Is this fun or what? :D

Din cate stiu nu se fac pet-uri din plastic reciclat, tocmai din considerente igienice.
Orice produs din plastic folosit in scop alimentar are in medie 20-30% plastic reciclat de pe aceeasi linie de productie, niciodata din exterior.
Explicatie: pe linia de productie ai o folie din care se fac, de pilda, pahare. Se decupeaza cercuri de plastic din care se face produsul, restul foliei cu gaurile respective se toaca, se amesteca cu materie prima noua si se face o alta folie. La infinit, in teorie.
Plasticul reciclat se foloseste la chestii gen ghiveci de flori sau alte treburi in care nu conteaza prea tare nici compozitia si nici nu se baga in gura.
 
Coca-Cola spune:
"Mai mult, ne propunem sa inchidem circuitul de reciclare, transformand ambalajele folosite in noi recipiente. De exemplu, fabrica de reciclare de la PET la PET din Austria, construita cu ajutorul Coca-Cola Hellenic Group, furnizeaza material reciclat de inalta calitate, eficient din punct de vedere al costurilor, pentru producerea de noi recipiente de bauturi."
Uitasem. Sursa:
http://www.coca-colahellenic.ro/Towardssustainabilit/Environment/Packagingandrecyclin/
 
Last edited:
La mine pe strada aduseseră la un moment dat un container special pentru hârtie și unul pentru plastice. M-am bucurat și reciclam cu conștiinciozitate. In scurt timp însa am remarcat ca recipientul dedicat plasticelor era mereu gol iar cel cu hârtie dădea p'afara. Misterul a fost elucidat în scurt timp:

cat-castiga-un-tigan-care-face-mizerie-in-cartiere-in-cautarea-peturilor-raspuns-un-salariu-mediu-noi-ramanem-cu-mizeria-iar-politia-se-face-ca-ploua-153828.jpg


Unii mai tuciurii furau plasticele și le duceau ei la reciclat.

Intre timp, acele containere au dispărut, iar acum duc plasticele separat într-o sacoșă și le las lângă container ca oricum e bătaie pe ele.
 
Parerea mea e ca in Romania avem o foarte buna rata de colectare materiale reciclabile. Dar nu oficiala. Spume si scandal fac desigur cei care doresc sa recicleze oficial aceste deseuri si sa se imbogateasca. Daca v-as spune cat ofera de ex. URBAN pe kg de diverse (pet, hartie, etc...) v-ar apuca durerea de cap. :kill:

Poftiti:
 

Attachments

  • urban.jpg
    urban.jpg
    410.1 KB · Views: 30
E la viitor. Inca se scarpina in cap incercand sa vada daca si cum pot face asta. Pentru ca ei stiu ca nu e usor, dar ca suna bine sa spui publicului ce vrea sa auda, chiar daca nu e realizabil. Ca uita ei.
Fiecare intelege ce vrea. In acest timp constatam ca nr. de cazuri de cancer de colon a ajuns la cer (in Romania), Neo o sa ne spuna ca e de la prea multa carne si ramanem in ceaţå.
 
Fiecare intelege ce vrea. In acest timp constatam ca nr. de cazuri de cancer de colon a ajuns la cer (in Romania), Neo o sa ne spuna ca e de la prea multa carne si ramanem in ceaţå.
Nu cred. Cred că de fapt este de acum câteva generații început trendul (are o componentă genetică) și încă nu-i rău-rău.

Stai, că urmează demențele alcoolice ale celor care se îndreaptă spre 60 de ani în următorii 10 ani, să te ții acolo. Eu văd cât de greu este cu un sistem organizat de asistență socială și "care" la domiciliu, dar astea sunt SFuri pentru România.
 
Nu stiu de ce nu ne adaptam la conditii, si sa punem containere d'alea cu usa laterala. Oricine are voie sa ridice de acolo cu conditia sa lase curat in urma. Asa asiguri transport gratuit pentru o parte din containere.
 
Cred că de fapt este de acum câteva generații început trendul (are o componentă genetică) și încă nu-i rău-rău.

Stai, că urmează demențele alcoolice ale celor care se îndreaptă spre 60 de ani în următorii 10 ani, să te ții acolo.
Poti sa spui mai multe despre ambele subiecte?
1. Ce ar insemna rau-rau, se va amplifica in timp?
2. Care e treaba cu alcoolul in urmatorii 10 ani? Pe-aici cine bea mult o face de mult, nu asteapta sa ajunga la 60 de ani, am colegi de 30 care deja beau prea mult (dupa parerea mea, dar eu sunt spre cealalta extrema).
 
N-ai înțeles. Mă refeream că maximum incidenței cancerelor încă n-a fost atins pentru că încă n-au ajuns cei care beau și fumau prin anii 70-80 la 20 de ani la vârsta potrivită.

O să explic pe luni, weekend de gardă și-i mai complicat cu scrisul pe telefon.


 
Si avem un extraordinar soft (pe winphones) care deja face inutila orice prezenta a unui doctor. De la simptome la un diagnostic extrem de precis, in doar doi pasi: :biggrin: :biggrin: :biggrin:
 

Attachments

  • tb1.png
    tb1.png
    131.9 KB · Views: 39
  • tb2.png
    tb2.png
    262.7 KB · Views: 40
Fac astazi programare pe site-ul www.prefecturaconstanta.ro pentru preschimbarea permisului de conducere și primesc mail-ul de confirmare care arata astfel:

permis.PNG


WTF? :biggrin:

Cred ca tipul so fi saturat sa stea după semnături/aprobări/referate și a făcut (cumva) sa meargă sistemul, chiar dacă mail-urile vin de pe domeniul lui.
 
Ca urmare a sangeroaselor atentate teroriste de aseara (de la Londra), Franta ia o masura extrema: diseara se vor stinge luminile in Turnul Eiffel.
Murim dar respectam valorile europene. :zbang:
 
Back
Top