Is this fun or what? :D

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by jarod, May 4, 2007.

1. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

Si uite asa, incet-incet, incepem sa gandim ca in 12 Monkeys. :tongue:

2. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Hmm, dragule, chiar mi-s așa de paraleli aceia despre care spui tu, de nu-ți închipui... Multe impresii false se fac din niște comentarii pe forum. De cele mai multe ori aciditatea/patosul comentariilor mele sunt îndreptate mai mult spre interlocutorul, care, vezi Doamne, încearcă să-mi facă educație, de cele mai multe ori, cu argumentație zero. Ca un dialog al surzilor unde se încearcă impunerea unor idei. Iar dacă te uiți ce interlocutori am avut, poate ai să înțelegi și de ce. :wink:
    Aaa, am uitat să spun, tu nu faci parte dintre ei: ai, totuși, un vocabular uman, nu simian. :wink:
    link?

3. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Io nu dau link-uri spre site-uri de-alea de pe verificasursa.ro :biggrin:

4. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Am cerut, fiindcă legenda spunea că vinele de apă subterane ar fi de vină, nu gravitația. Se recomandau spire de cupru puse sub pat. Moda asta era prin anii '80-'90. :wink:
    Acum tehnologia a evoluat (și au furat și tot cuprul) în wireless și nu se mai folosesc spire de cupru, doar un pahar cu apă. :hihi:

5. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Nu erau vinele de apă, ci tunelurile dacice de sub toată țara. Sunt pustii acum și trage curentul prin ele, aerul e uscat și atunci produce încărcare electrostatică pe pereții tunelurilor, încărcare ce se suprapune peste câmpul magnetic al pământului. De-aia se tulbură zeama de sare-oțet-apă din pahare, nu de la reacția dintre o sare și un acid prin care se eliberează toate impuritățile din sare și se produce un pic de acetat de cupru și acid hidrocloric. Știința e pentru fraieri, de fapt dacii erau niște vizionari săpători de tuneluri.

hori, ipman, Neo and 1 other person like this.
  6. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

Să nu uităm că aveau şi wifi.

7. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Asta dacă presupui că există impurități cu compuși cu cupru în sarea aia. Sau arunci un bănuț în soluția respectivă. :wink:
    Acidul acetic este un acid organic foarte slab. Din câte mai știu eu de la chimie organică, ambele (oțet și sare) disociază (în ionii respectivi) în soluție și se amestecă, nu reacționează propriu-zis. Probabil că există și ceva infim HCl, care (re)reacționează cu CH3COONa presupus format (asta, da!) și se (re)transformă în sare și oțet. Dacă ar fi așa simplu să obții acid clorhidric... :majoreta:

Later: mă gândeam să-mi iau un de-ăsta. :hihi:
    Bine că-s pe Canon, e chilipir față de ăsta. :biggrin2:

Quark and puterfixer like this.
  8. Quark

Izvor de sanatate. Rog analiza toxicologica. :biggrin:

Attached Files:

• apa.jpg
      apa.jpg
      File size:
      233.2 KB
      Views:
      40
  9. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Ce de E-uri!

10. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Oxigenul e substanță organică?

11. IceCub

IceCub Membru Senior Sugar daddy

Chimia mea e mai ruginita, dar știam ca substanțele organice sunt cele pe baza de carbon...

12. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Ăia cu apa așa par să zică. Sau poate "subst. organice" or fi "substantive organice" sau "substituții organice" :smile:.

ipman likes this.
  13. Quark

Mi-am infrant teama. Am gustat. E fsss. Marketing, nu mai are mirosul stiut, de sosete maturate in zeama de varza. :frown:

14. lauru'_balauru'

lauru'_balauru' Membru Senior Sugar daddy

Asta e ca la medicamente, daca nu iti vine sa versi de la el probabil ca nu e bun :smile:

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

15. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

16. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

17. icsfails

icsfails Membru Sugar daddy

Asta se inscrie si la "why women live longer" :smile:

Quark likes this.
  18. burebista

burebista Manic Miner Sugar daddy

19. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Umblă pe net o etichetă de la Kaufland. :hihi: O fi fotoșopată? La ce specimene populează România, n-aș zice.

origine import.jpg

Quark likes this.
  20. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

A apărut GTA Romania. Nasol că e dor pentru PS4. :hihi:

6.jpg

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice