La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Yup, isi face treaba bine pana acum. Tre' sa mai joc cu el sa'nvat cum sta treaba dar imi place.
L-am luat fara suport, nu-l mai aveau pe stoc la Obi
Gasesti si separat, urmareste promotiile. Daca faci legume pe gratar, pune legumele prima data, se fac numai bine si pana sunt gata se incinge la fix pentru carne. N-am poza cu legume din pacate.
Butelii am luat cu 25 marafeti setul de 3, individual am gasit doar la 10 marafeti bucata. Insa sunt si de la alti producatori cu 6-7 marafeti, o sa iau de proba, banuiesc ca si firma costa putin.
 

Attachments

  • weber_1.png
    weber_1.png
    2.6 MB · Views: 22
  • weber_2.png
    weber_2.png
    2.4 MB · Views: 23
  • weber_3.png
    weber_3.png
    1.1 MB · Views: 20
Da: https://www.hornbach.ro/shop/Timp-l...are-accesorii-Weber/S19910/lista-produse.html
Accesoriile (perii, clesti) le-am luat de la magazin de chinezarii, cred ca am mentionat mai sus deja, astea branduite mi s-au parut prea scumpe.

Ai mei parinti si-au luat gratar mai mare, mai static de fapt, care merge legat la butelie mare sau la teava de gaz, insa mult mai ieftin, cred ca vreo 400 de lei au dat pe el daca tin bine minte. Mie mi-a placut modelul asta fiindca e destul de mobil si incape intr-un portbagaj, e mult mai scump dar deh...boieria se plateste.
 
Ahh n-am Hornbach in Iasi si nici un distribuitor local nu este - asta e! pana cand o trece pandemia, ne jucam cu focul la ala din curte. Problema e ca iarna nu prea am chef de focarit, iar unul de asta pe gaz sau electric ar merge de minune, atunci cand mi-e lene sa fac focul.
 
Electric este prima optiune dupa carbune in opinia mea. Atunci cand nu e voi cu carbune.
Dar gazul il las pentru ultimul loc.
 
Electric este prima optiune dupa carbune in opinia mea. Atunci cand nu e voi cu carbune.
Dar gazul il las pentru ultimul loc.
De ce? Chiar sunt curios.
Eu unul nu stiu sigur de ce am ales gazul. Cred ca principalele argumente din capul meu au fost portabilitatea (teoretic pot sa grataresc pe oriunde am voie) si faptul ca toata lumea pe aici pare sa aiba gaze. :smile:
Am avut un grill electric mic de la Lidl dar era bun doar pentru legume (se incingea repede dar nu foarte tare - am pseudomasurat vreo 180 de grade maxim - si nu pastra temperatura constanta). Sunt sigur ca astea mai scumpe/de firma sunt mult mai bune dar nu am mai avut chef de experimente.

Intre timp am comandat si niste mini butelii de pe amazon (21 euro cu tot cu transport).
 

Attachments

  • 20200814_114120.jpg
    20200814_114120.jpg
    214.9 KB · Views: 10
Gratarele pe gaz nu mentin temperatura constanta si nici foarte mare nu este. La asta electric de exemplu ajungi si la 350 de grade, nu mai zic de carbune.
Apoi in cazul meu exista in ecuatie copil si respectiv siguranta.
 
Io o făceam într-o tavă de inox de la ikea, de-aia mare cât cuptorul. Ieșea foarte faină și porționabilă, și cu acces rapid la siropul ăla mirific...
 
Io o făceam într-o tavă de inox de la ikea, de-aia mare cât cuptorul. Ieșea foarte faină și porționabilă, și cu acces rapid la siropul ăla mirific...
Merge și aia super, dar cum ai pus-o pe bain marie?

Problema cu asta fiind atât de multă compoziție a fost că bain marie a acoperit doar jumătatea inferioară a cratiței iar partea de sus a ieșit mai închisă la culoare (s-a și coagulat printre ultimele, de altfel). Una peste alta am ținut-o la cuptor cam 1h 40 minute unde normal timpul este de 50-60 minute pentru compoziția "normală".

Rețeta pe care am folosit-o este asta. Pot spun că mi-a ieșit fix gustul copilăriei, iar de la frigider este peste orice înghețată pe care am mâncat-o vreodată. Dacă nu ar intra atâta zahăr în ea... :frown:
 
  • Like
Reactions: LNT
De mult timp nu m-am mai complicat cu bain marie, am dat-o la cuptor și aia a fost. Teoretic bain marie se asigură că oricâtă căldură dai (folosind un cuptor unde nu poți controla exact asta, poate cu lemne sau cu gaz) apa nu trece de 100 grade și atunci nici amestecul nu se încălzește mai mult. Dar acum avem cuptoare electrice termostatate, e ușor să pui temperatura la 100°C din buton, lasă bain marie pentru făcut pe plită chestii gen cremă de ciocolată.
 
De mult timp nu m-am mai complicat cu bain marie, am dat-o la cuptor și aia a fost. Teoretic bain marie se asigură că oricâtă căldură dai (folosind un cuptor unde nu poți controla exact asta, poate cu lemne sau cu gaz) apa nu trece de 100 grade și atunci nici amestecul nu se încălzește mai mult. Dar acum avem cuptoare electrice termostatate, e ușor să pui temperatura la 100°C din buton, lasă bain marie pentru făcut pe plită chestii gen cremă de ciocolată.

Păi cât stai după ea la 100°C? Astea pe care le-am făcut până acum au fost la 180°C setat cuptorul.


 
Și ai impresia că dacă bagi cuptorul la 180 grade da' stă în bain marie care nu se poate încălzi peste 100 grade, e ceva diferit? Iar dacă se coace de sus în jos, atunci care mai e rolul bain marie, să țină fundul mai rece sau nunțeleg.
 
Fix ăla este rolul. Pentru că dacă baza fierbe, ies bule în compoziție. Cuptorul la 180°C îți bagă crusta aia super bună la suprafață și ajută la coacere şi ea :smile:


 
Back
Top