Is this fun or what? :D

Ieri puteam sa cumpar acest dozimetru cu fix 169.99$. Azi a fost actualizat PRETUL. Is this fun? :zbang: Pepe Latino Music.
 

Attachments

  • ScreenHunter_01 Mar. 16 10.31.gif
    ScreenHunter_01 Mar. 16 10.31.gif
    45.6 KB · Views: 55
Da, e bun să fie acolo, la casa omului. O să stai în fiecare zi să măsori? Şi dacă într-o zi vezi că a crescut nivelul, ce faci? Unde fugi? Şi dacă mori iradiat şi nu apuci să-l foloseşti, nu-ţi pare rău că ai dat banii degeaba?
 
Vorbind serios, gadgetul ala nu e numai dozimetru ci (mai important) e si radiometru. Mergi cu el la piata si masori cartoful, sa stii ce bagi in gura. Tie nu ti-a murit nimeni (niciun cunoscut) in primele 12 luni dupa Cernobil? Mie da. S-a bucurat foarte tare saracul ca la piata ajunsesera taranii sa dea salata aproape gratis, numai sa nu o arunce. Cumpara in draci ca are vitamine si radea de noi ca nu profitam de ocazie. RIP. :frown:
 
Continuând pe aceeaşi linie, chiar aş fi curios ce faţă fac ăia când văd că le măsori cartofii. :rotf:
 
Vorbind serios, gadgetul ala nu e numai dozimetru ci (mai important) e si radiometru. Mergi cu el la piata si masori cartoful, sa stii ce bagi in gura. Tie nu ti-a murit nimeni (niciun cunoscut) in primele 12 luni dupa Cernobil? Mie da. S-a bucurat foarte tare saracul ca la piata ajunsesera taranii sa dea salata aproape gratis, numai sa nu o arunce. Cumpara in draci ca are vitamine si radea de noi ca nu profitam de ocazie. RIP. :frown:
Nu vreau să creez o dispută, dar în perioada aceea eram studinte, chiar în Buc. După accident, am monitorizat zi de zi, cca. 3 saptamâni (grație profesorului de fizică) fondul de radiații din oraș. Practic, radiația s-a încadrat în limite normale, cu ușoare creșteri, dar care n-au depășit limita admisă. Din ce am înțeles, doar prin nord au fost ceva valori mai crescute, dar în limite acceptabile. Din ce știu 60% din "puterea" norului radioactiv s-a "pierdut" în Ucraina și Bielorusia. Urmează apoi Finlanda, Suedia, Norvegia. E adevărat, norul s-a tot rotit deasupra Europei, dar radioactivitatea n-a fost așa crescută. Mitul e mai puternic decât realitatea.
Ca idee, prin natura meseriei măsor radioactivitatea la fierul vechi ce pleacă în Turcia, Grecia etc. De curiozitate, am testat diverse chestii ce se perindă prin port la BR și am detectat valori depășite la dolomita ce se extrage din carierele munților Dobrogei. Mult mai mare decât fondul natural.

International spread of radioactive substances

Four hundred times more radioactive material was released than had been by the atomic bombing of Hiroshima. However, compared to the total amount released by nuclear weapons testing during the 1950s and 1960s, the Chernobyl disaster released 1/100 to 1/1000 the radioactivity.[51] The fallout was detected over all of Europe except for the Iberian Peninsula.[52][53][54]

The initial evidence that a major release of radioactive material was affecting other countries came not from Soviet sources, but from Sweden, where on the morning of 28 April[55] workers at the Forsmark Nuclear Power Plant (approximately 1,100 km (680 mi) from the Chernobyl site) were found to have radioactive particles on their clothes.[56] It was Sweden's search for the source of radioactivity, after they had determined there was no leak at the Swedish plant, that at noon on April 28 led to the first hint of a serious nuclear problem in the western Soviet Union. Hence the evacuation of Pripyat on April 27, 36 hours after the initial explosions, was silently completed before the disaster became known outside the Soviet Union. The rise in radiation levels had at that time already been measured in Finland, but a civil service strike delayed the response and publication.[57]

Contamination from the Chernobyl accident was scattered irregularly depending on weather conditions. Reports from Soviet and Western scientists indicate that Belarus received about 60% of the contamination that fell on the former Soviet Union. However, the 2006 TORCH report stated that half of the volatile particles had landed outside Ukraine, Belarus, and Russia. A large area in Russia south of Bryansk was also contaminated, as were parts of northwestern Ukraine. Studies in surrounding countries indicate that over one million people could have been affected by radiation.[58]

Recently published data from a long-term monitoring program (The Korma-Report)[59] show a decrease in internal radiation exposure of the inhabitants of a region in Belarus close to Gomel. Resettlement may even be possible in prohibited areas provided that people comply with appropriate dietary rules.

In Western Europe, precautionary measures taken in response to the radiation included seemingly arbitrary regulations banning the importation of certain foods but not others. In France some officials stated that the Chernobyl accident had no adverse effects.[citation needed] Official figures in southern Bavaria in Germany indicated that some wild plant species contained substantial levels of caesium, which were believed to have been passed onto them by wild boars, a significant number of which had already contained radioactive particles above the allowed level, consuming them.[60]


Sursa.
 
Păi dacă ești fraier să le spui că măsori radiațiile din cartofi... Zi și tu că ești unul din ăla naturist, yoga, chestii, și măsori bioenergia plantelor ca să se potrivească cu ciclii astrali, că altfel îți dezechilibrează chakrele :biggrin: Iar când dai de niște morcovi ce aproape că strălucesc în întuneric, nu le zici că ăia ar trebui gătiți în oală de plumb, ci suspini frustrat că ți-ar fi fost buni acu' 8 luni când ai făcut o cură de detoxifiere cu plante roșii :biggrin:
 
@Ursa: Presupunand ca s-ar intampla ceva la Cernavoda (putin probabil) sau la Kozlodui (hm...), ai da copilului sa manance salata / ridichi cumparate din piata sau lapte de vaca de nu-stiu-unde? Sincer? :smile:
 
Nu știu ce-aș face, dar știu că atunci cu Cernobâlul n-a fost cazul. Plus că nu găseai pe piață decât produse autohtone. Pe de altă parte, nici acum nu știi ce-i în legumele ce le mâncăm. Sau știm că-s pline de chimicale care, pe termen lung, au efecte mult mai nocive?
 
Planeta se impute, e bun la casa omului. :smile: Facem un group-buy? Poate prindem cateva la pretul vechi. :biggrin:

Are mama unul pe acasă, dacă vrei ceva cu împrumut pe termen relativ scurt. Dacă vrei să cumperi, ea recomandă dozimetrele de la Canberra, am înțeles că ar fi cele mai mici și ușor de folosit (față de ce oferă Dosiman/Ortec, de exemplu). Oricum, toate au reprezentanțe &co în Ro/București și vând și persoanelor fizice, nu tre' să iei bălării overpriced de pe eBay. :tongue:
 
Ce am gasit la noi pleaca de pe la 1600 RON, deci mult peste acei 169.99$ cu care as fi putut sa cumpar Terra-P-ul ala. Personal, avand in vedere ca 99.99999% din timp o sa stea intr-un sertar, nu vreau sa investesc mai mult decat max-max 500 roni pe un astfel de device.

Mai e o treaba: inca nu stiu care este durata de viata a senzorului. In fine, ramane sa ma mai documentez, pana scad din nou preturile. :biggrin:
 
Back
Top