Întrebări pe care ni le punem de mult

Sau te vor ataca cainii in spirit de autoaparare si sa vezi cum va fi cand te vor prinde fara toolul cu care-i pisti.
 
Bullshit. Poate doar daca-i turbat se intoarce dupa tine. Cat despre babe, oricum te cred satanist ca porti tricouri negre si blugi.
 
Şi n-au dreptate? :biggrin:

Acum, pe bune: de vreo 3 ani în zona mea nu se mai aciuează niciun câine, deşi era un fel de Mecca a lor, în trecut. Nu îmi pot explica. De acum 3 ani, când au făcut ăştia o curăţenie masivă, rămânând doar o căţea, care mai face câte un rând de pui cu câte-un câine rătăcit, nu s-a mai aciuat niciunul pe teritoriul ăsta. Culmea, şi puii sus-numitei emigrează. Paranormal, nene. Apropo, pe căţea o cheamă Elodia.
 
mă supun unor riscuri legale/şanse de a fi dat în judecată/whatever dacă trag cu pleznitoarea după ei pe la 4 dimineaţa?
Da, nu știu detalii dar nu ai voie să folosești o armă în public sau spre spațiu public (unde sunt câinii) fără un motiv serios, gen autoapărare. Dacă tragi de la balcon e greu de convins pe oricine că erai în autoapărare față de câinii aflați cu câteva etaje mai jos, iar dacă ieși afară ori le dai câte un ciocan în cap (ilegal, dar nu face zgomot și are efect) ori te duci și dormi că altceva nu ai ce face. Eutanasierea cu un ciocan nu e cruzime față de animale, e metoda folosită la abatoarele de vite și câinele nu e mai animal ca vaca :confused:

Dacă existau soluții de gonit câini deja erau aplicate pe scară largă.

LE. S-ar putea să fie una cu ceva eficiență, probabil ilegală dar aproape imposibil de demonstrat: acum vreo 25 de ani erau la modă printre copchiii din capitală niște chestii numite "crăcane" care lansau niște proiectile numite "invizoace". Un soi de praștie care trăgea cu bucăți de sârmă îndoită, de la distanță mică doare dar nu omoară și nu fac nici un zgomot (exceptând zgomotul de câine lovit, adică un concert de chelălăieli și lătrături).
 
Mulţumesc pentru răspunsuri! Acum, pe rând...

Nu o sa rezolvi nimic daca tragi dupa ei cu bile. Dimpotriva, o sa-i faci mai agresivi, dar de plecat nu vor pleca.

Hmm, nu vreau să plece din tot cartierul, ci doar din spatele blocului meu. Să le intre-n cap că e "ceva" în aria aia care îi ustură tare...

De plecat nu pleaca pentru ca nu au unde. Sunt peste tot. Deci tragi degeaba si risti sa te bage si la cruzime fata de animale (parca se votase legea).

50 de metri mai încolo e suficient :smile:
Chestia aia cu cruzime faţă de animale mă interesează. N-am găsit nimic legat de asta (limite, condiţii), poate fiindcă nu ştiu eu să caut prin rahatul ăsta de legislaţie...

Pe lângă asta, o să înceapă să te cârâie la cap şi toate băbăciunile din cartier care, la ora aia, n-au somn oricum şi monitorizează tot ce se întâmplă, şi-s persoane „cu suflet” şi te freacă la icre că de ce răneşti animalele.

Le potolesc eu; le zic că urmează ele la rând :smile:
Acum, pe bune, eu ajung acasă aproape de 3 dimineaţa. Pariu că la ora aia dorm babetele de n-au aer. Şi nici nu-s aşa multe.

Sau te vor ataca cainii in spirit de autoaparare si sa vezi cum va fi cand te vor prinde fara toolul cu care-i pisti.

Să-i văd de unde se prind ei cine-i înţeapă. Repet, intenţia mea e să trag de la etajul 3 în jos, n-or să se prindă cine (sau ce) îi ustură la buci.

Da, nu știu detalii dar nu ai voie să folosești o armă în public sau spre spațiu public (unde sunt câinii) fără un motiv serios, gen autoapărare. Dacă tragi de la balcon e greu de convins pe oricine că erai în autoapărare față de câinii aflați cu câteva etaje mai jos, iar dacă ieși afară ori le dai câte un ciocan în cap (ilegal, dar nu face zgomot și are efect) ori te duci și dormi că altceva nu ai ce face. Eutanasierea cu un ciocan nu e cruzime față de animale, e metoda folosită la abatoarele de vite și câinele nu e mai animal ca vaca :confused:

Dacă existau soluții de gonit câini deja erau aplicate pe scară largă.

LE. S-ar putea să fie una cu ceva eficiență, probabil ilegală dar aproape imposibil de demonstrat: acum vreo 25 de ani erau la modă printre copchiii din capitală niște chestii numite "crăcane" care lansau niște proiectile numite "invizoace". Un soi de praștie care trăgea cu bucăți de sârmă îndoită, de la distanță mică doare dar nu omoară și nu fac nici un zgomot (exceptând zgomotul de câine lovit, adică un concert de chelălăieli și lătrături).

