La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Discussion in 'Hobby-uri, artă, cultură, știință' started by Quark, Jul 30, 2004.

1. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Aha. Mulțumesc. Aveam o rețetă care cerea 300g petale, 1l de apă și 2kg de zahăr. Doar ca idee, din alea câteva flori am scos 14g petale, mi-ar fi trebuit vreo 60-80 de trandafiri pentru cât voia rețeta (plus o tonă de zahăr), și n-aveam de unde atât.

2. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

La mine stă de vreo doi ani în frigider niște dulceață de trandafiri.

Ieri am dat o tură la (mănăstirea) Buciumeni, unde avem un loc de grătar bestial, chiar în pădure. Modest: pulpe pui, cârnați de Tg. Ocna (Q, dau coordonatele magazinului dacă vrei), mici și plescavița. Salată de roșii cu ardei gras și usturoi. Bere, a gogo.

Attached Files:

Quark likes this.
  3. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

Vreo 2..3 zile as prefera sa nu mai discutam despre mancare.

Multumesc pentru intelegere. :biggrin:

4. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

A expirat timeout-ul! :biggrin:
    Așa că, dacă treci prin Tg. Ocna, dă-ți o șansă (cârnații n-au nevoie) :biggrin: și mergi la magazinul ale cărui coordonate ți le voi da. N-ai mâncat cârnați cu busuioc niciodată. De fapt, e mai mult un salam, că se poate consuma ca atare, nepregătit, dar merge și pe jar. Cei de mai sus sunt simpli, dar foarte gustoși și ei.
    Magazinul se află vizavi de Zanfir, pe colțul străzii, supermarketul din Google Maps. Cuvântul magic: cârnați cu busuioc. Îl zic de fiecare dată când sunt în zonă. Și mi se umple sacoșa cu ei. :hihi:

https://www.google.com/maps/@46.279...4!1sHvnQgX3sVpZ47fK3HcTtAw!2e0!7i13312!8i6656

Attached Files:

Quark likes this.
  5. Quark

Il marchez, dar cred ca nu pot ajunge acolo decat cuplat cu un tur de Bucovina / Neamt. :smile:

LE: din pacate linkul nu ma ajuta in acest moment. Trebuie sa ajung la un desktop. :frown:

Attached Files:

6. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Niște pâine (de fapt, lipie) de Ibrail. :kul:
    90 cm, 750 g, 3,5 lei.

Attached Files:

Quark likes this.
  7. Quark

:drool: :drool: :drool: Ce-ar merge niste zacusca pe ea... :tongue:

8. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Să știi tu! :kul:

PS: am uitat să spun, dar cred că se-nțelege că e făcută pe vatră.

9. Quark

Ce face omul a-normal la 12.30 noaptea, in sfanta zi de vineri? Cartofi cu sunca si kaizer, smantana, oua, cascaval ras si ceva verdeturi... :smile: La tava, ca e keto. :biggrin:

Attached Files:

Styr and burebista like this.
  10. Styr

Styr Follower of the old ways Sugar daddy

Keto cu cartofi? :biggrin:
    Oricum, alții lucrau la 00:30, un minunat upgrade care a ținut de la 8 dimineața până la 1 noaptea, deci se poate și mai rău :tongue:

Quark likes this.
  11. Quark

Mai rau decat asta? :dracu:

Attached Files:

• cck2.jpg
      cck2.jpg
      File size:
      179.6 KB
      Views:
      19
    Styr likes this.
  12. Styr

Styr Follower of the old ways Sugar daddy

Damn, I'd hit that :biggrin:

13. lai

lai 370HSSV-0773H

Aveam niste visine'n plus

Attached Files:

Quark likes this.
  14. Quark

N-am rezistat tentatiei si am luat din piata un pahar mare cu mure. Deci am simtit cel mai bun gust de alge marine ever! :zbang:
    Chiar sunt curios cu ce hoituri le-au incrucisat genetic. :kill:

burebista likes this.
  15. ipman

ipman Membru Senior

Pai te astept pe aici sa-ti aduci aminte ce gusturi au fructele. In special astea din rezervatia de langa casa.

16. Quark

Nu ma intelege gresit: nu fragi, dar mure culegem de fiecare data cand din Brasov ne deviaza prin Cheia. :biggrin: Si sunt geniale, chiar daca sunt culese de pe marginea drumului, crescute in noxe. Problema mea e cu astea din piata, facute pe imprimanta 3D, la Gongduang Duanggong. :kill:

ipman likes this.
  17. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Vrei mure? Vii la vară la baltă la BR. E plin de ele pe insulițele alea ale Dunării. Treceam înot când eram pufani și ne umpleam burțile. Ce vremuri!

ipman likes this.
  18. Quark

19. Quark

O veste trista de pe litoral: au disparut shaormeriile! :cry: Probabil s-a trezit vreun boss local cu fatza la cearsaf si s-a gandit cu neuronul sa ne faca o bucurie. :kill:

20. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

O să vii alb și subțire din vacanța asta :frown:.

Quark, ipman and Styr like this.
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice