La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Nu tocmai. In butoi bautura "respira", intra si putin oxigen, scade taria alcoolica in timp. Procesele sunt destul de complexe. Cel putin asa stiam eu.

LE: a venit oferta pe mail! Dud nema, stejar la 5L - 150 RON. Hmmm....................... :smile:

LLE: Are cineva o oferta mai buna? Unu.... Doi.... Hai cu oferta!
 
Stiu ca o sa ma injuri dar stii ce mai respira nitel in timp, la fel ca lemnul? Ei bine plasticul, mult-hulitul PET. :goofy:
 
I disagree. Am in camara: izopropilic, clorura ferica, diluant, gaz lampant, prenadez, petrosin si poate si altele. Toate sunt la PET. Si le tin de cativa ani buni. Sunt la fel de concentrate ca in prima zi. :smile:

Deci reclama aia la Bergenbier e... marketing. Zic eu. :wink:

LE: a, si niste acid clorhidric mai am. Tot la PET.
 
Ce reclama la Bergenbier? Tu cate reclame crezi ca am vazut in ultimii 3-4 ani de cand ma uit doar pe AXN si la carcotasi, schimband postul imediat ce incep reclamele? Ma rog, tu poti crede ce vrei dar sa stii daca exista surse de informare mai bune decat reclamele TV, cum ar fi documentare, wikipedia, internetul si alte prostii d-astea... eu de cand am net am invatat mai multe decat in 12 ani de scoala, practic nu e seara in care sa nu invat ceva nou.
 
Habar n-ai, Quarku a și măsurat concentrațiile la chestiile alea din cămară și sunt la fel ca-n prima zi :goofy:
 
Îs refrigerate ălea? Visul meu e un beer cooler plin cu sucuri de toate felurile în camera în care lucrez :biggrin:
 
Sper ca nu-i cazul sa creez un topic despre beuturi pentru poza asta... :beer:

:beer:

Uite ce bauturi am eu acum prin frigider:

sucuri: Cola, Nestea de piersici (celelalte arome nu imi plac, iar lipton are gust de plastic:smile:)

sucuri "naturale": Pfanner de mere verzi, Pfanner de portocale rosii, Tymbark de visine.

apa minerala: Borsec si Harghita, ambele la sticla (de sticla). Bune si ieftine. Cel mai mult imi place Perrier Lemon, dar se gaseste mai greu si e si scumpa, asa ca iau Borsec/Harghita + 1kg de lamai:smile:. Mai iau Vittel (apa plata) cand ma uit la Turul Frantei.:biggrin:

energizant: cateva doze de RedBull, dar beau rar.

alcool: nu servesc. :damn:

Inca ceva, ce naiba are cola de la noi? Am baut prin vest si are cu totul alt gust, e de 10 ori mai buna :frown:.
 
@Neo, nu este refrigerat, de acolo iau si mai bag un "cache" in frigider. :biggrin: Dar interesanta ideea...

Nestea de piersici (celelalte arome nu imi plac, iar lipton are gust de plastic
Cam aceeasi parere am si eu despre Nestea, mi-e imposibil sa-l beau; ce chestie cu gusturile oamenilor. :smile:
 
În afară de energizante (trebuie, cu programul nenoricit pe care îl am) şi apă minerală, nu pot bea nicio lichiditate nonalcoolică din comerţ.
Am cumpărat recent, cu titlul de încercare, ceva cică de fructe de pădure. Nu am putut bea chestia. Bani aruncaţi.
 
Energizante nu iau niciodata, doar Isostar sau ceva similar cand sunt pe la vreo competitie de ciclism si asta sub 250 ml intr-o zi, restul apa plata sau apa plata cu lamaie si miere in functie de ce e disponibil.

Alcool - rar de tot. In schimb sucuri si ceai cat cuprinde: suc de mere, mere cu struguri, visine, prune (nu tuica :smile: ), nectar de piersici, uneori ananas, iar la birou cel putin un ceai pe zi - au pe-acolo vreo 5-6 sortimente dar mai tin eu in sertar vreo 10, ca sa am de unde alege. Preferatele sunt zmeura, menta si Irish Cream.

Sucurile de mere le beau de obicei diluate (cu Poiana Negri slab acidulata) cam 2:1, chiar daca nu au adaos de zahar tot sunt cam dulci. In plus un doftor de rinichi mi-a zis acum ceva ani de zile ca merele (si sucul) in exces produc depuneri solide in rinichi (nisip, bolovani, munti).
 
Confirm, acum cativa ani am avut o criza de rinichi teribila, practic nu m-am putut misca aproape 24 de ore de durere; am ajuns la urgenta, mi-au facut un anestezic care mi-a facut mai mult rau decat bine, distractii de genul asta... mi s-a recomandat sa nu mai beau sucuri acidulate, eu care de ani de zile traiam exclusiv cu suc, mai exact Pepsi. Dupa faza asta vreun an nu m-am mai atins de suc si dupa aia m-am hotarat la 1-2 pahare pe zi, la masa; ce vedeti acolo este rezerva pentru ~2 saptamani, 3 persoane, cand merg la supermarket iau o cantitate mai mare ca sa ma tina pana la urmatoarea tura de cumparaturi cu masina - un fel de razbunare pentru anii in care am luat de la buticul din colt la suprapret pentru ca nu puteam veni pe metrou sau maxi-taxi cu zeci de sticle in brate. :smile:

