IT industry news

De IE6, IE7 si Office 2003 nu mi-ar parea rau daca ar disparea brusc in void. XP poate ar mai fi util in anumite scenarii.
 
Nu a fost rau deloc, dar e cu aproape 3 versiuni in urma si nu prea isi mai are locul. 2007 a fost half-baked (ribbon 75% si Outlook un pic dubios), 2010 e fix ce trebuie sa fie.
 
Sincer mă tenta și pe mine un Moto G 4G pentru că sincer, fuck 6 inch screens.

Dupa Moto G m-am tot uitat si eu saptamana asta, dar versiunea 2014 cu 4G inca nu e pe piata, iar versiunea 2013 are ecran mai mic si e fara slot microSD. Drept urmare cm comandat un Nexus 5 second hand de pe net.
 
De ce ai vrea mk2 când are specs identice cu mk1 dar are ecranul cu 0.5'' mai mare? N-are absolut niciun rost :smile:

Edit: mk1 are slot microSD.

My bad, nu stiam ca varianta 4G are slot microSD. Neo, stii cum e, piticul din creier vrea telefon de 5 inch.
Oricum, prin RO am tot cautat Moto G mk2, si peste tot vedem "in stoc furnizor" si asta la modelul alb, ca modelul negru nu stiu daca l-a avut careva in stoc. Mai nou nu ne disponibil nici cel alb...
 
My bad, nu stiam ca varianta 4G are slot microSD. Neo, stii cum e, piticul din creier vrea telefon de 5 inch.
Oricum, prin RO am tot cautat Moto G mk2, si peste tot vedem "in stoc furnizor" si asta la modelul alb, ca modelul negru nu stiu daca l-a avut careva in stoc. Mai nou nu ne disponibil nici cel alb...


Nu prea pricep de ce ai vrea telefon de 5", mie sincer iPhone 5S mi se pare ideal ca dimensiuni, dar aici devine de gustibus.
 
Eh, și lui Apple i-a luat câțiva ani buni să înțeleagă la ce e bun un ecran mai mare :biggrin:.

In other news, eu zic că restu' producătorilor de hardware nu vor înțelege care-i ideea cu http://www.apple.com/imac-with-retina/ și vor copia (prost) form factor-ul, ștecherul sau culoarea în loc să copieze ecranul. Pe de altă parte, sunt tare curios cum merge Radeon M290X la rezoluția aia, chiar și în 2D.
 
Oricum, prin RO am tot cautat Moto G mk2, si peste tot vedem "in stoc furnizor" si asta la modelul alb, ca modelul negru nu stiu daca l-a avut careva in stoc. Mai nou nu ne disponibil nici cel alb...
Din cauza asta mi-a sosit astăzi Moto G (2nd gen), black, comandat de pe Amazon. Doar 8Gb memorie internă, dual SIM, dar ăsta e singurul model care se comercializează în EU momentan.

Consoarta are un model din prima generație și am zis să nu iau și eu la fel ca să nu le confundăm. :biggrin:

E ceva mai mare decât ma așteptam, dar e acceptabil.

Încă nu am făcut prima încarcare completă a bateriei, sunt curios ce autonomie are.
 
Care e treaba cu Moto G, vad ca e in jur de 180$ pe Amazon, nu e mult prea ieftin pentru un smartphone nou, unlocked?
 
Mid-spec Android phone. Calitate a construcției decentă, raport preț/performanțe ok, nu e deloc sexy, dar își face treaba.

Android-ul de pe el e aproape vanila, nu are launchere obosite gen Touchwiz de la Samsung.
 
Eh, și lui Apple i-a luat câțiva ani buni să înțeleagă la ce e bun un ecran mai mare :biggrin:.

In other news, eu zic că restu' producătorilor de hardware nu vor înțelege care-i ideea cu http://www.apple.com/imac-with-retina/ și vor copia (prost) form factor-ul, ștecherul sau culoarea în loc să copieze ecranul. Pe de altă parte, sunt tare curios cum merge Radeon M290X la rezoluția aia, chiar și în 2D.

Probabil foarte bine, este OS X, nu Winblows. Macbook Pro-ul meu de 15'' rulează în rezoluții >4k (38smthsmth x2160 parcă) și n-are nicio problemă în 2D, 3D la rezoluțiile alea merge okish și-i doar GT750M.

Care e treaba cu Moto G, vad ca e in jur de 180$ pe Amazon, nu e mult prea ieftin pentru un smartphone nou, unlocked?
Nu are decât 1GB RAM ceea ce-l face oleac' dubios, dar din cauza Androidului aproape vanilla merge foarte ok. Este efectiv best-buy atm, preț mai bun ca Nexus și form factor decent (mă refer la cel de 4.5'').
 
Eu am Moto G dual sim generația 2013 (XT1033) de vreo câteva luni și-s absolut mulțumit de el. Nu resimt nici lipsa 4G-ului, nici a slotului microSD (deși e varianta 8GB). A costat 800 de lei unlocked.
 
Back
Top