Is this fun or what? :D

Subiecte BAC sesiunea toamna 2011! :biggrin:

SUBIECTUL I (LIMBA SI LITERATURA ROMÂNĂ)

Se dă textul: “Ana are mere”.

Pe foaia de examen sau pe o altă hârtie pe care o aveti la îndemână, servetel, ambalaj de ciocolată, etc. scrieti răspunsul la următoarele întrebări:

1. Ce are Ana?

2. Cine are mere?

3. Extrageti cel putin un fruct din text.

4. Desenati un măr.

5. Scrieti un alt nume de fată în afară de Ana. Dacă nu vă amintiti e bun si un nume de băiat.

6. Alcătuiti o scurtă compunere în care să povestiti ce vă trece prin cap.

7. Analizati textul în 3-4 pagini, sau la alegere scrieti un banc.

**********************************************

SUBIECTUL II (MATEMATICĂ)

1. Aflati valoarea lui x din ecuatia: x = 2.

2. Suma a două numere este 4. Numerele sunt egale. Aflati măcar unul din cele două numere.

3. Calistrat avea 10 ani când mama lui l-a ars cu un fier încins pentru că a luat un 9 la matematică. Câti ani are Calistrat la 2 ani după tristul eveniment?

4. Desenati un pătrat.

5. Imaginati-vă un trunchi de piramidă triunghiulară regulată.

6. Puneti în ordine crescătoare numerele: 1,2,3,4,5,6,7,8,9.

7. Gânditi-vă la două numere la alegere si scrieti-l pe cel mai mare.

**********************************************

SUBIECTUL III (ISTORIE)

1. Asociati următorii sefi de stat cu anii în care au murit: Burebista, Nicolae Ceauescu – 44 î.Hr, 1989 d.Hr.

2. Scrieti un scurt text istoric folosind următoarele cuvinte: bătălie, democratie, Ștefan cel Mare, porumb fiert, Decebal, 1600.

3. Faceti un portret al lui Deceneu asa cum vi-l imaginati.

4. Ordonati cronologic următoarele evenimente istorice: aparitia omului, Unirea de la 1600, majoratul lui Burebista, Unirea de la 1918.

5. Ce tară s-a format în urma Marii Uniri de la 1918?

6. Deduceti o calitate a domnitorului Radu cel Frumos analizând cu atentie numele acestuia.

7. Analizati comparativ în 2-3, maxim 4 cuvinte domnia de 2 luni a lui Ciubăr Vodă i cea de 47 de ani a lui Ștefan cel Mare în Moldova. Încercati să analizati din cel putin 3 perspective i să construiti un text care să respecte rigorile unei scrieri istorice cu caracter academic. Depăsirea limitei de 4 cuvinte duce la excluderea din examen!

**********************************************

SUBIECTUL IV (GEOGRAFIE)

1. Comparati din punct de vedere al altitudinii Vârful Moldoveanu si Marea Neagră.

2. Enumerati doi vecini ai României. Dacă nu vă amintiti, enumerati doi vecini de-ai dumneavoastră de acasă.

3. În 7-8 pagini, analizati fauna, flora i relieful complex al statului Vatican.

4. În ce punct cardinal al României este situată Câmpia de Vest?
Dacă nu stiti ce este acela un punct cardinal puteti să răspundeti “Vest” si să treceti la subiectul următor.

5. Pasuri si trecători: Cine a spus “Un pas mic pentru om, un pas mare pentru omenire”?

6. Alegeti variant corectă: Vârful Negoiu are altitudinea: a. 2535 metri b. 11 metri c. un miliard de metri d. altitudinea variază de la o
zi la alta.

7. Conform unor măsurători, Vârful Omu ar avea altitudinea de 2505m, conform altor măsurători ar avea 2507m. Care credeti că este varianta corectă. Argumentati
 
Rîdeți voi rîdeți, dar subiectele la istorie de anul ăsta au fost exact ca subiectul 1 de mai sus - doar că era Vlad Țepeș în loc de Ana. Era practic imposibil să nu-l iei, chiar dacă aveai mai multe absențe decît ore de curs.
 
Voi n-ati inteles nimic din bacul de anul asta: e de fitza sa nu-l iei! De ce nu au aia cu BMW X5..6..7 bluetooth in ureche cand conduc? Pentru ca asta e spilu'! :biggrin:
 
Mie tot îmi vine în minte ce ne-a povestit un coleg. Soţia e profă de mate şi a văzut următorul text într-o lucrare:
Code:
[i]x+1 linie de fracţie[/i]
Exact aşa... Cât de bou tră să fii să nu ştii să scrii nici după dictare?!
 
E postat pe un stalp in intersectie la Baba Novac. :biggrin:

DSC_0008.jpg
 
Man Laws

1. Under no circumstances may two men share an umbrella

2. It is OK for a man to cry ONLY under the following circumstances:

(a) When a heroic dog dies to save its master.
(b) The moment Angelina Jolie starts unbuttoning her blouse.
(c) After wrecking your boss's car.
(d) One hour, 12 minutes, 37 seconds into "The Crying Game".
(e) When she is using her teeth.

3. Any Man who brings a camera to a bachelor party may be legally killed and eaten by his buddies.

4. Unless he murdered someone in your family, you must bail a friend out of jail within 12 hours.

5. If you've known a guy for more than 24 hours, his sister is off limits forever unless you actually marry her.
 
Probabil se refera la cei 2 gb ram, dar eu vad aiurea acolo latimea de banda, 156.6 gb/s de la DDR3 64bit este o performanta deosebita. :smile: Dar tot nu prea are ce cauta pe topicul de bancuri/fun...
 
Probabil am mers eu prea departe cu ideea pana la: "- Vreau si eu o placa video de 1 giga. - Ce model? - De 1 giga! - Am de 2 giga la 2 milioane. - Super tare! Atunci da-mi doua." Scuze daca am inoportunat.
 
Poanta era buna acum vreo 6 ani, cam de cand au inceput astia cu tampeniile. Pe scurt: E fumata! :biggrin:

LE: Ontopic.
 

Attachments

  • DSC_0015.jpg
    DSC_0015.jpg
    46.2 KB · Views: 49
Schimbăm subiectu', da' rămânem la chestii aparent ye olde.



Metăl! :rulz: :rulz: :rulz:
 
Last edited by a moderator:
Din minunata lume a publicitatii online:
 

Attachments

  • ScreenHunter_01 Aug. 31 14.30.gif
    ScreenHunter_01 Aug. 31 14.30.gif
    22.6 KB · Views: 65
Back
Top