Întrebări pe care ni le punem de mult

150 de lei? HUOOO!!!
Atunci nu ma grabesc. Amenda e 100 sau 200. :biggrin:

În afară de amendă mai pune şi dosarul cu fişa medicală, costă şi aia. Mai adaugi timpul pierdut şi vezi unde ieşi. :smile:

Când am făcut eu şcoala fişa medicală m-a costat 70 lei pentru că am ales să nu mă duc personal din uşă în uşă la vreo 6-7 cabinete ca să-mi pună ştampilele necesare, altfel era cu 10 lei mai ieftin.
 
De fisa medicala nu am nevoie, cred. Oricum, sa platesc 150 lei ca sa imi schimb adresa din permis... Nu, mersi. :smile:
 
Îţi dă permis european de banii ăia. Şi dacă nu mai ai mult până expiră eu zic că merită.

N-ai nevoie de fişă medicală, nuş de ce aveam impresia că al tău expiră.
 
war, soluţia e otrava. Nu lasă urme ca să te bată la cap binevoitorii iubitori de animale dar nu şi de civilizaţie şi poate fi aplicată la grămadă.
 
Îţi dă permis european de banii ăia. Şi dacă nu mai ai mult până expiră eu zic că merită.

N-ai nevoie de fişă medicală, nuş de ce aveam impresia că al tău expiră.
Am permisu' de un an juma'... Daca e permis europeaaaaan, atunci se merita sa dai atatia bani pe un rahat de plastic.:rolleyes:
Ma mai gandesc pana la salariu. :biggrin:
 
Decât să-i dai pe amendă, eu zic că merită.

Unde-i reclam pe ăştia din administraţie?
Joi am fost să plătesc impozitul pe un teren şi nu m-au găsit nici în registrele lor şi nici în calculator. Mi-au spus să vin marţi să vorbesc cu unu de la registrul agricol. Azi am fost şi nu le merg calculatoarele, deci am fost degeaba. Dacă nici data viitoare nu mă rezolvă le las numărul meu de telefon şi le dau răgaz o săptămână, după care le fac scandal. Nu se mai poate...chiar îşi bat joc de oameni ăştia.
Nu mi-ar fi vreo problemă dacă ar fi aproape, dar trebuie să mă duc tocmai la mama dreacu pe niste drumuri mioritice îngheţate şi pline de gropi. :mda:
 
Eu am patit la fel anul trecut: aplicatia era nou-pusa si eu figuram ca platisem deja, desi era prima oara cand treceam pe la primaria de la 28 de km de Bucuresti in acel an.
Ce poti sa faci este sa le soliciti, in mod oficial, in scris, cu numar de inregistrare etc, o chitanta care sa justifice de ce nu iti pot face incasarea. Daca n-au cum sa o faca, intra la "abuz in serviciu", lucru de care orice functionar incearca sa se fereasca. Si atunci o sa trebuiasca sa te sune ei pe tine :smile:
 
Terenul ăla e moştenit şi n-am de gând să-l vând, deci teoretic nu m-ar afecta. Dar teoria suge de multe ori.
 
De-o vreme mă tot deranjează aglomerarea de câini lătrători de prin cartier, se pare că s-au înmulţit peste măsură; nu pot să dorm, nu pot să mă odihnesc de ei. Am găsit pe varii site-uri o bogată gamă de pistoale cu bile; nu vreau să-i omor, doamne fereşte, dar o vânătaie pe cur tot le-aş face, să se mute naibii în alt cartier :smile: - întrebarea este: mă supun unor riscuri legale/şanse de a fi dat în judecată/whatever dacă trag cu pleznitoarea după ei pe la 4 dimineaţa?
Daca termopanele nu ajuta suficient, la farmacie exista dopuri de urechi dintr-o spuma speciala. Am vazut asa ceva, produse de 3M, si erau excelente, isi cumparase in armata un coleg de pluton inainte de tragerea cu AG7 pentru ca auzise ca face un zgomot puternic. In cazul lui nu a ajutat mare lucru, pentru ca arma in sine nu afecta prea tare pe tragator, in schimb cancelarul plutonului, care statea cu tabelul si cronometrul la 10 m in spatele tragatorului nu a mai auzit cum trebuie o saptamana dupa asta, nu stia ca putea imprumuta dopurile alea.
 
spooky, să ignori problemele și să pui doape în urechi nu e o soluție prea bună. Pe termen lung o să pui doape în urechi când tâlharii îți împușcă vecina de mai jos și speri doar că nu vor urca și la tine. Câinii vagabonzi sunt o problemă reală, nu se tratează cu doape.
 
