Jocuri noi, addon-uri, ştiri

LoL! O experienta Yoga interactiva. To find inner peace press F1($), to reach Nirvana press CTRL+ALT+DEL ($). Brought to you by Guru Bivolaru.:biggrin:
 
Uuuohei! Am pus mana pe The Punisher! Tocma' am terminat primu' nivel. Prima impresie e chiar buna. Jocul mi se pare un hibrid intre Max Payne si Manhunt. Mai zbori creierii unui drogat cu pusca, mai te furisezi prin spatele altuia si ii rupi gatu', mai dai cate o replica plina de sarcasm si "coolness". Totusi asemanarea cu Max Payne e parca prea evidenta: incepand cu atmosfera (noir, New York mohorat si violent, chiar si vocea personajului si replicile lui), continuand cu armele si pana si level designul. In orice caz, pare ca merita sa fie jucat.
Amu' ma-ntorc la zburat creieri de junkies.:biggrin:
 
Q: What is the meaning of "S.T.A.L.K.E.R"?
A: The meaning of this abbreviation is carefully hidden by the developers. Most likely, the decoding is left to be revealed in the game.
 
Take Two a achiziţionat franciza Civilization şi anunţă un contract cu FIRAXIS Games.

Kicking off this new partnership will be the highly anticipated Sid Meier's Civilization IV for PC, which will be published by Take-Two's publishing label 2K Games in late 2005, with future expansions and additional PC and console games to follow.
 
Zvonurile au aparut in urma cu ceva timp si prin Apolyton, pe forumuri. Ma intreb daca contractul include si un remake al Alpha Centauri (care are inca o comunitate importanta, si a impuscat o gramada de premii la vremea lui).
 
Atari dezvăluieşte noutăţile aduse faţă de varianta pe consolă a jocului, de Driv3r, joc ce urmează a fi lansat în martie:
Following the massively successful console version, Driv3r for the personal computer features an all new level exclusive to the PC release. The level is set between 'Gators Yacht' and 'Trapped' and is called 'The Hit'. It features an assassination attempt on Tanner and a tense, hot pursuit which makes the most of Miami's waterfront location and the variety of vehicles it calls for. The PC version will also see additions in other areas including for the first time the full 12 minute long DRIV3R 'making of' movie.
 
*yay*

In mijlocul "febrei" cauzate de World of Warcraft isi face aparitia primul joc din lista de "must have/must play" a acestui an: Knights of the Old Republic: The Sith Lords (aka KOTOR 2). E o aparitie binevenita, RPG-urile suferind foarte mult la capitolul aparitii notabile, majoritatea jocurilor de gen inecandu-se in mediocritate.
Iata si primele review-uri: Gamespy (4 stele din 5) si Gamespot (8.5). Singurele reprosuri care i se aduc sunt bugurile destul de numeroase si grafica ce pare cam invechita. Oricum, este un candidat foarte serios la titlul de RPG-ul anului.
 
O fi aşa, n-o fi aşa, rămâne să vedem, dar există nişte indicii care te-ar putea face să crezi că Diablo 3 devine o certitudine. Unul dintre ele ar fi un job ca Lead Game Designer la Blizzard North:
Blizzard North is looking for an experienced Game Designer to help lead the team that designed Diablo and Diablo II. The ideal candidate would be a talented and motivated individual with great design instincts and strong leadership skills.
Al doilea e că Gamespy şi-a rezervat deja un loc pentru acest joc pe site.
Nu pot să nu mă bucur la auzul veştii. Voi? :kul:
 
Îndrăznesc să spun că la Blizzard nu s-a întrebat niciodată "dacă" ci "când" se va face urmatorul joc din serie. Dacă Blizzard nu dă faliment vor veni cu siguranţa şi StarCraft 2, WarCraft IV etc.
 
Daca si-au facut bine calculele si au anticipat cererea pentru World of Warcraft (nu prea pare la prima vedere dupa ce probleme au intampinat cu serverele pe parcurs), ar trebui sa aiba un venit consistent din abonamentele lunare pentru a nu se pune deocamdata vorba de incertitudini financiare, dar mai stii?

Site-ul oficial al jocului Star Wars Republic Commando anunta ca jocul este GOLD, urmand sa fie livrat incepand cu 1 martie.

Varianta pentru MAC a jocului Men of Valor a fost anulata.
Aspyr Media Inc. today announced they have withdrawn from plans to develop Men of Valor for Mac.

The decision to remove the title from Aspyr's calendar was a result of several different factors and much deliberation. Aspyr remains dedicated to continuing to bring high-quality games to Mac users and apologizes for the change of plans.
 
