Întrebări pe care ni le punem de mult

Plus că mulţi habar n-au cât valorează munca lor şi pun nişte salarii dorite din burtă.

Din păcate, de multe ori, asta nu e vina lor. E vina unei pieţe a muncii de RAHAT. În capitala statului de tip bananier în care trăim există un dram de piaţă a muncii cât de cât echilibrată, că deh aşa e în orice stat bananier, dar în provincie, piaţa muncii e varză. Cu greu îţi poţi da seama cât valorează munca ta. :wink:
 
Ei bine, la mine nu se aplică ideea cu salariu disproporţionat. Şi nici măcar nu se negociază, în sensul că ei habar n-au cât am cerut pe CV-ul care e în faţa lor. Sau se fac că n-au habar, ceea ce e la fel de grav.
 
Am nevoie de un sfat de la voi.

Sa descriu situatia.

Vreau sa traversez.

Avand in vedere ca sunt paranoic las sa treaca toate masinile si astept sa apara o fereastra in trafic. Acesta este comportamentul meu default.
Sunt insa situatii in care apare cate un sofer politicos - pe prima banda - care ma lasa sa trec. Incep traversarea - eu ma asigur in timpul traversarii la fiecare banda sa nu care cumva sa vina vreun inamic de trafic. Trec de banda intai, a doua si la banda a treia care este si cea de dinainte de trecerea pe trotuar vine un sofer in mare viteza claxonandu-ma si imi ia fata. Pentru a ma feri, trebuie sa fac un salt inapoi altfel sunt luat pe sus. Deja este a doua patanie de felul acesta la interval de maxim cateva zile.

Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a evita asemenea evenimente potential neplacute.

Totusi nu pot sa ignor persoana care a fost politicoasa si m-a lasat sa trec. Ar fi foarte nepoliticos din partea mea.

PS: Carnet de sofer === license to kill???
 
Daca este pe trecere avansezi pe masura ce se opresc masinile si de fiecare data cand ajungi in dreptul ultimei masini te apleci sa vezi daca vine alta pe langa el. Nu te bagi rapid pentru ca ala care vine nu te vede, iar ala care sta zice ca ai plecat si o calca.

Sau treci pe la semafor. Sau in multume :smile:.
 
Eu le trag un șut mașinilor in viteză care nu mă lasă sa trec. Având bocanci de munte in picioare de destul de probabil să las măcar o urmă. Dacă șoferul se gandește să oprească ca să mă bată, ar trebui să se gandească din nou -- faptul că nu mă lasă sa trec la trecerea de pietoni inseamnă pierderea instantanee a carnetului dacă chem poliția.
 
Sa-ti explic cum se vede din partea cealalta: trebuie sa mergi din Drumul Taberei pana la ... Ikea. Stai 20 minute la blocajul de la Timisoara cu Brasov, stai inca 45 minute in Pasajul Lujerului, inca 10 minute pana ajungi la Virtutii cu Splaiul Independentei, prinzi rosu de doua ori la Crangasi pentru ca niste animale trec cu turma pe rosu si niste soferi incepatori ii lasa si se uita la ei ca la niste gazele africane, inca 10 minute la Turda, inca 10 minute la Arc, inca 40 minute de la Arc la Casa Scanteii si tot asa.

Pe o bucata prinzi liber, ii dai in sfarsit a - III - a, vezi pe dreapta un pieton care tocmai s-a oprit pe bordura si pe prima banda un bou care insista ca pietonul sa treaca desi nu are nici o obligatie legala de a opri daca ala nu se afla in traversare. In situatia respectiva soferii reactioneaza in mai multe moduri:
1) opresc si-l injura pe pieton ca nu a putut astepta cateva secunde, a trebuit sa treaca neaparat imediat dupa ce a ajuns la trecere desi el sta cu zecile de minute la semafoare sau treceri blocate de siruri de pietoni (traverseaza in turme doar pe rosu, pe treceri fara semafor traverseaza doar pe rand);
2) opresc si-l injura pe pampalaul care incurca circulatia oprind cu fiecare ocazie;
3) ciupesc frana pentru a speria pietonul, se prefac ca nu ii tin franele si dupa ce pietonul se da inapoi si nu vad nici un organ la orizont, se continua drumul;

Trafic in Bucuresti inseamna nervi intinsi la maxim.

