La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Aha deci e un fel de alternativa la usturoi. Interesant. Nici eu nu ma omor dupa usturoi, nu prea mananc "mujdei" dar in muraturi parca nu-l simt.
 
Nu, nu are legatura cu gustul usturoiului. E un fel de alt gust, eu as zice ca seamana cumva cu gustul de sirop de muguri de brad cumva, dar e greu de descris.
 
PS: Cei care vor posta poze cu "hamburgheri", "hotdogi",
chips-uri sau alte dihanii industriale vor fi banati fara mila!

Ca sa nu iau ban ( pe unde umbli, dihanie?) nu pun poze.

Așa că doar am să vă povestesc despre niște cîrnăciori de ăia cît degetul, fără nitriți, nitrați si alte E-uri, trași în tigaie în untură de porc.
Lîngă care stă tolănit niște piure din fulgi de cartofi, îmbogățit cu unt și lapte.
Andreiul meu cel mare zice "Are gust de mîncare la cort!".
Da, măi voinicule, așa e, și așa mi-e dor de o noapte la cort, in "Poiana cu prostată", sub un cer cu stele și în jurul unei bărdace cu vin negru asortată cu niște discuții filozof-filfizon-bahice...
 
Da, da! :smile: Lăsați!
Alții visează la Haiti și câte 3 escale...!!!!
Să zicem merci dacă vom ieși până-n fundu' curții in MMXXIII!
PS: Eu cu piure-ul nu le am (e foarte bun dealtfel), dar cârnăciorii cu untură și single malț, mmmm!
 
De fo' luna de zile m-am apucat de vita. Stiu ca la noi se baga-n ciorba si eventual in tocanita/tocaturi si cam asta e dar la americani e alta poveste. :drool:
Asa ca m-am pus pe studiat oleaca macar sa prind chestiile de baza.
Prima incercare a fost Romferm. Ribeye, T-Bone, Tomahawk si burgeri. Toata carnea maturata.
IMG_20210327_172752.jpgIMG_20210327_184019.jpgIMG_20210411_124117.jpgIMG_20210411_134224.jpg

Am incerat s-o scot medium-rare dupa metoda 4 minute pe o parte si 4 pe cealalta pe gratar cit mai incins. N-a fost chiar un succes deoarece au iesit rare si s-a cam speriat lumea cind au vazut carne rosie la mijloc. :embarassed:
Burgerii au iesit bine al naibii in schimb.

Take two. Karpaten. Ribeye, Sirloin si Picanha. Mai pe romaneste, antricot, vrabioara si fricandou. :biggrin:
Dar intre timp mi-am luat si un termometru si am urmarit ca temperatura interna sa fie undeva intre 57-60°C.
IMG_20210417_162511.jpgIMG_20210417_180642.jpgIMG_20210417_181329.jpg

Muuult mai bine, am primit felicitari din toate partile de data asta. :majoreta:

Urmeaza sa mai incerc si carnurile din Lidl/Cora/whatever dar singurele bucati de carne care seamana ca dimensiune cu cele vazute la americani au fost cele de la Romferm.
In schimb gustul carnii Angus de la Karpaten e mai OK decit la Romferm (n-au Angus acolo).

Una peste alta, am descoperit si eu apa calda, un gratar reusit din carne de vita selectionata are un gust deosebit de clasicele porcaieli pe care le stiu de nspe ani. :smile:
 
Nu ca incerc sa sabotez vita, dar si un pulled pork e foarte bun.
Si da, vita a fost si descoperirea mea acum ceva vreme. Dar termometrul te ajuta sa scoti ce e mai bun, fara el nu prea am reusit aceleasi performante.
Next level: afumatoarea ...
 
Urmeaza sa mai incerc si carnurile din...
Incearca in METRO. Tenderloin [filet mignon] maturat din Argentina/Uruguay. Vine la bucati de ~2kg. Din punctul meu de vedere e best bang for the buck...
Au si bucati de Angus din US, dar e transat la bucati de 6kg, Texas style. :smile: Depinde cate guri ai de hranit.

In LIDL provin din abatoare DE/PL, dar e o loterie sinistra, chiar daca pretul e jos. Am incercat de vreo 5ori... 1bucata a fost cu textura si succulenta unei vaci pentru carne, restul au fost talpa de Converse reciclat... Never again, pentru mine.

