.
 

Attachments

  • gemmere.jpg
    gemmere.jpg
    146.2 KB · Views: 25
Barilla, intotdeauna. Nu sunt uscate, e o iluzie optica. Nici macar crocante nu sunt...
Uneori se mai intampla ca unele foi de dedesubt sa fie mai uscate/arse dar cu tava asta nu mai sunt probleme.
 
Back
Top