Avind o vaca de muls atit de buna cum e WoW-ul, nu cred ca se pune problema falimentului. Anyway, un Stacraft 2 este long overdue. :smile:
 
Universul Star Wars va avea o noua odrasla... sau plod... de data asta un RTS - Star Wars: Empire At War

The new game will take place in the Star Wars universe all right, but its actual events will take place between the not-yet-released film Episode III and the 1977 film Episode IV (better known simply as Star Wars, the first movie in the original trilogy). The action will take place in the same galaxy and will include tours of duty on such planets as Hoth, Endor, Tattooine, and Dagobah. You can also expect to see classic troops and ships in the game, like stormtroopers, Imperial snowspeeders, and the impressively huge four-legged walking AT-ATs (from The Empire Strikes Back), as well as speederbikes and AT-STs (the not-so-impressive two-legged walkers that appeared in the battle of Endor in Return of the Jedi). And in space, you can expect to encounter classic ships like TIE fighters and Y-Wings (and their bomber variants), in addition to humongous Imperial capital ships. (In fact, you can expect to see, and play as, both land and space units in the game...simultaneously.)

Wow... really ?! :tongue:

Preview-urile sunt destul de bune; si se pare ca e facut de niste tipi care au mai lucrat pe la Westwood. Dar din nefericire am mai imbatranit si noi, si nu mai suntem asa de lipiti de alde Command and Conquer; mai ales ca se profileaza AOE3, EE2, si niscaiva urmase ale jocurilor * Total War, cu engine-uri care randeaza polcuri intregi de unitati. IMHO, un joc de felul asta va avea soarta RTS-urilor mai noi din seria Dune : cute, dar nu va intra cu adevarat in scripte.
 
Armata MMORPG-urilor se va imbogati si ea cu un gen nou, de data asta inspirat din universul GTA, cica o sa apara prin 2007 si se numeste APB.

The game, titled All Points Bulletin or APB, is a massively multiplayer online title that lets players form "gangs or squads all around the world," and then lets them play together "in hundreds of online cities."

Cu riscul de a-l face pe Toranaga sa traga sabia, cred ca cursele disperate cu masini si gang fights cu alde Tommy Versetti suna mai bine decat dancing around the meadows cu un night elf si un troll. Mai ales daca jocul va arata bine, si va avea multe itemuri, masini, si arme, "dupa blocurile gri online" va fi mai cerut decat fantasy-urile. Om trai si om vedea.
 
Ma indoiesc ca jocul va avea un succes enorm. WoW si MMORPG-urile fantasy-style au succesul pe care il au pentru ca ii ofera jucatorului matur (din cate stiu eu piata jocurilor online este formata din persoane ceva mai mature) o scapare, o alternativa la monotonia, indiferenta, violenta (nu doar cea fizica) din societatea umana. Si universul GTA la asta exceleaza: in a reda violenta lumii interlope, intr-un mod cat mai realistic. Nu spun ca jocul va fi un flopp, doar ca nu va avea o piata de desfacere prea larga.
Sunt si putin subiectiv, GTA nu prea mi-a placut (si nici WoW.:smile:)

Long Live Guild Wars! :biggrin:
 
Sabia e la fierarul din Northshire Abbey la ascuţit. Momentan am un baros foarte înfricoşător care m-a cocoşat cât l-am cărat prin Elwynn Forest....
Anyway. :biggrin:
Se pare că genul va fi abordat şi de indivizii de la 404 gaming (interesantă ironie la adresa content-ului de pe pagina oficială :biggrin:), thug style.
Aici puteţi găsi un interviu din 16 februarie (? e posibil să nu fie aia data articolului, dar e pe-aproape dacă sunteţi atenţi la site-ul oficial 404Gaming) cu Adam Getti şi din care citez, măi dragă. :biggrin:
We will be focusing on the exciting, dangerous, and entertaining aspects of the following professions: DJ; Rapper; B-Boy; Car Customizer; Clothing Designer; Basketball Player; Hustler; Gambler; Interior Designer; Cop; Doctor; Lawyer; Bail Bondsman; Street Racer; Pilot; Hobo ...and many more
I mean, come on, what?
Pe lângă asta, la dezvoltarea jocului vor participa şi personaje "from ză hood" D.M.C., Ad Rock, Chuck D. şi, într-un mod foarte ciudat, Notorious B.I.G.
Eh, s-a întors omul din morţi ca să dea o mână de ajutor la jocul ăsta. Deci trebuie să fie bun, nu? :biggrin:
 
Vesti bune pentru fanii RTS. Pe 1 martie va fi disponibil pentru download demo-ul pentru Empire Earth 2, joc dezvoltat de Mad Doc Software si publicat de VU Games. Demo-ul va pune la dispozitia jucatorilor trei "natii": germanii, americanii si koreenii pe care ii vor putea conduce in 3 dintre cele 15 epoci ale jocului. Data de lansare a jocului se preconizeaza ca va fi 26 aprilie.
 
Back
Top