La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Tocmai l-a recondiționat cumnata-meu.
Se pare că mirosul l-a atras și pe amicul nostru cu motoparapanta.:biggrin: IMG_20180408_190641.jpg
 
În week-end o să mănânc... niște nucă. :hihi:
Tranșată și pusă deja la macerat cu niște oțet balsamic, ulei de măsline, piper și ceva condimente.:drool:
 

Attachments

  • IMG_20180411_185934.jpg
    IMG_20180411_185934.jpg
    166.4 KB · Views: 20
  • IMG_20180411_190017.jpg
    IMG_20180411_190017.jpg
    127.3 KB · Views: 20
Daca ai de gand sa prepari un muschi file te sfatuiesc sa nu o faci fara documentare serioasa. La restaurantele mari, la fel de important ca bucatarul sef este si cel care se ocupa de preparatele din muschi file, el se numeste file manager si este un fel de zeu al bucatariei.
 
Pe mine umblatul pe coclauri m-a secat de energie. Dar recuperez acusica :biggrin: Sorry Neo. :tongue:
 

Attachments

  • keto acum.jpg
    keto acum.jpg
    333.2 KB · Views: 30
Pe mine umblatul pe coclauri m-a secat de energie. Dar recuperez acusica :biggrin: Sorry Neo. :tongue:
Ce-s alea din dreapta pozei? Îmi aduc aminte de ele prin negura timpului și parcă erau bune, dar să știu ce cer la pachet de-acasă :biggrin:
 
Și zeama?
Vine și nuca mea, în curând... :kul:

LATER: 5 min. pe o parte, 5 pe cealaltă. Mniam!
 

Attachments

  • IMG_20180415_144914.jpg
    IMG_20180415_144914.jpg
    241.1 KB · Views: 24
Silent like. Nu sunt fan vaca. :smile: M-a speriat Marius cu paraziti inchistati si nu am chemare pentru carne d'asta care face mooo cand o impungi. Dar arata+++.
 
Puțin prea bine făcută după gusturile mele. Dar pana ajung în părțile Moldovei ai timp sa exersezi :biggrin:

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
M-a speriat Marius cu paraziti inchistati...
Hai, bre! :hihi: La câte medicamente bagă ăștia în vacile astea... Și mie îmi place mai mult ceafa de porc, dar puțină variațiune nu strică. O să iau și la grătar, când mai am ieșiri, la antiaderentă, hmmm, prea artificial...
 
Puțin prea bine făcută după gusturile mele. Dar pana ajung în părțile Moldovei ai timp sa exersezi :biggrin:

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
This :smile:

Bine, este de gustibus, până la urmă. Dar dpmdv cea mai bună friptură de vită este rare/medium rare.

steak #2.jpg


steak.jpg

:biggrin:

Ceafa de porc pe gratar. Puiul la ceaun, cu mujdei. Vaca da lapte. E animal sfant pentru mine. :tongue:
Mie îmi place orice este carne, leguma mea preferată. N-am mâncat iepure până acum, nici porumbel, dar sunt curios. Mielul îmi place la nebunie, pastrama de oaie/urs/whatevs este delicioasă de asemenea :smile:

La carnea de vită nu paraziții închistați sunt pericolul, ci prionii. Vezi CJD. Pe de altă parte, dacă sursa este de încredere (britanicii de exemplu sunt paranoici în ultima vreme cu astea), nu vei avea probleme niciodată.
 
Back
Top