La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

ursamajor

Doubting Thomas
Sugar daddy
No, de revelionul ăsta soția a făcut niște chestii mai speciale. Nu știu cum sunt altele, da' a mea e tare pricepută. :biggrin: :majoreta:(Apropo de femei, mă amuz teribil când citesc pe topicul despre burlăcie veșnică cum "specialiștii" caracterizează femeile. :hihi: )
A pregătit pentru hors d'oeuvre niște chifteluțe de pui cu susan făcute la cuptor, coșulețe umplute (foietaj, brânză, măsline, ou, șuncă) și degețele cu susan (fâșii de piept de pui).
Porcul m-a acrit, așa că am dat-o pe pui... galben la cuptor. De la mama lui, nu de la tata supermarketu'. Garnitura de cartofi la cuptor, umpluți cu pastă de unt frecat cu usturoi, rozmarin și busuioc.
Desert, sarailie și krantz, home made, evident. :drool:

Attachments

Quark

zis şi Brucan
Sugar daddy
Deci cand a fost la "Chefi la cutite"? :drool: :smile:
LE: NU SE MANANCA PUI DE REVELION!!! Cel mult curcan. Aduce blestem. :biggrin:

ursamajor

Doubting Thomas
Sugar daddy
Curcan, da, piftie. E pe balcon, numai pe-aia n-o pozam... Porcu' e mai cu blestem. :shocked:

Deci cand a fost la "Chefi la cutite"? :drool: :smile:
Nici vorbă. Dar gătitul pentru ea e și pasiune și, culmea, mod de destindere. :facepalm:

Last edited:

ursamajor

Doubting Thomas
Sugar daddy
Desert, sarailie...:drool:
Am uitat să vă spun un secret crucial pentru reușita unor sarailii impecabile și incredibile, asta dacă vreți să le faceți. Foile. Noi le cumpărăm doar din Auchan, doar la ei le-am găsit, nicăieri în altă parte. Sunt turcești (foi yufka), firma Yuksel. Trag foarte bine siropul, se umflă și se înmoaie, spre deosebire de cele normale de plăcintă care fac asta doar în mică măsură.

Quark

zis şi Brucan
Sugar daddy
Mno, data viitoare sa bagi si o poza cu ambalajul. Sa nu cautam ca disperatii intre cele 300 de tipuri de pe raft. :tongue:

taxon

Membru
Sugar daddy
No, făcui și eu cîrnații (iar melcul țuști!). În mațe subțiri de oaie pakistaneza, naiba m-a pus; am alergat de mi-au ieșit ochii să găsesc pâlnie pentru ele, că electrica din dotare nu veni cu așa ceva în pachet. Deci, am dat la manivelă, ca în copilărie; se vede treaba că e musai-musai să "produc" niște pâlnii de alea, să fie la casa gospodarului.
Laudă-mă gură, că ţi-oi da o prăjitură !

Quark

zis şi Brucan
Sugar daddy
Poze? :dracu: Si ia-ti nene masina d'aia cu surub melcat ca e fermecata. :approve:

ursamajor

Doubting Thomas
Sugar daddy
3 ciolane vită, 2 kg burtă (de care vrei, asta a fost prefiartă), 1 kg smântână, 10 ouă, usturoi și sare după gust. Colebil, obligatoriu. Au ieșit cam 8 l de ciorbă... delicioasă.
Burta "prefiartă", că am fiert la ea de mi-au sărit capacele. :hihi: Cred că doar au opărit-o.
Fiică-mea s-a pricopsit cu un tort Doboș de ziua ei. :kul:
Ăsta gurmand:
https://www.youtube-nocookie.com/embed/PeqRaS6YrcU?feature=oembed

Attachments

Last edited:
Top Bottom