Is this fun or what? :D

Lasă bre că e democrație. Mi-a plăcut cum l-a pocnit pe ăla de nici nu știa de unde a venit, săracu a rămas trăsnit. :hihi:
 
Ăştia sunt ăia de stăteau înăuntru, pe când aveam un stat românesc adevărat, fie el şi pe vremea lu' nea Nicu. Acum îs pe-afară... toţi zevzecii, frustraţii şi nebunii.

Da, și ăia sănătoși au rămas în România. Keep dreaming :smile:
 
Știu că dacă imbecilul ăla care dansează la volan dă peste cineva în orice altă țară, va înfunda pușcăria. Pe de altă parte, în .ro... discutabil.

Peste tot există nebuni, frustrați, psihopați. La fel cum există oameni inteligenți, echilibrați. Mereu primii vor ieși în evidență, oriunde. Guns make the news. Science doesn't.
 
Ştii ceva, uite!
Ideea era alta şi anume că nebunii ăia erau înainte unde trebuiau să fie (în marea lor majoritate), adică prin ospicii, spitale de psihiatrie, asistaţi etc. Acum sunt afară, îţi taie/calcă/bate/mutilează amicul, amica, nevasta, copilul etc. Asta am vrut să zic.

PS: mă lasă rece cum e la alţii. Şi la noi a fost cum trebuie cândva. Asta nu ştiu mulţi şi iau etalon ce se întâmplă în prezent.
 
La noi nu a fost cum trebuie niciodata, am fost in Balcani dintotdeauna si ne-am comportat ca atare. Nici in perioada interbelica nu a fost cine stie ce, in comunism nici atat.
 
Ştii ceva, uite!
Ideea era alta şi anume că nebunii ăia erau înainte unde trebuiau să fie (în marea lor majoritate), adică prin ospicii, spitale de psihiatrie, asistaţi etc. Acum sunt afară, îţi taie/calcă/bate/mutilează amicul, amica, nevasta, copilul etc. Asta am vrut să zic.

PS: mă lasă rece cum e la alţii. Şi la noi a fost cum trebuie cândva. Asta nu ştiu mulţi şi iau etalon ce se întâmplă în prezent.

1. Păi exprimă-te cum trebuie.

2. O fi fost cum trebuie în lumea ta. În lumea reală a fost un rahat cu moț. Etalon ar trebui să fie ce se întâmplă prin locuri civilizate, nu România. Trecut sau prezent, tot un rect. Gen.

3. Adi iar trollezi. România nu a fost niciodată în Balcani. Dacă mai aud inepția asta o să vomit. Păcat e că o aud și de la persoane civilizate și educate și culte, ceea ce este înfiorător.
 
Geografic nu, cultural da. Si despre asta e vorba, nu de delimitarea masei continentale si a peninsulelor. Si de obicei toata lumea la asta se refera cand spune ca Romania e in Balcani, pentru ca "Balcani" in sens cultural e diferit de Rusia (includ Ucraina si Bielorusia ca parte din Rusia culturala) si de fostul imperiu austro-ungar. Granita culturala era la muntii Carpati, cu Transilvania de cultura A-U si Muntenia miticilor. "Regatean" era o denumire usor peiorativa data de transilvaneni muntenilor si in parte moldovenilor pe considerente culturale, nu imperialiste. Ce dracu' trollez?

PS. Sunt crescut in fostul imperiu, cand am venit in Bucuresti aveam vreo 6 ani.
 
@IceCub -

Countries that have only a small portion of their land located within the peninsula:

Romania

La tine small portion of land = România e în Balcani? LOL.

Adi, _~_ -> cultural. Erm. :lol:

A, da, logic, noi ne uitam la bulgari și la sârbi la TV. Clar suntem în Balcani dpdv cultural :lol:
 
The term "The Balkans" covers not only those countries which lie within the boundaries of the "Balkan Peninsula", but may also include Slovenia, and Romania.[5]

Dupa cum spuneau si colegii mai sus, in cazul de fata Balcani nu inseamna strict o regiune geografica.
 
Etalon ar trebui să fie ce se întâmplă prin locuri civilizate, nu România.

Dacă luăm la bani mărunţi istoria acelor locuri, ajungem la altă concluzie: îs locuri "adăpostite"/favorizate/tihnite, nu civilizate. Cuvinte cheie: absenţă războaie (poate doar între ei, aşa ca civilizaţii), aşa-zisul imperialism, supt de pe la alţii bogăţii naturale etc. Civilizate apucături, n-am ce zice...

PS: Las-o mai uşor cu voma aia, că induci şi altora reflexul...
 
Dacă luăm la bani mărunţi istoria acelor locuri, ajungem la altă concluzie: îs locuri "adăpostite"/favorizate/tihnite, nu civilizate. Cuvinte cheie: absenţă războaie (poate doar între ei, aşa ca civilizaţii), aşa-zisul imperialism, supt de pe la alţii bogăţii naturale etc. Civilizate apucături, n-am ce zice...

PS: Las-o mai uşor cu voma aia, că induci şi altora reflexul...

Trololol, și românii au stat la "gura" europei și-au apărat-o și-au favorizat tihna aia nu? :biggrin:

Primul și-al doilea război mondial s-au dus pe lună nu? Sau pe marte. Nu în europa.

Imperialism LOL. Și SUA ce mai este?

Îmi vine să vomit când văd oameni civilizați, educați și inteligenți cum o iau pe ulei. Cum ai vrea să mă simt?
 
Împărtășesc senzația când văd oameni civilizați, educați și inteligenți care batjocoresc troll-style o opinie diferită. :smile:

Despre România nu ne referim la spațiu geografic pustiu, ci ca popor, fiindcă fără el toată discuția e irelevantă. Prin urmare, românii nu doar că sunt balcanici, ci chiar sunt reprezentativi prin comportament pentru tot ce înseamnă spiritul balcanic. Din nefericire, am adoptat toate proastele obiceiuri ale regiunii. Da, se văd grade diferite de balcanizare sau germanizare sau rusificare în regiunile tradiționale, însă la fel de bine se poate observa miticizarea Brașovului, Sibiului și Constanței. Iar dacă tu vezi situația mai roz sau nu vrei să recunoști cât de rău am ajuns, mă tem că asta e problema ta :smile:
 
Back
Top