La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Ți-am luat-o înainte - o zi de copt chestii, o zi de curățat chestii, o zi de învârtit la oale. Au ieșit 40 de borcane mândre. Și interesant a fost că plita electrică cu termostat a făcut minuni, cam 4 ore de când am pus gogoșarii la călit până când am strâns capacul ultimului borcan, încât am putut împărți ingredientele în 2 ture fierte în aceeași zi.
 
La prima tură pregăteam ingredientele următoare în paralel cu amestecatul în oală, evident că s-a prins un pic de fund și i-a dat un pic de aromă. După ce am frecat oala 40 de minute ca să scot inoxul la vedere, tura următoare am început-o cu toate ingredientele pregătite de parcă eram la o emisiune TV; cu amestecat la fiecare 30 de secunde nu s-a prins nimic.

Ah și să nu uit, dovada... că am un label maker de care-s foarte mândru :biggrin:
 

Attachments

  • WhatsApp Image 2017-10-06 at 7.18.48 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2017-10-06 at 7.18.48 AM.jpeg
    182.3 KB · Views: 30
  • WhatsApp Image 2017-10-06 at 7.18.48 AM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2017-10-06 at 7.18.48 AM (1).jpeg
    142.6 KB · Views: 30
Nu stiu daca v-am spus dar am adaptat traseul spre Brasov si acum trece prin Berca. :tongue: Scap si de aglomeratia de pe Valea Prahovei, fac si aprovizionarea. :biggrin:
 

Attachments

  • pkoi.jpg
    pkoi.jpg
    257 KB · Views: 26
Anul asta n-am mai facut. Mai am 15 borcane de anul trecut. :approve:

Care-i treaba cu stocurile de carnati??? :confused:
 
Nu ai mâncat tu burgeri de unde trebuia, că-s moarte curată de buni. Sunt însă puține pubs care îi fac cum trebuie.

Nu pot să spun că mie așa oribil de dor de preparate românești, în ultima vreme gătesc mai mult acasă şi iese ceva gen fusioncuisine în care găsești somon la grătar cu mămăliguță, sarmale de pui cu un dram de curry, mici cu mujdei şi jacket potato şamd.

Mi-e dor de o tochitură, de o iahnie, ceva cârnați.. Totul se poate face şi aici.

Ce nu prea găsesc este dulceață de vișine sau de gutui, dar mno, nimic nu e perfect.

Iarna asta bag cozonaci şi o să trec să mai fac o aprovizionare cu chestii românești de la un magazin fain. De prețuri însă... 7£ 2 kile de varză murată omgwtf.


 
Ba da, culmea am şi balcon (o raritate pe aici). Sincer eu sunt mai mult cu poftele, că nu aș mânca sarmale mai mult de o săptămână sincer. Iar pe aici iarna nu avem temperaturi sub 7-10 grade celsius.


 
Dulceata buna de gutui nu se gaseste nici pe-aici, in afara de ce mai face vara-mea nu am gasit decat prostii. Dulceata de visine face maica-mea, dar recolta de anul asta a fost neobisnuit de mica.
 
Bag picioarele, îmi iau gutui dacă găsesc pe aici și-mi fac eu :biggrin:

Edit: nu se găsesc, se găsește "quince jelly", ceea ce e un fel de marmeladă vai de steaua ei :frown:
 
Back
Top