Eu le trag un șut mașinilor in viteză care nu mă lasă sa trec. Având bocanci de munte in picioare de destul de probabil să las măcar o urmă. Dacă șoferul se gandește să oprească ca să mă bată, ar trebui să se gandească din nou -- faptul că nu mă lasă sa trec la trecerea de pietoni inseamnă pierderea instantanee a carnetului dacă chem poliția.
Unii soferi sunt inarmati, altii sunt colorati si umbla cate 5-6 in masina, ai grija.

Si ca sa ramana el fara permis, trebuie sa constate asta un organ. Dar tu s-ar putea sa-ti iei dosar penal pentru distrugere.
 
faptul că nu mă lasă sa trec la trecerea de pietoni inseamnă pierderea instantanee a carnetului dacă chem poliția.

Corect, el cu carnetul luat şi cu dosar penal de vătămare corporală.
Tu, victimă. Per total, principiile sunt scumpe atunci când contravin obiceiurilor plaiului. Sau poate-s io paranoic?
 
Nici nu se discuta ca vorbeam despre traversatul pe trecerea de pietoni. Nu sunt un pieton agresiv, ba chiar sunt unul care lasa sa treaca toate masinile. Si fac exact asa cum zice Bausto. Ma lungesc dupa fiecare masina sa ma asigur ca nu ma umfla vreun grabit.

Azazel atunci cand voi fi sub rotile vreunui grabit/nervos/stresat voi fi mult mai linistit stiind ca bietul are nervii intinsi la maxim.

Eu nu am fortat traversarea. Un participant la trafic mi-a dat voie sa trec astfel incat initierea procesului de traversare pe trecerea de pietoni a fost la indemnul unui sofer. Eu ce vina am? Sa-l ignor?

Cine vrea circuit de formula unu sa se duca la un asemenea loc amenajat special, strazile unui oras nu sunt propice unor manifestari schumacher-esti.

Pe trotuar trec in viteza motoare, sunt parcate masini ... doh. Pe multe strazi tre' sa merg pe carosabil din motiv de trotuar blocat, pe trecerea de pietoni sunt luat pe sus. Fvtu-m-as in toti retarzii cu roata in brate care se cred zei.
 
Azazel atunci cand voi fi sub rotile vreunui grabit/nervos/stresat voi fi mult mai linistit stiind ca bietul are nervii intinsi la maxim.

Eu nu am fortat traversarea. Un participant la trafic mi-a dat voie sa trec astfel incat initierea procesului de traversare pe trecerea de pietoni a fost la indemnul unui sofer. Eu ce vina am? Sa-l ignor?
Nu, si eu sunt pieton uneori ca nu ma duc cu masina chiar peste tot. Cand sunt sofer, opresc si il injur pe pampalau pentru ca stiu ca pietonul nu poate refuza invitatia, cand sunt pieton, opresc in fata pampalaului pana trece sau opreste soferul si il injur si pe pampalau si pe sofer.



Cine vrea circuit de formula unu sa se duca la un asemenea loc amenajat special, strazile unui oras nu sunt propice unor manifestari schumacher-esti.

Pe trotuar trec in viteza motoare, sunt parcate masini ... doh. Pe multe strazi tre' sa merg pe carosabil din motiv de trotuar blocat, pe trecerea de pietoni sunt luat pe sus. Fvtu-m-as in toti retarzii cu roata in brate care se cred zei.
De alergat se alearga doar dupa miezul noptii cand ies puberii cu mertane de la parinti. In timpul zilei, cine crede ca in Romania se alearga inseamna ca nu prea e iesit din tara. Sa mergi in Turcia unde nici un sofer nu reduce viteza la treceri de pietoni, in Grecia unde verdele la pietoni dureaza 5 secunde peste 6 benzi si 5 minute pentru masini, in Ungaria unde alearga cu > 100km/h pe piatra cubica si sine de tramvai si tot asa. In Romania e cel mai gatuit trafic vazut vreodata, cel mai incet. Si metrourile romanesti merg mai incet decat restul.

