Întreruperi programate pentru mentenanță

Sunt și acum, probabil le folosești în editorul de răspuns și ți se par normale - Ctrl-B pentru bold, Ctrl-I pentru italic, undo, redo, remove formatting, format bullet/numbered list... Cu mai multe butoane-n toolbar o să fie mai multe shortcut-uri. La toolbar-ul curent nu pot să adaug butoane (de exemplu pentru strike) decât dacă-mi bag nasul prin ceva .js obscur; versiunea nouă pare să folosească un editor wysiwyg ceva mai flexibil.
 
S-a făcut update la forum. N-am sărit la versiunea majoră 2.x ci am rămas pe 1.5.x pentru ca schimbările să fie minimale, da' să avem toate actualizările de securitate și de GDPR (pe care le-au finalizat cu o zi înainte de deadline, pana mea).

Ah, și am schimbat și versiunea de PHP folosită, de la anticul 5.4 am activat 7.1, că e semnificativ mai rapid (printre altele).

Urmează să pun și versiunile actualizate ale temelor și plugin-urilor, când oi apuca.
 
Forever-ul ține până la terminarea perioadei de mentenanță, când devine EOL și va fi obligatoriu înlocuit.
 
^ Dislike. :tongue:

Apropo, pe Winphone se vede urat:
 

Attachments

  • xfcookies.png
    xfcookies.png
    151.8 KB · Views: 21
Deci da, încep să mă calce pe nervi niște limitări din XenForo 1.5.x pe care-l avem acum (care se apropie de end of life), și care au fost rezolvate și îmbunătățite în 2.x. Crecă voi face un upgrade curând. Mai întâi unul de probă, așa, cu backup și tot dichisul, și dacă se zbârcește revenim și mai băgăm o fisă mai încolo.

Ce-i nou (și cum arată): https://xenforo.com/community/threads/whats-new-in-xenforo-2-0.133426/
 
Am tot crecă-it de numa' :frown: Va trebui să facem update, mai repede decât mai târziu.

XenForo 1.5 End of Life Schedule
With XenForo 2.1 in beta testing, and a year having passed since XenForo 2.0 became our stable, supported release, XenForo 1.5 is now considered a legacy product and is no longer in active development. We will continue to support version 1.5 until May 31, 2019, but after this time no further maintenance releases are planned and we may direct you to upgrade to a supported version in order to provide technical support.

Once the active support period has passed, we will only release new XenForo 1.5 versions if security flaws are identified. We will continue to do so until December 31, 2019, after which there will be no further XenForo 1.5 updates of any kind.

This schedule also applies to XenForo Media Gallery 1.1, Resource Manager 1.2 and Enhanced Search 1.1.

Please be aware that XenForo versions older than 1.5 (and the corresponding versions of official add-ons) are already considered end-of-life and no updates will be made for these versions at all.

We recommend that any customers running XenForo 1.x now begin planning their upgrade to the latest version of XenForo 2.x in order to continue benefiting from support and updates.

Ah, și asta:

XenForo 2.1 is currently undergoing beta testing. This release adds a number of major features, including:

  • Native push notifications on supported devices/browsers
  • Editor button management
  • Enhanced editor integration and advanced BB code option syntax
  • Markdown support
  • Tables
  • Reactions
  • URL unfurling
  • Emoji enhancements including an improved smilie menu with easy emoji access
  • Video uploads
  • Approval queue improvements
  • Guest performance improvements including guest page caching
  • Content bookmarking and sharing
  • A fully featured REST API
  • One click XenForo upgrades and easier add-on installation
  • BB code and rich text editing for profile posts and comments
 
Aia poți scrie tu la Microsoft, "paying customer here, pls check winphone compatibility with 21st century" dar am impresia că nu le mai pasă. :tongue:

Fac un test la upgrade pe o copie a forumului, deocamdată la 2.0.12 că 2.1 e încă în beta. Încercați mai târziu un pic test.xf.ro.

upload_2018-12-13_21-17-11.png


[le] Gata, ia testați măi flăcăi.

upload_2018-12-13_21-21-11.png
 
Styles, plugins încercăm mai încolo, momentan e chel. Dar e de testat cum arată de pe mobil direct din browser fără tapatalk sau altceva, că pe PC pare ok (deși e limitat la maxim 1200px, nu acoperă toată lățimea ferestrei pe un ecran de rezoluție mai mare).
 
Fara sa ma loghez, arata ok de pe "mobil". :smile: Maine ma uit mai atent.

7:25 A.M: :frown:
 

Attachments

  • wp_ss_20181214_0001.png
    wp_ss_20181214_0001.png
    50.8 KB · Views: 19
Mie imi arata ok pe mobil, acolo sunt logat. Pe desktop nu vad nici o diferenta, sunt pe default style.
Smilies vad ca merg :approve:
Abia acum am vazut ca sunt mai multe taburi acolo. :happydork:
 
Back
Top