Is this fun or what? :D

Pai daca nu iti convine asa, cumpara-ti un Radeon HD4xxx sau Geforce 8xxx/9xxx la 50$ si ai rezolvat problema.
 
Overlay peste semnalul video al placii grafice, evident.
Da, ca la Voodoo, desi nu-i chiar acelasi lucru.

Pai si in cazul asta semnalul cu care placa video va face fill pe unde trece, nu prin busul PCI-E? :smile:

Da, stiu, sunt offtopic, shame on me! Kill me with fire!
 
Repet intrebarea, cum ajunge informatia in memoria placii video? Prin telepatie? Sau prin busul la care generatorul de semnal este conectat? Passthrough si RAMDAC pe decodor este singura solutie care corespunde idiosincraziilor tale "sa nu treaca prin busul PCI-E". O metoda evident primitiva de care nu-i mai pasa nimanui.
 
Si eu. Singura chestie funny cu PCIe e treaba aia cu tipul care a luat placa video la traforaj pentru ca nu intra in slotul AGP. :biggrin:

Topicul asta e facut sa satisfaca pe toata lumea. Unora le face placere sa explice, altora le face placere sa nu inteleaga. Toata lumea-i fericita :tongue:.
 
Eu inca ma intreb ce cauta PCIe in discutie, inca de la bun inceput.

Explicatia:

IceCub said:
Exista: Broadcom Crystal HD (BCM70015).
Logic Supply au fost printre primii care au scos un PCIe Mini Card cu acest cip la ~ 50$

Marius '95 said:
Hmm... Neinteresant. Este PCI-E si transfera totul prin bus in loc sa randeze direct imaginea.

Dar acu ma gandesc: produsul asta e orientat catre notebookuri, cum altfel sa comunice cu placa video, decat prin busul PCIe?!?!
 
Back
Top