Acum la alcool, sticla aia mica de Bailey's o am de un an si e cam pe jumatate plina, sticla de Cinzano Vermouth e de la tura trecuta de cumparaturi si ma tine cam pana de anu' nou, berile am luat 6 bucati si mai iau prin Decembrie, sampanie am luat doua in primavara si una a ramas pentru craciun... in schimb sticla de Teacher's din spate este practic mostenire de familie, primita de tata de la nasul meu (sofer pe tir), cumparata din Italia pentru a se da spaga unui doctor; asta se intampla inainte de '89 pe vremea comunistilor cand "sucurile" de genul ala erau rare. :smile:
 
Hello, glad to meet you, my name is ... and I must confess I'm a nonalcoholic. :biggrin:
Well, am reuşit totuşi să termin în ~6 luni o sticlă de jumate de Absolut, datorită combinaţiei de Fanta Shokata (au reusit să strice şi reţeta aia, de când cu asta nouă "pentru Moame", câh!) - dezacidulată aproape de tot şi diluată cu 1/5 apă, cu un pic de lămâie şi un strop de vodcă, win!
Vă mai amintiţi de Brifcor? So, 1 pahar Bravo de portocale la 1.5l cu ~1/6 apă minerală, give it a try. :smile:
Tocmai mi-a adus un prieten o sticlă de must, yammy.
 
Sincer eu cam am o problemă, din când în când simt nevoia de un suc dulce (nu musai acidulat) și mai iau prostioare energizante la 1.5RON gen. În rest, ~6l apă/zi (vara) și ~3-4l/zi iarna :biggrin:

Și dacă tot ne lăudăm cât de nonalcoolici suntem, am o sticlă de tequila jumate de aproximativ 1 an, 1 sticlă de tequila plină (vierme included) de la revelion, juma de sticlă de vodcă (tot de la revelion) și 1 sticlă de vin din '92 rămasă de la ziua mea de anul ăsta (au fost 2, s-a beut doar una și aia "chinuit").
Mie pur și simplu mi se pare că "nu mai intră" :confused:
 
Cumantul meu are o teorie interesantă: zice că generaţia părinţilor noştri ("noştri" însemnând 30-something) era una de băutori. Nu neapărat alcoolici sau beţivi, dar beau în general mai mult şi mai des ca noi. Motivul? Plictiseala. Nefiind multe de făcut, socializau; şi dacă socializau, mai dădeau pe gât un păhărel-două-nouă.
Nowadays există o mulţime de chestii care îţi cer să stai "sober" şi atâtea de făcut, încât pileala cade pe planul doi. Nu e valabil pentru toată lumea, ofcourse, dar ca generaţie, în medie, probabil că aşa e.
 
Cred ca eu sint cazul fericit care nu baga nici un fel de suc sau dulciuri.
Nu cumpar nici un fel de suc, Cola, Fanta, Ice Tea, foarte rar am avut asa ceva prin frigider. Mai iau apa minerala cand am vin prin frigider.

Mai beau bere, in general Ciuc la sticla (ciob), si nu prea beau mai mult de doua beri.
Nu prea simt nevoia de apa in conditiile in care meniul meu contine foarte multe legume si fructe crude sau fierte, si foarte putina carne. Mai mananc si iaurt, insa in general in meniu intra de obicei salata de varza plus alte legume, salata de mere si morcovi, cereale integrale cu iaurt.

Am avut si eu perioada mea de glorie in ultimii 10 ani, cu fripturi, gratare, sunculita afumata, cabanosi, cartofi prajiti, pastrama, multa bere, vinisor... am ajuns la 77 de kilograme chiar, la doar 1,73 m. E greu sa slabesti in conditiile astea, sa ai tonus, de vreo 3-4 ani am lasat-o mai moale si m-am mentinut la un 73 kg, pana anul asta la sfarsitul iernii, prin februarie, cand am spus gata, si am schimbat cu totul dieta, iar in vara am ajuns la un 62 kg cu care ma simt foarte bine :biggrin: .

Sucurile scabrogazoase sau nu parca imi fac rau la stomac, mai ales daca intra pe burta goala. Mai beau ocazional cand mananc uneori pe la vreum McShit sau ceva de genul asta, insa si acolo intru rar, pentru ca fast food-urile mi se par la fel de neprietenoase ca o cantina muncitoreasca, totusi dintre toate, McDonald's mi se pare cel mai ok comparand cu KFC, Springtime sau Pizza Hut.
 
Ce naiba sa mai zic... Eu sunt minoritatea, partea "cealalta"... :biggrin: Poate aduc maine doua-trei poze sa vedeti cu ce m-am ocupat weekendul asta. Mi-a iesit asa... pe la 56 de grade, dar se pare ca a fost ceva cu fructele anul asta, ca e putin cam aspra. Si n-am cumparat butoiul ala... :sad:
 
Pai e foarte ok sa bagi in tine ceva facut in regie proprie, numai sa nu auda Boc de chestia asta, bautura netimbrata este o ilegalitate strigatoare la cer :biggrin: .
 
P231010_16.20[03]_small.JPG

Conform UE parcă ai dreptul la 50 de litri home-made.
 
Back
Top