KVM - experiente personale...

Quark

Zis și Brucan
Tineam de mult timp prin sertare doua astfel de dispozitive, dar abia acum am fost nevoit sa le pun in functiune. Scule ieftine, cabluri si mai ieftine, alimentare direct din portul PS2 (deocamdata, o sa bag mai incolo un alimentator separat). In 1024/768 imaginea mi se pare putin mai stearsa decat pe direct. Asa o fi la toate sculele de genul asta? O mira cu care sa masor rezolutia finala gasesc pe undeva?

:beer:
 
In ultimii 10 ani am folosit mai multe variante de KVM-uri, avand nevoie de mai multe platforme de test hardware conectate la aceleasi periferice. Unele se vedeau intradevar mai prost decat pe direct, calitatea imaginii nu cred ca a fost vreodata o prioritate pentru aceste dispozitive. Singurul KVM care se vede perfect este ultimul exemplar achizitionat, foarte scump, cu DVI, USB si audio in/out, un Aten CubiQ.
 
Bine, diferenta este abia sesizabila, adica "parca" se vede mai prost. O sa fac cateva experimente (pus alimentator extern, schimbat cablul video, etc...) sa vedem ce iese. Merci de feedback.

PS: La pretul ala, banuiesc ca Aten CubiQ se si aude impecabil. :biggrin:
 
Cablurile de 3 si 5 metri sunt bine shielded, nu am hiss nici macar la 3/4 din volum. Pentru ca DA, am sistem haudiofil si la firma, un amplificator Technics something si niste boxe Xavian Bonbonus destul de scumpe si ele. :goofy:

Nu stiu la ce folosesti tu acel KVM, dar la mine de multe ori imi detecta/incarca aiurea rezolutia daca nu eram pe platforma atunci cand se incarca sistemul de operare, motiv pentru care imaginea chiar era proasta pana la urmatorul restart. La CubiQ ce sa mai zic, are o comanda care "cloneaza" monitorul si trimite datele tot timpul la toate sistemele, zero probleme de detectie sau de altceva... mai are si 2 porturi USB in care daca bag de exemplu un stick pot sa-l vad de pe orice platforma selectez. Dar cred ca ajung informatiile inutile despre un KVM pe care nu-l ai si nu are nicio legatura cu ce folosesti tu acolo. :biggrin:
 
Back
Top