La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

"Anonymous", ca mine. I-am ars un bulan! :hihi:
 

Attachments

  • IMG_20170326_145244.jpg
    IMG_20170326_145244.jpg
    87.4 KB · Views: 17
Ceva de care mi-era poftă... am zis să-i fac și nevestei o bucurie. :biggrin:
Ficăței cu orez basmati: excelentă mâncare și ușor de făcut. Dacă interesează, dau rețeta.
 

Attachments

  • IMG_20170329_171836.jpg
    IMG_20170329_171836.jpg
    136.9 KB · Views: 18
Hai ca m-ai enervat! M-am pus si eu pe facut niste aluat pentru subereci. Bag o poza dupa ce-i termin. :smile:

LE: Poza by nevasta. Canonista din pacate. :frown:
 

Attachments

  • aaa.jpg
    aaa.jpg
    46.8 KB · Views: 27
Last edited:
Sorţul nu a fost ideea mea. Cica poza era nebalansata fara o pata de culoare care sa conduca privirea spre subiect. Prostii d'astea de photografi. :biggrin:
 
Va rog frumos sa nu ma faceti sa regret ca mai postez pe acest topic. :biggrin:

Ba, acum ca a trecut 1 Aprilie, sper ca v-a mai trecut emotia. :biggrin:
 
Io mi-am făcut plimbarea de început de primăvară prin Dobrogea (cu familia, firește). Ocazie cu care am executat și-un mic grătar, cam cu de toate: piept și ceafă de gușter (porc), motăciune (pui), mici, ciuperci, legume (vinete, zucchini).
La ciuperci recomand un boț de unt pus în pălărie și nițel usturoi granulat. :hatz:

11qlqtj.jpg
 
Sper ca gratarul l-ai pus la Enisala, fix intre ziduri. :biggrin: In alta ordine de idei: imi incordez neuronul cum sa deschid o nuca de cocos, fara Google, fara bormasina, fara coada de vulpe, fara bomfaier, etc... :capu:
 
Da.

LE: Am renuntat pe moment. Am bagat-o la frigider, poate maine imi vin alte idei. :biggrin:
 

Attachments

  • gmare.png
    gmare.png
    112.7 KB · Views: 10
Last edited:
Întâi înfigi niște paie în ea ca să scoți apa de cocos (o zeamă tulbure și fadă) - prin niște mici adâncituri la unul din capete. Apoi... Bomfaier și 2 ore? Topor de care să nu-ți pară rău?
 
Right. Adevarul e ca fara Google se moare de foame in ziua de azi. :biggrin: Apasat cu un varf dur pe cele trei "pete" de langa cotor, identificat pata cea mai putin rezistenta. Varful metalic a intrat aproape fara efort. Largit gaura prin miscari rotative, pana a atins cam 1cm diametru. Bagat pai prin gaura, constatat ca nu e absolut nicio picatura de lichid inauntru. :biggrin: Facut putina parghie cu obiectul metalic, trosc = s-a crapat in doua. Desprins imediat miezul, curatat zona exterioara cu multifunctionalul pentru cartofi, spalat rezultatul cu apa rece.
Mno, ceva alb, zemos, cu un puternic miros de detergent pentru podele. Mancat ca atare. Oricum tin saprosanul la indemana.
.EOJ
 
Exista prin supermarketuri varianta care are gaura si pai.
Dar ramane restul experientei legate de lichidul ala ...
 
Bagat pai prin gaura, constatat ca nu e absolut nicio picatura de lichid inauntru. :biggrin:
Ai nimerit o duda. :biggrin:
Bune s'astea ca rontai chestia aia alba si zici c-ai halit nuca de cocos.
Alea OK tre' sa aiba si o zeama inauntru care-i laptele cica. Acelasi gust pe care l-ai sesizat si la chestia aia alba si zemoasa. :biggrin:
 
Back
Top