Întrebări pe care ni le punem de mult

Cum a fost inventat fumatul? S-a trezit un nene acum 10 mii de ani sa traga in piept dintr-un cocean aprins si i-a placut? :biggrin:
 
History of Smoking
The first users are thought to have been the Mayan civilisations of Central America. Tobacco leaves were used to care for wounds and as a means of reducing pain. Tobacco smoking performed an important part of their religious rites; ancient carvings show a priest smoking a tube pipe in one of their ruined temples.
 
Românii şi ruşii la olimpiadă. Se bat ce se bat ei pe acolo până câştigă românii. Vladimir Putin trimite o telegramă la Bucureşti: "Aţi jucat foarte bine. Stop. Ne-a placut tuturor cum aţi jucat. Stop. Suntem mândri de voi. Stop. Credite. Stop. Gaze. Stop. Grâne. Stop."
De ce se pune "stop" în telegrame?
 
Daca esti pe o raza de lumina si te indrepti spre o oglinda ce vezi? Sau, mai simplu, ce vede cineva care calatoreste cu viteza luminii?
 
Originally posted by Rabbit
Curcanul e originar din Turcia? :smile:
Nici indienii nu erau din India, nu? Dar aşa le-a rămas numele.
\Tur"key\, n.; pl. Turkeys. [So called because it was formerly erroneously believed that it came originally from Turkey: cf. F. Turquie Turkey. See Turk.] (Zo["o]l.) Any large American gallinaceous bird belonging to the genus Meleagris, especially the North American wild turkey (Meleagris gallopavo), and the domestic turkey, which was probably derived from the Mexican wild turkey, but had been domesticated by the Indians long before the discovery of America.
De aici.
 
S-a dat numele de "Turkey" curcanului din cauza podoabei capilare, care, cică, cuiva i s-a părut a semăna cu moţul de pe fesul turcesc :biggrin:
 
Se dau urmatoarele expresii:

- "ce e in gusa e si-n capusa";
- "tin la tine ca la spatele casei";
- "cu mine ai avut ce ai avut, da cu calul ce-ai avut?".

Ce inseamna fiecare? De unde provin? Cum s-au format?
 
1. Guşă=git -> gura -> vorbire; căpuşă = de la "cap". Ce vorbeste aia gindeste = O persoana care ti-o zice-n faţă.
3. Primesti intrebarea asta cind te iei de un nevinovat, fie el lucru sau fiinta. :smile:
 
N-am apucat să-mi pun întrebarea de unde vin unele străzi din Bucureşti, dar am aflat răspunsul întâmplător:

Ferentari = soldaţi din pedestrimea uşoară;
Gabroveni = negustori de cuţite;
Lipscani = negustori de articole de manufactură (aduse cândva de la Lipsca, adică Leipzig);
Clucer[ului] = boier care se îngrijea de aprovizionarea curţii domneşti cu alimente.
 
Pandur = soldat dintr-un corp de oaste habsburgică din sec. XVIII, soldat din oastea muntenească neregulată de la începutul sec. XIX.
 
Uitati o intrebare pe care mi-o pun de mult timp. Cine canta melodia din reclama connex cu goana dupa prize? Si Daca e Bill Conti, cum se cheama melodia?
 
thePlayer, melodia se numeste Sinner man si este cantata de catre Nina Simone.
P.S. Multumeste unui bebeu, nu mie hihi.
 
Back
Top