Din Kaufland am luat ardei Padrón, one of the best side dishes.

Mult sfrrr. :biggrin:
h.
 
...

In LIDL provin din abatoare DE/PL, dar e o loterie sinistra, chiar daca pretul e jos. Am incercat de vreo 5ori... 1bucata a fost cu textura si succulenta unei vaci pentru carne, restul au fost talpa de Converse reciclat... Never again, pentru mine.
...
Lidl vinde (cel putin in Bucuresti) antricot de la Meat Revolution (BG), se gaseste si pe la Mega Image. In general o bucata cu marbling-ul corect o sa iasa bine pe gratar. Nu vand tenderloin, daca imi aduc bine aminte. Ce zici tu suna a vrabioara insuficient maturata.
 
Mi-a trimis nevastă-mea poza asta din Lidl iar ăla din dreapta jos chiar pare OK-ish atât la dimensiune cât și bucată (are cei doi mușchi evidențiați bine).

IMG-20210425-WA0001.jpg

De asta aș prefera să am de unde să aleg cu mâna mea.
E OK și la Romferm/Karpaten dar ești la mila lu' ăla care face pachetul...

LE. E oarecum tangențial dar ăsta o să fie proiectul din vara asta al meu și al lui cumnată-meu: barrel BBQ. Visul meu de vară... :inlove:
IMG-20210427-WA0002.jpg

Am vrea să iasă ceva asemănător cu asta.

 
Ummm... nope. Cel din mijloc, de jos, ar fi alegerea mea. Bucata aia de grasime se cresteaza cu cutitul dintr-o parte in alta, in cruce. Grasimea e mai bine distribuita in rest.
Oricum, astea sunt productia lor proprie, e ceva mai greu sa gasesti ceva adecvat.

In rest, tu sa fii sanatos :wink:. Nu te-mpiedici tu de o bucata de carne cat paLMA!
 
Lidl vinde (cel putin in Bucuresti) antricot de la Meat Revolution (BG), se gaseste si pe la Mega Image. In general o bucata cu marbling-ul corect o sa iasa bine pe gratar. Nu vand tenderloin, daca imi aduc bine aminte. Ce zici tu suna a vrabioara insuficient maturata.
Eu vorbeam de tenderloin South America cumparat din METRO.
La LIDL-ul din Cluj vine via PL/DE, in ambalaj identic cu cel postat de burebista; probabil chestie de logistica.

Cheerio,
h.
 
LE. E oarecum tangențial dar ăsta o să fie proiectul din vara asta al meu și al lui cumnată-meu: barrel BBQ. Visul meu de vară... :inlove:
View attachment 16064
It's alive. :inlove:
IMG-20210513-WA0003.jpgIMG-20210515-WA0010.jpgIMG-20210520-WA0003.jpgIMG-20210520-WA0009.jpgIMG-20210521-WA0004.jpgIMG_20210522_182940.jpgIMG_20210522_192858.jpg

Îi mai trebuie un termometru, o aerisire și o policioară laterală, dar e perfect funcțional și așa că i-am făcut proba aseară.

Foarte mulțumit de cum prestează, a ieșit cum trebuie și vita și porcul și micii și puiul și peștii plus cartofii de final înveliți în jar. :thumbs:
 
Mulțam da' eu am contribuit cu ideea și ceva bani de materiale care-i lipseau cumnatului.
În rest manopera e integral a lui. :smile:
 
Flex cu perie de sârmă. I-a luat oleacă de timp...

Mai erau ceva metode. Să-l mâzgălești cu lichid de frână, îl lași câteva ore și apoi se belește ușor vopseaua.
Îl învelești cu ziare îmbibate în motorină/benzină și-i dai foc.
Sau îl arzi direct cu flacăra de la lampă.
 
... sau folosirea unui decapant făcut exact pentru a dezlipi vopseaua de pe chestii. Dai gelu' cu pensula peste tot, stai oleacă cu burta la soare, insiști un pic cu peria de sârmă pe unde nu vrea să se dezlipească, done. Alealante metode-s pentru cine n-a auzit de decapant :biggrin:
 
Back
Top