IT industry news

Din fericire seriile Black si Enterprise raman la 5 ani garantie, iar eu numai d-astea am de cativa ani incoace. Ma rog, am si niste green care stau un raft 95% din timp dar de alea nu-mi fac griji. Anyways, urata treaba. :frown:

P.S. Nu o sa mai cumperi HDD-uri de la ei? Dar de la cine, Hitachi, Fujitsu? Ca Samsung a fost cumparat de Seagate si mai mult ca sigur si ele vor avea tot 2 ani garantie...
 
@Cosmin_C
Nu o sa mai cumpar pt mine personal HDD-uri pana cand imi cedeaza de uzura exemplarele pe care le am deja.


Sa analizam un pic situatia:

Pica un dezastru natural pe producatorii de HDD-uri, stocurile de harduri ramase sunt intens solicitate de cumparatori si garantii, rezulta o scumpire a hardurilor. Clientii nu agreeaza situatia si amana cumparaturile si asta rezulta in vanzari mai reduse. Producatorii se decid sa isi reduca cheltuielile cu garantiile si in acelasi timp sa impulsioneze vanzarile hardurilor scumpite recent si taie garantiile HDD-urilor bazandu-se pe valul de cumparatori care vor acorda importanta mai redusa pretului si mai mare garantiei de 3 ani. De asemenea la produsele scumpe (unde nu sunt asa multi doritori) se maresc vanzarile pt ca au garantii mai mari ca produsele de buget.

Voi ce parere aveti de rationamentul de mai sus ?
 
Mai degraba fizica. Uzura morala la HDD nu e foarte mare, eu inca mai folosesc discuri de 320 GB si 500 GB chiar daca sunt modele de prin 2006-2007 si nici nu am de ce sa le schimb cu altele noi de capacitate similara. Sunt discuri de boot, nu e nevoie de capacitate si nici nu am probleme cu siguranta datelor - nu e nimic de pierdut pe ele, daca pica bag alt disc si reinstalez, datele sunt in alta parte, deci uzura morala nu prea exista. Da, am niste discuri de 20 si 40 GB prin biblioteca (nu am gasit unde sa le reciclez si nu le dau la gunoi), alea sunt uzate moral (sunt si pe IDE), dar nu e acelasi lucru.
 
Da, am niste discuri de 20 si 40 GB prin biblioteca (nu am gasit unde sa le reciclez si nu le dau la gunoi), alea sunt uzate moral (sunt si pe IDE), dar nu e acelasi lucru.
Glumesti, nu? :smile:) La serviciu la mine majoritatea sistemelor au harduri de 20-40-80 Gb IDE, pe sisteme Pentium IV WIlamette, Northwood si Prescott sau AThlon XP/64. Sint numai sisteme Ofiice, wtf, configuratiile astea sint suficiente, iar daca cineva are de aruncat harduri pe IDE si memorii DDR1 nu ma supar sa le refolosesc eu.
 
Ti se pare ceva amuzant sau glumele mele asa sunt de obicei ca se pot usor confunda?

PS. Sunt offtopic :frown:
 
Parerea mea si parerea ta vis-a-vis de calitatea glumelor tale sint 3 lucruri cu totul diferite care se pot confunda usor in conditiile incidentei aparute ca urmare a unor coincidente, care coincide uneori cu parerea mea in legatura cu incidenta parerii mele vis-a-vis de parerea ta incidentala asupra acestor coincidente.

Esti offtopic :smile:
 
Sincer nu mă afectează absolut deloc. Nu văd situația în care o să refuz să cumpăr un HDD pe motiv că are garanție doar 2 ani.
 
Tin la fel de mult. Sunt de fapt aceleasi harduri cu firmware mai putin crippleware si pret mai mare. Garantia iti inlocuieste hardul, nu si datele pierdute.
 
Poate e un pic cam marunta stirea dar poate e utila cuiva: o sa opreasca situl oficial Abit pe 28 Februarie 2012:

http://www.abit.com.tw/

Remind : The website will stop providing service on 28st of February, 2012.

Cine mai vrea biosuri si utilitare Abit de pe site ar fi bine sa se grabeasca sa le ia.
 
Intel fakes Ivy Bridge graphics on stage at CES
At the media and press briefing, Intel’s Mooly Eden was showing off an Ultrathin with an Ivy Bridge CPU, and claimed it could and was running a DX11 game. When he started the game, the control panel for VLC popped up. VLC is a media player, the ‘game’ was a recorded movie. If you watch the video, you can clearly see the screw up in the first few seconds.
The demo started out badly and choppy, and it was immediately obvious to any fool watching that Mooly was not actually playing the game. It was worse than a 1950s TV sitcom with the father ‘driving’ the family with a badly projected video out the ‘back window’. The audience was so unconvinced that Mooly very quickly gave up the charade and admitted that it was being “run from back stage.”


Intel’s official response to the incident:

“We used a video in the DX11 Ivy Bridge-based Ultrabook demo simply for expediency at today’s Intel press event at CES. We were extremely limited for time and didn’t want to lose any time by getting in and out of the game. And Mooly told the audience this at the end of the demo… [...].
 
Aham... Sure.


Un retard arunca o piatra in balta si alti 50 de retarzi se apuca sa sara dupa ea. Cine plm ii baga in seama pe toti blogarasii astia cu impresii de mari jurnalisti? Free press, inteleg, dar retarded press? :capu:
 
WEB GOES ON STRIKE

In link-ul de mai sus este o lista lunga cu site-urile care maine 18.01.2012 nu isi vor mai oferi serviciile in semn de protest fata de SOPA/PIPA.
Wikipedia este unul din aceste site-uri.
 
Back
Top