Is this fun or what? :D

Sigur nu vine la cutremur? Alte catastrofe naturale in afara de Vasilica Viorica nu stiu sa fie foarte grave.
Nu zic de alea de 5 grade care nu-ti amesteca nici zaharul in ceai, ma refer la cele mari ca cel din '77. Vad ca nici ei nu sunt expliciti referitor la ce trimit
"Sistemul RO-ALERT este folosit în situații majore în care viața și sănătatea cetățenilor sunt puse în pericol, cum ar fi fenomene meteo extreme, inundații amenințătoare, atac terorist sau alte situații care amenință grav comunitățile."
 
Secretarul de stat în MAI a arătat că în perioada 17-27 septembrie sistemul RO-ALERT va fi testat la nivel naţional.
Noi în ultima perioadă am făcut câteva testări la nivelul Bucureştiului. Pentru a stabili funcţionalitatea ... bla, bla"
El a menţionat la acest moment mesajele, care vor fi transmise de bază în limba română, existând posibilitatea să fie transmise şi în alte limbi, în funcţie de zonă, nu vor avertiza şi iminenţa unui cutremur, pentru a nu induce panica în rândul oamenilor.
Alea ce te anunță la cutremure sunt pe bani, mai puțin Telegram. :kul:
 
Last edited:
Cât de tare ar trebui să se audă alertele alea de la RO-Alert? Depinde de cât de tare e setat să sune telefonul? Am primit și eu un mesaj azi, dar nu l-am auzit. Eram într-un loc relativ liniștit, fără prea mare zgomot de fond. Telefonul e setat să nu sune prea tare, dar nu e pe silent.
 
La mine s-a auzit la nivelul setarii mele de sunat telefonul.
Dar vad in setari ca poti ignora asta si sa-l faci sa racneasca maxim la tine. :biggrin:

alerte.png

PS. La mine a si vorbit mesajul ala. Cu o voce robotica da' macar era feminina. :smile:
 
Vocea e din telefonul tau, e mereu cu tine. :biggrin:

Eu n-am atatea optiuni, doar emergency alerts si e enabled dar nu pot schimba setarea. Oricum trec telefonul pe airplane mode noaptea, sa nu ma bazaie vreo catastrofa cand dorm.
 
Cred că lipsește un asterisc* pe-acolo și se interpretează (probabil) "o carcasă dacă îți faci sistem întreg la noi!".
 
Neamțul se trezește dimineața, trântește 4 oua în tigaie și pleacă la muncă.
Francezul se trezește dimineața, trântește 3 oua în tigaie și pleacă la muncă.
Romanul se trezește dimineața, trântește 2 oua pe bicicleta și pleacă la muncă.
 
Back
Top