Întrebări pe care ni le punem de mult

Ca idee, iaurtul este "expirat" încă din ziua în care este produs. Pentru că în terminologia protectiei consumatorului "produs fermentat" = "produs alterat".
(Vezi DEX.)
 
Originally posted by rdunare
Asta e evident. Ideea e că iaurtul nu te imbolnăveşte dacă îl consumi nici după ce este declarat (organoleptic, cu analize) expirat.

Probabil iaurtul franţuzesc are atâţia conservanţi în el încât nici o bacterie n-ar îndrăzni în vecii vecilor să-şi ducă traiul în el.
 
Acolo se vorbea de iaurt în general, nu de o anume marcă. Din câte ştiam eu iaurturile au în ele tot soiul de bacterii gen bifidus, care cică fac bine la flora intestinală.
 
de ce ii viata asa scurta ?
Privind in urma, viata nu e chiar asa de scurta pentru ca varsta medie la care mor oamenii s-a marit treptat cu timpul. Spre ex, oamenii cavernelor traiau cam 30 de ani in medie (din cauza pericolelor, etc.). Cu ceva timp in urma, la Discovery a fost prezentat un documentar in care era facut un experiment cu doi pesti. Unul a fost crescut in conditiile timpurilor noastre iar celalalt in conditiile de acum sute de ani (ozon neafectat, aer mai pur, apa mai curata, s.a.m.d.). Mare a fost supriza caaand (taramtamtam) cel de-al doilea peste a trait aproape dublu cat celalalt. Asa ca prelungirea vietii nu sta neaparat in modificari celulare cu ajutorul tehnologiei moderne.
 
Originally posted by rdunare
Acolo se vorbea de iaurt în general, nu de o anume marcă. Din câte ştiam eu iaurturile au în ele tot soiul de bacterii gen bifidus, care cică fac bine la flora intestinală.

Nu toate iaurturile au bifidus ci doar unele, iar bifidus nu supravietuieste acidurilor gastrice asa ca nu ajunge viu in intestin. E doar un kitch :tongue:
 
De ce in anumite aplicatii in Windows, cand incerci sa selectezi un text intre '', se selecteaza automat si ''?
( 'testati aici' )
Pe mine ma enerveaza. :biggrin:
 
De ce ne este lene?

Câteodata nu-mi vine să fac nimic, deşi ar trebui. Cred că toţi avem astfel de momente, în care ne e pur şi simplu lene... de tot. De ce?
Este fenomenul acesta un mecanism de apărare împotriva stresului de zi cu zi? sau este doar un moft?
 
Mai degraba nu facem nimic decat sa facem ceva. Mai degraba nu exista nimic decat sa existe ceva. Starea naturala a lucrurilor este pe zero. De aceea lenea este starea naturala, activitatea e ceva neobisnuit.
 
Originally posted by takeda
De ce in anumite aplicatii in Windows, cand incerci sa selectezi un text intre '', se selecteaza automat si ''?
( 'testati aici' )
Pe mine ma enerveaza.

Cred ca funtioneaza dupa principiul - sa dai cezarului ce-i al cezarului :biggrin:. Adica nu te lasa sa transformi implicit un citat dintr-un alt text intr-o asa zisa cugetare de-a ta :tongue:.
 
De ce sunt norii coloraţi / opaci?
Culoarea este un efect al reflectarii luminii soarelui de catre vaporii de apa care alcatuiesc un nor. Cu cat acesta este mai dens si mai mare in volum, cu atat va fi mai inchis la culoare, deoarece lumina soarelui nu poate penetra stratul gros de vapori.
Aici este o lista cu cei mai cunoscuti nori existenti pe Terra.
 
Daca privind stelele le vedem asa cum erau acum cativa(/zeci/sute/etc) ani inseamna ca privim in trecut. Exista si situatii in care putem privi in viitor?
 
Este fenomenul acesta un mecanism de apărare împotriva stresului de zi cu zi? sau este doar un moft?
Cred ca e doar un moft. Are legatura cu cat de interesant ti se pare ceea ce trebuie sa faci, si cu nivelele anumitor hormoni (serotonina). Cu un mic efort de vointa, teoretic n-ar trebui sa fie o problema. Dar ce te faci, ca vointa depinde si ea de hormoni...
 
Originally posted by takeda
Daca privind stelele le vedem asa cum erau acum cativa(/zeci/sute/etc) ani inseamna ca privim in trecut. Exista si situatii in care putem privi in viitor?
Ar trebui să există cumva distanţe de lungime negativă, şi mă îndoiesc că vom pune mâna pe aşa ceva curând.
 
Originally posted by Edis0n
În principiu există, la viteze mai mari decât viteza luminii.

Păi mai vezi ceva la viteza aia? :smile:

Originally posted by takeda
Daca privind stelele le vedem asa cum erau acum cativa(/zeci/sute/etc) ani inseamna ca privim in trecut. Exista si situatii in care putem privi in viitor?

Conform acestui raţionament noi trăim în trecut fiindcă de la producerea evenimentului până la conştientizarea lui se adaugă T1 (timpul lumină eveniment - ochi) + T2 (timpul ochi - creier) + T3 (timpul necesar procesării de către creier a informaţiei primite de la ochi) = T care este foarte mic dar diferit de 0. Deci tot ce vedem s-a întâmplat deja, trăim în trecut. Atunci o întrebare mai bună ar fi: există şi situaţii în care putem vedea în prezent?
 
Sunt curios cu cate miliardimi de miliardimi de secunda traim in trecut. :biggrin:
E buna intrebarea cu prezentul, cred ca e mult mai greu de definit decat trecutul sau viitorul; cu atat mai greu de realizat.
 
Back
Top