Am folosit invizibilele pe scară largă acum 15-20 de ani, dar de-atunci s-a dus dracului coordonarea mână-ochi, plus că trebuie să construiesc aşa ceva manual, plus că nu au precizie, plus că e cam greu să fac rost de "muniţie". Şi zgomot fac, e vorba de pleznitul elasticului...
Autoapărarea mea e simplă: VREAU SĂ DORM! :smile:
 
Mi-am schimbat adresa din buletin odata cu expirarea aluia vechi. Adresa din permisu' de soferie a ramas aia veche.
Teoretic ar trebui sa preschimb si permisu' altfel cica sunt pasibil de amenda. Am sapat putin pe google si unii zic ca nu mai e nevoie, altii ca da. Site-urile "oficiale" sunt bineinteles inutile sau prea alambicate ca sa inteleg eu ceva.
Stie careva cum mai sta treaba acu'? Sau unde as putea sa sun sa aflu sigur?:d
 
Din ce ştiu eu, în lege spune clar că atunci când intervin schimbări de acest gen, trebuie să-l schimbi. Citeşte legea, nu forumurile. :smile:

De pe un forum:

deci, pentru doritori, uite cum sta treaba si ce va trebuie ca sa va schimbati permisul de conducere in cazul in care v-ati schimbat adresa sau numele (mai ales in cazul doamnelor):

1. fisha detinatorului de permis de conducere - 150.000 lei (fisha + 2 poze digitale)
2. contravaloarea permisului (se plateste la CEC sau BCR) - 450.000 lei
3. fisha medicala - 400.000 lei (atat e la Policlinica pt Studenti si Elevi din Copou); nu mai trebuie examinarea prihologica :wink:
4. CI - copie xerox si original
5. permisul de conducere
6. proaspetele doamne au nevoie si de certif. de casatorie (copie si original)


Atenţie, postarea e din 2006, poate au intervenit mici schimbări.
 
Au intervenit sigur schimbări, acum pentru schimbarea în perioada de valabilitate nu mai e nevoie de fișa medicală, se pare. Se abuzează la greu de chesti asta de unii care nu ar trece controlul medical (de ex. pentru ca au 70 de ani și Parkinson), cel puțin așa am citit prin ziare.
 
Mi-am schimbat permisul de conducere acum ~15 luni, cu 2 saptamani inainte de expirare si nu am avut nevoie de analize medicale. In rest pare sa fie corect... dar in cazul schimbarii din alte motive, adresa de exemplu, trebuie sa mai vii si cu ceva dovezi in privinta motivului respectiv.
 
Pe forumuri am citit si eu si nu m-am lamurit. M-a confuzat cel mai rau chestia asta:
Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta ?n clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte sav?rsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a c?rui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national rom?nesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, ?n termenul prevazut de lege;

dupa care
Codul Rutier 2007.

Art.101. - (1) Constituie contraven?ii ?i se sanc?ioneaz? cu amenda prev?zut? ?n clasa a III-a de sanc?iuni urm?toarele fapte s?v?r?ite de persoane fizice:

1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a c?rui valabilitate a expirat;

2. abrogat


Astia la politie au vreun numar de telefon pentru informatii de genu' asta?:biggrin:
 
Pct. 2 al art. 101 din Codul Rutier (OUG 195/2002 republicata) a fost abrogat prin OUG 69/2007:
"Art. 101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de către o persoană care nu a preschimbat permisul de conducere naţional românesc la schimbarea domiciliului sau reşedinţei, în termenul prevăzut de lege; ABROGAT"


Din pacate, politistii se fac ca nu stiu de aceasta abrogare.
De ce?
Pentru ca Normele/Regulamentul de aplicare ale Codului Rutier (HG 85/2003) nu a fost inca modificat.
Iar in Regulament inca scrie ca trebuie sa iti schimbi permisul daca iti schimbi domiciliul:
"Art. 67. - (1) În termen de 30 zile de la schimbarea oricăror date înscrise în permisul de conducere sau la expirarea termenului de valabilitate al acestuia, titularul este obligat să solicite eliberarea unui nou permis de conducere."

Desi e vorba de un regulament, acesta a fost aprobat prin HG care, teoretic, are putere mai mare decat OUG prin care s-a abrogat prevederea din Codul Rutier.

In concluzie, schimba-ti permisul daca nu vrei sa te judeci cu Politia cativa ani pana ajungi la ICCJ si/sau CC.
 
Aha. Urmeaza deci un drum pana'n Pipera. Presupun ca pana cand imi elibereaza plasticu' nou o sa imi dea un fel de permis provizoriu, nu?:biggrin:
 
Presupun ca pana cand imi elibereaza plasticu' nou o sa imi dea un fel de permis provizoriu, nu?:biggrin:

Îţi dă dovadă până ţi-l eliberează pe cel nou. Acum durează mai mult pentru că le dau în format european. Şi părinţii mei îl schimbă tot acum şi le-a dat dovadă. Te costă cam 150 lei.
 
Că tot veni vorba de permis, dacă permisul auto românesc este recunoscut în multe ţări, la ce mai foloseşte permisul internaţional emis de ACR?

Permisul internaţional este cerut în unul dintre statele europene? Aţi avut probleme în vreo ţară că nu dispuneaţi de permis internaţional?
 
Îţi dă dovadă până ţi-l eliberează pe cel nou. Acum durează mai mult pentru că le dau în format european. Şi părinţii mei îl schimbă tot acum şi le-a dat dovadă. Te costă cam 150 lei.
150 de lei? HUOOO!!!
Atunci nu ma grabesc. Amenda e 100 sau 200. :biggrin:
 
Nu inteleg de ce statul te pune sa platesti atatea taxe cand poate sa-si fabrice bani oricum... Ah, atunci nu s-ar mai putea imbogatii _unii_. Mda.
 
Că tot veni vorba de permis, dacă permisul auto românesc este recunoscut în multe ţări, la ce mai foloseşte permisul internaţional emis de ACR?

Permisul internaţional este cerut în unul dintre statele europene? Aţi avut probleme în vreo ţară că nu dispuneaţi de permis internaţional?

În Europa nu știu nici o țară care să necesire permis internațional, dar în Orientul Mijlociu și Africa e necesar. Nu știu exact lista de țări actualizată, Siria era una din țările în care permisul românesc nu era valid și chiar și Turcia acum vreo 10 ani.
 
Back
Top