Întrebări pe care ni le punem de mult

Cât se poate optimiza un joc 3D? 100 MB pe disc? 50 MB pe disc? Sub 200 kb?

http://www.theprodukkt.com/debris/

Nu e vorba de optimizarea jocului. Chestiile de genul ăsta sunt construite folosind nişte foarte complecşi (şi misterioşi, pentru mine) algoritmi procedurali. Care rup procesorul în două şi au şi nişte limitări destul de puternice (în sensul că pot fi parţial utilizaţi într-un joc 3D, dar din cauza inflexibilităţii lor nu oferă suficientă interactivitate). Sunt în schimb buni pentru a reduce dimensiunea jocului, dar numai în cazul de cut-scenes. Altfel, adio savegames, spre exemplu.

Tot aștia au facut .kkrieger. Un joc 3D in 97kB.

Da, e una din foarte puţinele încercări de interactivitate cu ajutorul algoritmilor procedurali.

Dupa ce am vazut chestia asta stau si ma intreb de ce ultimul GTA are ~16GB? :rolleyes:

Fiindcă GTA foloseşte texturi, iar chestia asta le generează algoritmic. Ca să fac o comparaţie, GTA are nevoie de placă video ţeapănă, iar acest demoscene are nevoie de CPU muult :smile:. Ca să rulezi ceva de genul GTA 4 cu algoritmi procedurali ai avea nevoie de vreo 10 quad-cores care să facă toate calculele :smile: - plus o căruţă de memorie...

Ca să nu stea jucătorii să aştepte 10 minute încărcarea/decompresia/crearea jocului :smile:.

Exactamente. 10 minute sunt nimica; deşi împachetat are 171 KB, când se umflă în memorie poate atinge peste 1 GB, lejer.
 
Fiindcă GTA foloseşte texturi, iar chestia asta le generează algoritmic. Ca să fac o comparaţie, GTA are nevoie de placă video ţeapănă, iar acest demoscene are nevoie de CPU muult :smile:. Ca să rulezi ceva de genul GTA 4 cu algoritmi procedurali ai avea nevoie de vreo 10 quad-cores care să facă toate calculele :smile: - plus o căruţă de memorie...

În principiu toate calculele se pot face într-un shader GPU.

Cât despre GTA-ul de 16GB... aveam o hartă destul de detaliată a planetei Pământ care ocupa atâta. Câte milioane de texturi are încât să justifice această dimensiune? Pun pariu că harta mea are mult mai multă informație decât toate texturile GTA-ului.
 
Mai pune langa texturi si niste fisiere video, sound bank-uri, modele 3D, etc. si o sa intelegi de ce are jocu' ala 16 gigei. GTA IV e complex si are multe aspecte. :biggrin:
 
Cum iau imaginea în oglindă a unui fişier PDF? Folosesc FoxitReader dar n-am găsit aşa ceva în el.
 
Am o poză (o schemă de fapt) într-un fişier pdf pe care vreau s-o "oglindesc". :smile:
 
Print screen, deschizi cu Irfan View, flip horizontal, Save.

Printezi fisierul la imprimanta, dar nu pe hartie, pe plastic transparent. Intorci plasticul :smile:
 
Pff, ceva mai simplu cum ar fi un buton Mirror într-un program caut. Xeroxurile au posibilitatea să facă asta? L-am rugat pe un tip de acolo să-mi scoată poza asta la intensitate cât mai mare dar s-a pierdut sărcaul prin setări, n-am curaj să-i cer aşa ceva că e mult prea complex pentru el. :biggrin:
 
Ceva mai simplu (buton de flip) nu vei gasi in nici un PDF Reader.
Ce vrei tu gasesti in orice editor de PDF (inclusiv Adobe Standard/Professional).

Mai poti sa dai "print-to-file" in orice programel de gen, iar la printare ar trebui sa aiba optiunea "flip horizontal" - cam toate au.
 
Bullzip PDF Printer (freeware) îţi face o imprimantă virtuală ce generează PDF-uri din orice aplicaţie ce are opţiunea „Print”. E de fapt încă unul din zecile de wrappere pentru GhostScript. Iar în opţiunile avansate are şi opţiunea „Mirror”.
 

Attachments

  • Screenshot001.png
    Screenshot001.png
    25.9 KB · Views: 17
Nu asa! Complicat.
Ai nevoie de Adobe Acrobat (nu Reader, Acrobat ala mare). Deschizi PDF-ul si-i zici sa extraga imaginile. Odata extrasa, faci ce vrei cu ea. Obtii si calitate mai buna. :wink:
 
Deci în loc de programul minimal și gratuit sugerat de puterfixer, îi sugerezi să pirateze un program de 1GB?
 
Mi-e lene să caut/instalez Acrobatul "mare", dar am rezolvat cu Bullzip PDF Printer. Din FoxitReader nu mi-l întorcea, nu ştiu exact de ce dar am încercat de vreo 4 ori, însă am reuşit prin Print to OneNote de unde l-a scos mirrored aşa cum voiam eu.
Mulţumesc pentru ajutor. :smile:
 
Back
Top