Is this fun or what? :D

Nu chiar, dar daca se face putin bombing cu o anumita sugestie de traducere, se ajunge la respectivul rezultat.
 
Marii câştigători ai un concurs radio pe echipe organizat de rebelii Shebab în luna Ramadanului au primit un "bilet pentru jihad" - puşti şi grenade, relatează AFP.

Câştigătorii unui concurs radio din Somalia au primit puşti şi grenade.

"Motivul pentru care am recompensat tinerii cu arme este să îi încurajăm să participe la războiul sfânt care are loc în Somalia împotriva duşmanilor lui Allah", a declarat şeicul Abdullahi Alhaq, în timpul unei ceremonii de vineri seara.

Concursul, organizat de Shebab, mişcare apropiată al-Qaida, a avut loc în Kismayo, oraş din sudul Somaliei, în timpul lunii Ramadanului. Cinci cartiere din localitate au participat la competiţie, care a cuprins întrebări din ştiinţă, cultură şi Coran.

Învingătorii, o echipă din cartierul Farjano, au primit câte o puşcă de asalt AK-47, două grenade de mână, o mină antitanc şi materiale de birou. Premiul le-a fost înmânat în cursul unei ceremonii la care au asistat sute de locuitori. "Echipa învingătoare a primit arme şi material de birou cu o valoare de 1.000 de dolari", a precizat şeicul Abdullahi Alhaq, aplaudat de mulţime.

"A fost un eveniment mare, pentru că nu am văzut niciodată elevi recompensaţi cu arme după o competiţie culturală", a declarat pentru AFP Mohamed Hersi, un vânzător din Kismayo.

Shebab este o alianţă islamistă care a preluat controlul asupra portului Kismayo, unul dintre cele mai mari din ţară, iar anul trecut a impus legea islamică, interzicând practicarea sportului, DVD-urile şi hainele occidentale.

Ceilalţi concurenţi, care au pierdut, se vor mulţumi cu un AK-47 şi muniţie.

Sursa aici
 
Un jihadist eficient este unul bine pregătit - teoretic, practic şi administrativ. Birocraţia e necesară, altfel cum să măsori rezultatele? :biggrin:
 
Mohamed said:
au primit câte o puşcă de asalt AK-47, două grenade de mână, o mină antitanc şi materiale de birou

Eh, şi tu, mărunţişuri: cuţite, lame, funie de strangulat etc. :biggrin:
 
Ceva de râsu'-plânsu':

"Un evreu şi un ţigan,
Nati Meir şi Adrian
Vin astăzi să vă distreze
Că ei vor să candideze.

Refren:
Să scăpăm ţara de hoţi,
Haideţi să ne unim toţi!
Cu votul care mi-l daţi,
Nicicând n-o să regretaţi.
Am cutreierat prin ţară
Şi-am văzut viaţa amară.

Românii n-au bucurii
Şi n-au ce da la copii.
Eu candidez pentru voi
Ca să vă scap de nevoi.
Toţi v-au spus vorbe deşarte,
Noi vrem să trecem la fapte."

Sursa: http://www.adevarul.ro/articole/un-evreu-si-un-tigan-vin-sa-va-distreze-ca-ei-vor-sa-candideze.html

Fraţilor, ce-a ajuns ţara asta? Cocălarii ne domină!
 
Ăla e cadou simbolic, sunt convins că deja au aşa ceva :biggrin: E echivalentul de la noi al sandvişurilor şi sucului gratuite pentru participanţi.
 
Partea de plans e faptul ca din cauza crizei cartea asta s-ar putea sa devina foarte utila. Parca vad situatia: "draga ruda batrana nu mai trebuie sa economisesti bani pentru sicriu, uite ce cadou de ziua ta ti-am facut ! :biggrin:

Stiu, umor supernegru.
 
:smile:
 

Attachments

  • 16767_1248916750277_1450225918_684670_169398_n.jpg
    16767_1248916750277_1450225918_684670_169398_n.jpg
    57 KB · Views: 78
Back
Top