La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Rețeta mea de mujdei este cu 1-2 căpățâni de usturoi date prin blenderul de verdețuri, cu un piiiiiiic de apă pentru omogenizare și un pic de sare. Iese vârtos și foarte intens, fără a adăuga alte gusturi. Pentru arome, mai bine pun diverse verdețuri interesante (oregano, busuioc, mentă, tarhon).

Uleiul e bun pentru a absorbi din aromele usturoiului, dar atunci ar trebui ca usturoiul să fie deja amestecat cu puțin ulei când începe să fie zdrobit. Zdrobitorul ăla de Ikea este foarte comod și rapid, dar pierde o parte din arome care nu sunt capturate de ulei la momentul zdrobirii.

Iaurtul sau smântâna mai bine le pui separat pentru cine vrea să stingă din aroma intensă a usturoiului, că-i păcat de mujdei :biggrin:

Pentru cine iubește și sosul de roșii, bunică-mea făcea niște sosuri din roșii opărite și decojite, apoi tăiate/zdrobite (fără a sparge semințele, deci nu la blender), amestecate cu mult usturoi tăiat mărunt, verdețuri după gust (busuioc, cimbru, oregano, boia afumată, chili, you name it), sare și un pic de ulei. Bate de departe orice sos de pizza, sau sos peste cartofi la cuptor...
 
Absolut corect tot ce s-a spus. Neo are o reteta foarte gustoasa (probabil) de sos cu usturoi. Insa ala nu mai e mujdei, conform definitiei. Uleiul ala putin care se pune peste usturoiul batut si il leaga ca o maioneza, are in principal rolul de a masca iuteala. Mujdeiul rezultat e mai bland cu stomacul. Se foloseste ulei mai ales la pseudo-usturoiul chinezesc, care altfel iti arde matele. :smile:
 
Sincer eu nu știu cum faceți voi mujdeiul, dar ...
Rețeta este după cum urmează:...

Eu fac mujdei fie doar cu apă şi ceva sare, fie şi cu ulei. Dacă vreau să-i pun smântână, iaurt, roşii/suc de roşii sau altele, nu prea-i mai spun mujdei, ăla deja e un sos. :wink:

Mujdeiul ("must-de-ai", cică) e unul singur, sosuri cu usturoi sunt destule. Şi e plin de reţete peste tot.
Dar dacă vrei să-i spui tu mujdei unui sos cu usturoi, nu-i bai. :wink:
 
Aici e cazul să ne legăm, fiindcă mujdeiul e mujdei, cu gust DOAR de usturoi, iar sosurile primesc şi alte (diverse) arome. :wink:
 
Ba sa ne legam de semantica, pentru ca: sambata am scormonit prin Selgros dupa chestii keto-friendly. Printre altele mi-au cazut ochii pe "Cascaval pentru pizza" - gata ras, cica 9 Lei / Kg. :nuts: Tare, nu? Cel mai ieftin rahat din Auchan fiind 20 Lei / Kg. Desigur ca nu am cumparat, dar am citit eticheta:
Continut: ulei de palmier, amidon de porumb, gelatina, ....chimicale..., arome naturale si identic naturale. Lapte ZERO! Desigur ca arata a cascaval, probabil ca si aduce la gust cu cascavalul, dar meh: e cascaval? :kill:
 
Mujdeiul ("must-de-ai", cică) e unul singur, sosuri cu usturoi sunt destule. Şi e plin de reţete peste tot.
Dar dacă vrei să-i spui tu mujdei unui sos cu usturoi, nu-i bai. :wink:
Doar pentru că-s pedantic: e mousse d'ail, spumă de usturoi.
 
Incercam o versiune mai light de a gati crrnatii de casa. :tongue:

Un fel de LE:

Si LLE: dovada ca am si eu restantele mele: tocmai am bagat pentru prima data in viata... dulceata de dovleac. De Topoloveni cica. Man... Deci in acest moment dau in scris ca e cea mai buna dulceata pe care am mancat-o ever. :smile: Mai buna decat aia de smochine. Deci DA! :drool:
 

Attachments

  • keto-w2-01.jpg
    keto-w2-01.jpg
    200.7 KB · Views: 24
  • keto-w2-02.jpg
    keto-w2-02.jpg
    158 KB · Views: 23
Depinde de gusturi, dar da, e o dulceata buna. Eu personal o prefer pe cea de nuci verzi sau cirese amare mai mult decat cea de dovleac (nu musai acelasi producator), dar depinde de gusturi.
 
Cu carnatii aia acolo si voi vorbiti de dulceata? De muraturi mai intelegeam, da` dulceata......:biggrin:
 
Noi am lăsat-o mai moale cu gușterul și am dat-o pe de-ale ihtiologiei. :biggrin: O știucă umplută chiar merită nițică pauză de la potol grețos. Mai ales dacă ai după niște savarine cu frișcă adevărată (nu din prafuri) și amandine. :kul:

Apropo de pește, între timp a ieșit și macroul de la afumat. :biggrin:
 

Attachments

  • st1.jpg
    st1.jpg
    80.6 KB · Views: 19
  • st2.jpg
    st2.jpg
    79.2 KB · Views: 17
  • sav.jpg
    sav.jpg
    65.8 KB · Views: 17
  • IMG_20170207_172933.jpg
    IMG_20170207_172933.jpg
    95.4 KB · Views: 19
Da, si eu am lasat-o mai moale azi: ficatei de pui cu ceapa calita, trasi la tava, in cuptor. :smile:
 

Attachments

  • fortifikat.jpg
    fortifikat.jpg
    206.8 KB · Views: 18
Back
Top