E soluţia a la Eminescu, bre, citez din memorie:

"Nu spera când vezi mişeii (n. b. câinii) la izbândă făcând punte,
Te-or întrece nătărăii, de ai fi cu stea în frunte,
Nu căta, cerca-vor iarăşi între dânşii să se plece,
Nu te prinde lor tovarăş, ce e val ca valul trece"
. :hihi:

PS: Frumoasă, Glossa asta...
 
Tot dopuri si la mine. Primaria nu are ce face, e legea lu' Bideu, votata de Parlament sub presiunea maselor de iubitori de maidanezi, etc... Primaria nu are ce face nici daca un dement tine 20 de caini in apartament, la bloc. Eterna si fascinanta prostie romaneasca.
 
Daca termopanele nu ajuta suficient, la farmacie exista dopuri de urechi dintr-o spuma speciala. Am vazut asa ceva, produse de 3M, si erau excelente, isi cumparase in armata un coleg de pluton inainte de tragerea cu AG7 pentru ca auzise ca face un zgomot puternic. In cazul lui nu a ajutat mare lucru, pentru ca arma in sine nu afecta prea tare pe tragator, in schimb cancelarul plutonului, care statea cu tabelul si cronometrul la 10 m in spatele tragatorului nu a mai auzit cum trebuie o saptamana dupa asta, nu stia ca putea imprumuta dopurile alea.

Nu am termopane, stau în chirie într-un apartament fără. Da, dopuri. Vii tu şi mă trezeşti dimineaţa? Că ceasul n-o să-l mai aud.

Tot dopuri si la mine. Primaria nu are ce face, e legea lu' Bideu, votata de Parlament sub presiunea maselor de iubitori de maidanezi, etc... Primaria nu are ce face nici daca un dement tine 20 de caini in apartament, la bloc. Eterna si fascinanta prostie romaneasca.

De unde ştiai de vecina de deasupra? Bine, aia are numai 4 câini, din care 2 latră constant. Şi consistent.
 
Hai că ați tot vorbit de câini pe-aici și eu, care rânjeam pe sub mustăți că pe la mine e liniște, am fost mușcat când am ieșit de la servici. :frown: Nu știu ce l-a apucat, de obicei n-am probleme d-astea, probabil pentru că aveam gluga pe cap. Părea foarte supărat și varianta cu /ignore n-a mai mers de data asta. :biggrin: Din fericire am scăpat doar cu o zgârietură, dar îmi fac injecțiile oricum. Puteți să detaliați partea cu otrava? :biggrin:
 
Ustensilele de "alungat" cainii perimetrali nu functioneaza? Niste chestii care emit sunete pe frecvente foarte mari, tare neplacute cainilor. Sau utilizarea lor reprezinta "violenta" asupra animalelor?
Gen astea
 
Alea o sa scoata din minti si patrupedele amarate care sunt plimbate de stapani prin zona. Si cum latratul e mereu mai "penetrant" decat ultrasunetele alea (la frecventele alea orice mic obstacol e un adevarat munte pentru sunet) s-ar putea sa te ultrasonorizezi dejaba :smile:. O sa latre mai din departare si tot o sa fie destul sa te tina treaz.
 
Alea sunt bune la casă, nu de la etajul 3. Plus că am văzut clădiri dotate cu aşa ceva cu câini tolăniţi fix lângă emiţătoare. Puterea obişnuinţei... sau câini surzi.
 
Back
Top