IT industry news

Daca dispare si ultima urma de compatibilitate (care, btw, in general a supravietuit 35 de ani), nu mai vad nici un motiv pentru care ar mai folosi cineva x86/64.
 
Athlon II X2 255 am eu pe sistemul de la firma si NU se descurca asa bine in browsing pe cat ai crede, in 2017. La un moment dat ramasesem fara placa video decenta pe el iar pe youtube filmele 1080p incarcau procesorul la 100% si evident apareau sacadari, sunet cu pauze, pana si cursorul mergea in reluare in acel moment. Dupa ce am pus o placa video care se putea ocupa de accelerarea video problema a disparut, dar oricum sunt momente / site-uri care pot duce procesorul in 100% load si apar sacadari / intreruperi ale sunetului (am muzica in background, un banal winamp).

Deci da, astept cu interes sa crape sa primesc un sistem o idee mai nou. Da' nu moare al dracu' :biggrin: si-l am de cand era o chestie noua, deci 7 ani, poate mai mult.
 
Ultima urma de compatibilitate cu ce? Cu un boot de DOS? Sunt o gramada de aplictii pe 32 si 64 de biti utile si a caror rescriere (pe ce? pe ARM?) ar costa enorm. Si pana la urma pe ce sa te muti, pe Mediatek?
 
Sa imi zici si mie gramada aia de chestii utile care ar costa enorm sa fie rescrise. Probabil 80% au deja alternative free in linux/android, recompilabile pe aproape orice alta platforma, si restul de 20% fiind chestii industriale gen CAD...
Exista un singur motiv pentru care (posibil, nu probabil) sa mai cumpar x86/x64 in viitor: jocuri. Si doar fiindca mouse-ul ma atrage mai mult decat gamepad-ul.
 
Defineste ce inseamna "bine": daca a consuma 150W ca sa deschida mai lent niste pagini de web e bine, atunci ai dreptate, dar se poate face cu 30W. Chiar daca nu mai suntem in epoca dublarii frecventelor la fiecare 2-3 ani, eficienta tot creste si chiar si performanta, daca masori IPC.

30W consum pt un intreg PC? Cred ca doar netopul meu cu Atom consuma atat.

Sistemul bun pt mine insemna un sistem cu procesor E5300, chipset G45, 8 GB RAM si un Intel 520 128GB, Video X4500 HD integrat in chipset, tot sistemul consumand pana 100W (masurat cu un Watmetru). Sistemul de operare e Windows 7.

Mie mi se pare ca sistemul asta merge mai rapid ca I5-ul Haswell cu 8GB si HDD de la munca (se simte ca are SSD sistemul cu E5300). Sistemul cu I5 foloseste Windows 10 Pro ultimul build.

Cosmin a facut o observatie corecta legat de placa video, cand am cumparat sistemul cu Core 2 Duo de mai sus am tinut cont de faptul ca are placa video integrata cu decodare H.264/VC1 si mufa DVI pe placa de baza.

Cu addonul h264ify pt Chrome (forteaza clipurile in mod H.264) pot viziona si Youtube VP8/9 full HD fara intreruperi.
 
i3 7100 (3.9GHz) cu 16 GB de RAM si 6 HDD-uri mari consumatoare de curent imi consuma 48W cand sta si 60 cand e utilizat. Daca scad cele 6 discuri cred ca raman vreo 30W, poate mai putin. Si pentru un browser nu consuma procesor, vad ca asta sta la < 1 Ghz.
 
Si la mine sistemul de filme consuma 45-50 watts in idle/browsing, I3 Haswell, 2x HDD, placa video HD7850 care-i probabil responsabila de jumatate din acest consum pentru ca merge in dual-display mode si sta cu frecventele mai sus. Pe vremea Core2 Duo nici nu visam la acest consum, cu E8400 si video 8800GT aveam ~100W cand priveam cu intensitate la wallpaper.

Probabil un I3 Coffee Lake cu o placa video moderna gen GTX 1050 TI o sa aiba sub 30W in idle/browsing si performanta mult mai mare in casual gaming & stuff - sistemul de filme mai e folosit si la jocuri, de obicei 4 player local games. :smile: As prefera ca placa video sa stea cu ventilatoarele oprite in idle, pentru ca merge non-stop si aduna incet-incet un praf care poate fi evitat...
 
Last edited:
Iar? Încă? Numa' anul trecut au avut probleme. Și de doi ani. Și acu' trei ani...
 
Fun adevarat o sa fie cand or sa inceapa sa recheme in service hibridele, electricele... Or sa-si dea unii cu Tesla in oo. :biggrin:
 
Pentru toata lumea, inclusiv cei care traiesc sub un bolovan: Windows 10 update din 3 ianuarie e busit.

Suficient de busit incat upgrade-ul de maine din datacenter a fost amanat pentru un viitor inca necunoscut, iar toti cei care au avut parte de upgrade au trebuit sa faca uninstall din diverse motive - in cazul meu nu mai merge clientul de VPN (si producatorul deja explica ce a busit MS de nu mai merge) si headsetul - asta e ce am testat pana acum.

Cine vrea sa traiasca la limita poate totusi sa il instaleze. E o lume libera (sigur ca da).
 
Citisem ca erau belele cu update-ul pt Meltdown si Spectre din cauza anti-virusilor dar nu ma asteptam sa faca si alte probleme. Sper sa rezolve beleaua asta pana pun peticele de luna asta pt Windows 7/8.1.
 
Am instalat update-ul KB4056894 (Security Monthly Quality Rollup for Windows 7) si nu au aparut probleme dupa instalare. Totusi asta e o instalare cu toate updateurile din Decembrie 2017 peste care au fost instalate doar 7Zip, Sumatra PDF, Chrome, VLC, CCleaner, EMET, MBAE si Bitdefender free. De asemenea am avut grija ca antivirusul sa se updateze la ultima versiune compatibila cu patchul MS inainte de a da Windows Update.
 
Windows Meltdown-Spectre fix: How to check if your AV is blocking Microsoft patch

As Microsoft warned this week, it's not delivering its January 3 Windows security updates to customers if they're running third-party antivirus, unless the AV is confirmed to be compatible with it.

Microsoft's testing found some antivirus products were producing errors by making unsupported calls into Windows kernel memory, resulting in blue screen of death (BSOD) errors.

Third-party Windows antivirus products need to support Microsoft's security update and set a Windows registry key for customers to receive the update via Windows Update.

Lista cu produse AV & compatibilitatea cu noul patch.

La instalarea manuala a patch-ului nu se mai verifica existenta acelei chei din registry.
 
Iar Malwarebytes sez today: "No software patch for Spectre is available at the time of this article. Partial hardening and mitigations are being worked on, but they are unlikely to be published soon.

The Spectre bug can be exploited via JavaScript and WebAssembly, which makes it even more critical. "

Deci pe moment patches alea (pt Meltdown) sunt (zic eu in prostia mea) asa, ca o frectie. :frown:
 
Păi nu sunt, că Spectre este (mult) mai dificil de pus în practică, Meltdown era și (oarecum) ușor și aplicabil la 99% din cota de piață (dacă cineva are impresia că mai există servere cu AMD, să mă corecteze :biggrin:).
 
Back
Top