Si totusi la noi sunt cele mai multe accidente. De ce? Pentru ca de 18 ani, au incercat sa rezolve problema doar din partea soferilor, i-au tot amendat, speriat, le-au suspendat permisele, etc. Dar nu cunosc nici un pieton amendat pentru traversare prin loc nepermis. Si cu cat e traficul mai aglomerat si mai lent, cu atat pietonii au mai mult tupeu sa treaca printre masini, de parca o masina care te calca cu 30km/h e mai putin mortala decat una care te calca cu 80km/h.
 
Azazel. Stai sa inteleg. Faptul ca traficu' din Bucuresti sucks iti da dreptul sa devii nesimtit, impulsiv si cu usoare tendinte criminale? Ca daca asa e cazu' atunci sunt in drepturile mele atunci daca intr-o zi cand ma grabesc spre munca o sa lovesc vreo 2 pietoni, un biciclist, un ipocrit d'ala pe motocicleta si o imi bat sefu' si pe prostii aia de la resurse umane. Si o sa schingiu o pisica.

Si da, pietonii sunt de vina pentru toate problemele din minunatul trafic bucurestean.
 
Mda, m-am enervat repede si aiurea. :biggrin:
Azi mi-am ales sa vin pe jos la munca si m-am ales cu o amenda RATB. Iar controlorii aia sunt de-a dreptul nesimtiti.

Revenind la "efect": eu unul nu l-am simtit. M-am enervat de multe ori, dar niciodata nu am simtit vreo tendinta d'asta antisociala. Probabil ca inca am "rodaju" facut. :biggrin:
 
Sabertooth, musai sa cari cu tine o plasa cu ceva greu si contondent in ea. Face minuni cu parbrizele. Asta ti-o spune un sofer :biggrin:
 
Cred ca in 200.000Km cu 4 roti mi-am facut si eu un "rodaj". Cele 3 situatii sunt cele mai uzuale vazute in trafic. Bine, exista si a 4-a, alt pampalau care opreste si el si se uita ca la gazele desi nu e nici o trecere in zona si astfel doi pampalai sunt injurati de majoritatea soferilor din spatele lor.
 
sabertooth, eu cand am de traversat vreo trecere din asta stau pe margine pana vine fereastra respectiva si ma prefac indiferent la strada, prefer sa-i las pe soferi sa treaca, ca si pe mine m-ar enerva daca s-ar trezi vreun pieton sa treaca si sa opreasca tot carnatul de masini. Daca, totusi, vreun alt pieton trece de capu lui, ma bag si eu.

L.E. nu vad legatura intre mersul pe jos si RATB :biggrin:
 
Azi mi-am ales sa vin pe jos la munca si m-am ales cu o amenda RATB. Iar controlorii aia sunt de-a dreptul nesimtiti.

NUmai mie îmi scapă conexiunea logică? :what:
Da, da, poate a venit înapoi acasă cu troleul, dar tot am râs.
 
Eu le trag un șut mașinilor in viteză care nu mă lasă sa trec. Având bocanci de munte in picioare de destul de probabil să las măcar o urmă. Dacă șoferul se gandește să oprească ca să mă bată, ar trebui să se gandească din nou -- faptul că nu mă lasă sa trec la trecerea de pietoni inseamnă pierderea instantanee a carnetului dacă chem poliția.
Acum sa demonstrezi tu ca erai pe trecere :wink:. In plus, eu nu as chema Politia pentru ca nu as avea timp si chef dar am auzit ca in bocanci alergi greu si ai lua o bataie ca nimeni altul. :biggrin:

Fara suparare dar inteleg de ce tu ramai in Romania. Ai un comportament care se incadreaza perfect in civilizatia romaneasca (bucuresteana, mai ales). Si tine cont ca daca el nu iti da prioritate (poate nu te-a vazut) tu ai pierdut o secunda in timp ce bocancul tau ii provoaca pierderi ceva mai mari.

Nu pot decat sa iti doresc sa te trezesti la realitate si sa iti apara gena bunului simt inainte sa indoi tabla multora altfel poate ti-o imprima unul care alearga mai repede decat alegri tu in bocanci. Nu de alta, dar cine stie cand vii sa te plangi pe forum ca ti-a dat-o unu' in mijocul strazii de trebuie sa programezi pe pipaite juma' de an :smile:. Si poate si ala avea motiv bun: te-ai uitat stramb la el, la femeia lui, l-ai imbrancit un pic, porti bocanci deci esti roacher, etc.

Noapte buna.
 
NUmai mie îmi scapă conexiunea logică? :what:
Da, da, poate a venit înapoi acasă cu troleul, dar tot am râs.
E o expresie stupida. :biggrin: Pe jos, adica fara masina proprie si personala.
Nu ma mai enervati si voi, ca o sa imi bat sefu' si pe prostii' aia de la resurse umane. :biggrin:
 
Acum sa demonstrezi tu ca erai pe trecere :wink:.

Normal -- trebuie sa fi nebun sa traversezi neregulamentar si sa mai ai pretentii.

In plus, eu nu as chema Politia pentru ca nu as avea timp si chef dar am auzit ca in bocanci alergi greu si ai lua o bataie ca nimeni altul. :smile:

N-ai auzit bine.

Fara suparare dar inteleg de ce tu ramai in Romania. Ai un comportament care se incadreaza perfect in civilizatia romaneasca (bucuresteana, mai ales).

N-am nicio idee despre ce vorbesti.

Si tine cont ca daca el nu iti da prioritate (poate nu te-a vazut) tu ai pierdut o secunda in timp ce bocancul tau ii provoaca pierderi ceva mai mari.

Daca nu m-a vazut, trebuia sa ma vada -- asa spun legile. Plus ca a oprit masina de pe banda alaturata, deci era imposibil sa nu ma vada. Nu, nu pierd o secunda -- daca eu trec perfect regulamentar si el nu opreste pot sa-mi pierd viata.

Nu pot decat sa iti doresc sa te trezesti la realitate si sa iti apara gena bunului simt inainte sa indoi tabla multora altfel poate ti-o imprima unul care alearga mai repede decat alegri tu in bocanci.

Nu cred ca ai sa intalnesti un om mai politicos si mai pasnic decat mine. Atata doar ca sunt politicos doar cat cel de langa mine nu-mi incalca libertatile, drepturile si nu incalca legea.

Nu de alta, dar cine stie cand vii sa te plangi pe forum ca ti-a dat-o unu' in mijocul strazii de trebuie sa programezi pe pipaite juma' de an :smile:.

Am patit-o de multe ori din cauza manelistilor.
 
N-am nicio idee despre ce vorbesti.
Hai ca nu e asa greu. Pana si eu, produs autentic al civilizatiei romanesti, imi dau seama ca ce ai descris tu acolo e comportament de mahala. Dar in fine, nu ai decat sa inchizi ochii, sa fluieri, sa te faci ca nu stii, nu vezi, etc.

Macar acum lumea poata sa priveasca si celalalt aspect al povestii cu manelistu' care ti-a dat boxul. :wink:
Daca nu m-a vazut, trebuia sa ma vada -- asa spun legile.
Mare tupeu sa povestesti aci despre ce spun legile tinand cont de ce-ai dat din tine mai sus. Ce spun legile despre bocancul in tabla aluia? Si daca tu ai derogare de smecher care alearga bine in bocanci, de ce nu ar avea si el?

Din nou, brusc nu ma mai mir de ce ti-o iei de la manelisti. Poate ai incercat sa ii explici si lui ca tu ai derogari de la lege si ca daca el o comite merita sa-si ia bocanc in portiera, daca tu o comiti trebuie sa te laude lumea pe forumuri.
Nu cred ca ai sa intalnesti un om mai politicos si mai pasnic decat mine.
Si criminalii pot sa fie cetateni model 99% din timp. :wink:

Pana una alta esti mai rau decat ala care ti-a taiat calea. Pentru ca tu l-ai facut sa piarda timp, bani, ba chiar fiind in aglomeratie si se trezeste cu o pocnitura in tabla ar putea sa faca o manevra care sa ii puna si pe altii in pericol. Si sa stii ca si ala e civilizat si politicos mereu dar dupa niste ore in trafic...


Hint no. 2: noapte buna :wink:.
 
Back
Top